Nowoczesne rozwiązania technologiczne inteligentnych budynków, zyskują coraz większe grono zwolenników. Firma Legrand oferuje wysokiej jakości system automatyki domowej MyHome, który ma za zadanie zapewnic wysoki poziom bezpieczeństwa, komfortu, komunikacji i zarządzania domem. Dominującą zaletą tego rozwiązania jest to, że jeden centralny element sterujący, zapewnia dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji.
W systemie MyHome użytkownik może sterować oświetleniem, roletami, temperaturą, systemem alarmowym, systemem wideodomofonowym, monitorować i kontrolować zużycie mediów czy uruchamiac scenariusze. Wszystkie wymienione funkcje mogą być zrealizowane w ramach jednego systemu i spójnego wzornictwa Celiane. Działanie systemu oparte jest na dwóch podstawowych technologiach: magistrali systemowej SCS (fot.2.) oraz bezprzewodowej komunikacji ZigBee.
Fot.1. Centralnym element sterujący
systemem MyHome.
Fot.2. Idea działania systemu automatyki
z magistralą SCS
Fot.3. Sterownik radiowy systemu ZigBee.
System automatyki działający w oparciu o magistralę SCS, zbudowany jest z aktorów, umieszczonych w rozdzielnicy elektrycznej oraz sterowników zamontowanych podtynkowo, rozmieszczonych w całym domu. Aktory dobierane są w zależności od pożądanej funkcji, np. ściemniacz, sterownik rolet czy łącznik oświetlenia. Każdy poszczególny aktor może być sterowany dowolnym sterownikiem, po odpowiednim skonfigurowaniu. Wymiana informacji sterujących odbywa się po niskonapięciowej magistrali SCS o napięciu stałym 27 V. Rozwiązanie takie gwarantuje oddzielenie sygnału sterującego od obwodów roboczych, co eliminuje zakłócenia. Samą instalacje można skonfigurować ręcznie, albo za pomocą programu do wirtualnej konfiguracji.
Drugą z wykorzystywanych technologii w systemie MyHome jest komunikacja drogą radiową ZigBee. Modułowa budowa systemu My Home, pozwala na dodawanie nowych elementow sterujących, tworząc zintegrowany system dzięki bezprzewodowej technologii Zigbee.
Fot.4. Sterowanie w systemie ZigBee
Fot.5. Zasada działania struktury
sieciowej w technologii ZigBee
Dzięki temu rozwiązaniu system można zastosować do pomieszczeń remontowanych bądź do rozszerzenia instalacji magistralnej SCS. Największą korzyścią wynikającą z zastosowania systemu ZigBee jest oszczędność czasu instalacji, ze względu na brak potrzeby kucia ścian. Elementy sterujące ZigBee można zainstalować praktycznie w dowolnym miejscu za pomocą kołków rozporowych, mocując uchwyt montażowy do ściany.(fot.3)
Fot.6. Czujnik gazu propan-buta z interfejsem ZigBee / SCS
Dodatkowo poszczególne urządzenia mogą komunikować się między sobą zapewniając nieprzerwaną komunikację, gdyż działają w tzw. sieci. Jeżeli jedno z nich nie odpowiada, sygnał jest przesyłany do najbliższego dostępnego urządzenia(fot.5.)
W technologii ZigBee można zrealizować sterowanie oświetleniem, roletami oraz instalacje alarmów technicznych. Dla uzyskania dodatkowych funkcjonalności konieczna jest instalacja systemu magistralnego. Niemniej jednak rozwiązanie ZigBee może istnieć samodzielnie bez dodatkowego okablowania. Warto podkreślić, że dwie opisane wyżej technologie są ze sobą kompatybilne po zastosowaniu odpowiednich interfejsów. Można zastosować detektor gazu, którego sygnał zostanie przesłany do magistrali SCS. Informacja ta będzie przetworzona i odpowiednie urządzenia wykonawcze spowodują np. odcięcie zaworu gazu.
Na stronie www.legrand.pl dostępny jest poradnik automatyki domowej MyHome, który szczegółowo wyjaśnia poruszane w artykule zagadnienie.
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!