Polski klimat nie rozpieszcza nadmiarem słońca, dlatego planując aranżację wnętrza domu, czy też mieszkania należy dokładnie zastanowić się nad udekorowaniem ich...samym światłem i to zarówno tym słonecznym, jak i tym stworzonym przez człowieka. Należy przy tym pamiętać nie tylko o funkcjonalności zastosowanych rozwiązań, ale także o osobistych preferencjach tych, którym przyjdzie najczęściej z nich korzystać. Warto dokładnie przemyśleć system sztucznego oświetlenia wszystkich pomieszczeń, tak by tworząc spójną całość aranżacyjną gwarantowały mile spędzone chwile w długie, zimowe wieczory.
Funkcjonalne lampy sufitowe i kinkiety
W pokojach przeznaczonych zarówno do odpoczynku, jak i pracy warto zastosować kilka typów oświetlenia - nie tylko górnego ale i bocznego. Żyrandol, lampy jaki i kinkiety, czy lampki nocne powinny stanowić komplet, a jeśli nie uda nam się takiego znaleźć postarajmy się by były przynajmniej w podobnej stylistyce. Dobrze jest zastanowić się, jakie oświetlenie najlepiej spełni swoją funkcję w danym pomieszczeniu i jakie będzie najodpowiedniejsze dla jego użytkowników; na przykład w pokoju dzieci przyda się mocne światło górne (do zabawy), jak i delikatne światło nocnej lampki - niezbędne, kiedy maluchy będą kładły się spać. W kuchni ważne jest nie tylko oświetlenie atrakcyjne dla oka ale i pomagające przy wykonywaniu domowych obowiązków, dlatego oprócz dużego żyrandolu warto pomyśleć o podświetleniu szafek. W sypialni, oprócz górnego oświetlenia, dobrze jest pamiętać o lampkach nocnych, które pozwolą stworzyć w niej intymny nastrój przed snem. W jadalni przyda się duży żyrandol, dobrze rozpraszający światło żarówki, tak by nie raziło nas przy jedzeniu, ale jednocześnie by rozświetlać nam zimowe obiady i wieczorne kolacje. W gabinecie, lub pokoju do pracy dobrze sprawdzi się jasne światło górne i odpowiednio dobrana lampka, np taka z regulowanym ramieniem, przymocowana do biurka lub stolika. Istotne jest też aby zadbać o odpowiednie oświetlenie także w łazience. Tu najlepiej wyglądać będzie to rozproszone i dyskretne, które najmniej będzie męczyć wzrok i tym samym ułatwi nam relaks. Bardzo ważne jest też odpowiednie oświetlenie schodów (jeśli planuje się aranżację domu). Najlepiej będzie zastosować tu ciepłe, nie rażące światło. Dobrze sprawdzą się plafony, lub mocniej przylegające do ściany kinkiety. Nie pomniejszczając wnętrza, doskonale poprawią widoczność stopni.
Jak dobrać oświetlenie do pomieszczenia
Dbając o udaną aranżację naszego wnętrza, warto zastosować kilka pomysłów na to, by oświetlenie stało się jednocześnie jego ozdobą. Tak więc tam, gdzie światło słoneczne dochodzi najrzadziej warto zastosować rozproszone światło halogenów lub LED, tak aby imitowało to naturalne. Można na przykład umieścić pod sufitem listwę, która podświetlona od spodu da wrażenie delikatnego i dyskretnego źródła jasności podobnej do promieni słonecznych docierających gdzieś z oddali. Nie zawadzi też oświetlić od spodu szafki kuchenne, czy te wiszące w salonie. Taki zabieg nie tylko odciąży je optycznie ale (również dosłownie) doda blasku całemu wnętrzu. Nowoczesny żyrandol, nawet pokaźnych rozmiarów może sam w sobie stanowić ozdobę niejednego salonu, a odpowiednio dobrane kinkiety stanowią często idealne uzupełnienie lustra. Jasne klosze lamp i żyrandoli sprawią, iż światło żarówki będzie wydawać się jaśniejsze i bardziej ożywcze. Podświetlane obrazy, czy grafiki nie tylko pozwolą podziwiać wszystkim eksponowane prace, ale także rozjaśnią nieco ściany niejednego pokoju. Nie należy jednak przesadzać z ilością lamp i żyrandoli! Wystarczy połączyć światło górne z jednym, dobrze dobranym źródłem światła bocznego, by zaspokoić potrzeby każdego domownika, a zbyt dużą ilością abażurów i światełek można wprowadzić do domowych wnętrz niepotrzebny chaos, zmniejszając optycznie ich rozmiar. Należy też pamiętać, by oświetlenie wszystkich pomieszczeń ze sobą korespondowało i było jak najbardziej stonowane i naturalne. Dzięki łatwiej będzie uzyskać wrażenie ładu i harmonii w całym domu.
Sprawdź ceny lamp ściennych i kinkietów
Bogata oferta opraw oświetleniowych
Ważne jest, by przy planowaniu aranżacji i zakupie oświetlenia do konkretnego wnętrza wziąć pod uwagę osobiste preferencje jego użytkowników. A więc kupując lampę do pokoju dziecięcego należy zadbać o to, by miała ona zabawny kształt, lub miły dla oka kolor ale także by była bezpieczna w użytkowaniu, a więc nie wywracała się łatwo, nie była bardzo ciężka, lub nie posiadała ostrych kantów, o które maluchy mogłyby się uderzyć. Jeśli pani domu zwykła robić sobie makijaż w łazience, to także powinno się wziąć to pod uwagę planując zakup wyposażenia do tego pomieszczenia- może warto zainwestować wtedy w dodatkowe oświetlenie lustra...? Dla wrażliwych oczu lepsze będzie światło ciepłe i rozproszone, dla lubiących czytać warto zamontować dodatkowe oświetlenie boczne, najlepiej w okolicy wygodnej kanapy lub fotela. Nie należy tez zapominać o potrzebach ewentualnych odwiedzających dom. Pokój gościnny powinien być oświetlony tak, by łatwo było to zaakceptować także tym, którzy korzystają z niego tylko przez jakiś czas. Tu najlepszym wyborem będzie jasne, rozproszone światło górne, połączone (opcjonalnie) z jedną niedużą lampką nocną, która przyda się w sytuacjach wymagających większej intymności. Jak widać zaprojektowanie oświetlenia w domu, czy mieszkaniu jest trudniejsze, niż się wydaje, jednak warto zainwestować swój czas, by dokładnie je przemyśleć. Ilość światła w domu jest bowiem bardzo istotna nie tylko dla sprawnego funkcjonowania jego mieszkańców ale również dla poczucia komfortu i zdolność zrelaksowania się wszystkich członków rodziny.
Agata Gruber- krn.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!