Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Aranżacja kuchni w małym mieszkaniu

Marzenie o pięknej, przestronnej kuchni nie zawsze ma szansę się ziścić. Wielu z nas musi się zmagać z problemem, jakim jest urządzenie małej kuchni w ciasnym mieszkaniu. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia, bowiem nawet niewielką kuchnię można urządzić tak, by była funkcjonalna i estetyczna. Dobrze przemyślana i efektownie połączona kuchnia z salonem stworzy nowoczesne, modne i praktyczne wnętrze, będące sercem naszego mieszkania.

Kuchnia jest częścią przestrzeni dziennej, w której spędzamy bardzo dużo czasu, dlatego w przypadku kawalerek i małych mieszkań, najlepszym rozwiązaniem jest projekt kuchni otwartej na pokój dzienny. Niewielkiej przestrzeni zwyczajnie nie ma sensu dzielić ścianami. Pozbycie się ściany oddzielającej oba pomieszczenia utworzy jedno wnętrze, optycznie powiększające mieszkanie. Zapewni nam to poczucie otwartej przestrzeni i komfort w codziennym użytkowaniu. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie w porównaniu z ciasną i pozbawioną okien kuchnią. Otwarta kuchnia nie ogranicza kontaktu z gośćmi, umożliwia przygotowywanie posiłków w towarzystwie rodziny czy przyjaciół lub podczas słuchania muzyki czy oglądania telewizji.

Sprawdż ceny mebli kuchennych na krn.pl

Granica między częścią kuchenną a dzienną

Decydując się na połączenie kuchni i pokoju dziennego, trzeba na oba pomieszczenia spojrzeć jak na jedną całość. Celem jaki chcemy osiągnąć, jest zachowanie wrażenia przestronnego wnętrza przy jednoczesnym zachowaniu harmonii przy meblowaniu i wyposażeniu. Aby obie strefy do siebie pasowały, muszą być utrzymane w jednakowym stylu. Zabudowa kuchni i salonu musi ze sobą współgrać. Trzymając się tej prostej zasady, granice między częścią kuchenną a dzienną wyznaczą się naturalnie. Strefy oddzielimy od siebie chociażby ustawiając kanapę tyłem do kuchni. Innym ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie między kuchnią a salonem baru, który zastąpi stół kuchenny i będzie fantastycznym miejsce do przyjmowania gości. Obie strefy możemy również oddzielić niewysokim murkiem, zasłaniającym stojące szafki i blaty kuchenne.

Dobry projekt i spójność barw to podstawa

Dobrze przemyślany projekt odgrywa kluczową rolę - w małej kuchni każdy skrawek przestrzeni jest ważny. Funkcjonalne rozmieszczenie elementów wyposażenia jest niezwykle istotne dla ergonomii pracy i wygody przyszłych użytkowników i powinno być traktowane na równi z kryterium estetyki. Najrozsądniejsze rozwiązanie, to meble robione na wymiar. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wykorzystamy wszystkie możliwości jakie oferuje nam wnętrze. Chcąc maksymalnie wykorzystać przestrzeń w niedużej kuchni często decydujemy się na zabudowę meblami po sam sufit. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, gdyż kuchnia wydaje się wtedy bardziej ciasna, niż jest w rzeczywistości. W małej kuchni powinno stosować się tylko niskie szafki kuchenne, zaś wolną przestrzeń najlepiej zagospodarować poprzez zawieszenie otwartych półek. Nie bez znaczenia są także zastosowane kolory. Określenie stylu i kolorystyki kuchni, to szczególnie ważny etap procesu projektowania zwłaszcza gdy mamy do czynienia z kuchnią połączoną z salonem. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie mają kolory. Dzięki ich umiejętnemu wykorzystaniu, możemy nie tylko kreować przestrzeń ale też sprawić, że codzienne przygotowywanie i spożywanie posiłków będzie przyjemnością. W małej kuchni najlepiej zrezygnować z ciemnych i intensywnych kolorów. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się tu jasne, neutralne i łagodne kolory, ponieważ optycznie powiększają przestrzeń i będą doskonałym tłem dla wszelkich dodatków. Wybierając kolorystykę aranżowanego wnętrza często zapominamy o tym, że to jak wygląda ono na projekcie, może znaczenie różnić się od tego, jak będzie wyglądało gdy już w nim zamieszkamy. Białe meble kuchenne na projekcie mogą wydać się nudne i monotonne, jednak wraz z wprowadzeniem do kuchni wszelkich drobiazgów jak naczynia, ściereczki, zioła w doniczkach czy misy pełne kolorowych warzyw i owoców, wnętrze nabierze charakteru. Gdy aranżujemy kuchnię połączoną z salonem, najlepiej jeśli kolory ścian w obu pomieszczeniach są identyczne. Inaczej jest w przypadku koloru mebli. Tu najważniejsze jest, aby meble kolorystycznie współgrały ze sobą, a barwy były spójne i niezbyt chaotyczne.

Podłoga uniwersalna

Idealnym rozwiązaniem jest położenie tej samej posadzki w obu pomieszczeniach. Zastosowanie tego samego rodzaju podłóg sprawi, że połączenie kuchni z salonem wyda się bardziej płynne i naturalne. Ponadto optycznie powiększymy oba pomieszczenia. Sprawa niestety nieco się komplikuje, gdyż to co będzie dobre w pokoju, niekoniecznie sprawdzi się w kuchni. Za względu na różnie funkcje i przeznaczenie obu pomieszczeń wybór podłogi powinien być dobrze przemyślany. Od podłogi w kuchni,€“ jako pomieszczeniu roboczym, oczekujemy, że będzie wytrzymała i odporna na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne, takie jak stłuczenia czy rysy. Kolejna ważna rzecz to łatwość czyszczenia. W kuchni mamy do czynienia z dużą ilością wody oraz innych substancji takich jak kawa, soki czy tłuszcze, które mogą w sposób trwały poplamić podłogę. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, warto zastanowić się nad płytkami lub panelami o wysokiej klasy ścieralności. Jeśli marzy nam się ciepła, drewniana podłoga, koniecznie musi być ona wykonana z twardego drewna, takiego jak buk, dąb, jawor czy jesion lub jeszcze twardszego drewna egzotycznego jak badi czy doussie.

Monika Fuksa - krn.pl

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemlokale użytkowe do kupieniakamienice na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Lipnowskimieszkania na wynajem powiat Żuromińskimieszkania na sprzedaż gmina Nowy Tomyśllokale użytkowe na sprzedaż gmina Potęgowomieszkania na wynajem w Grabiniemieszkania na wynajem w Bielawachmieszkania na sprzedaż w Bukówce

Deweloperzy

);