Idealna kuchnia to taka, w której praca staje się przyjemnością. Aby to było możliwe, należy odpowiednio przemyśleć jej wnętrze, zarówno pod kątem ułożenia mebli jak i doboru sprzętu AGD. Jeśli kuchnia jest duża i przestronna, zaplanowanie jej aranżacji nie stanowi większego problemu, a jedyną rzeczą, która może nas ograniczać, jest budżet. Jednak co zrobić w sytuacji gdy nasza kuchnia jest niewielka, a my chcemy, by była sercem domu bez skłonności do arytmii?
Na rynku istnieje wiele ciekawych rozwiązań pozwalających na funkcjonalne wykorzystanie każdego kuchennego centymetra, czego dowodem są chociażby szafki typu cargo – z wysuwanymi koszami. Należy jednak pamiętać, że również odpowiednio przemyślany dobór urządzeń AGD, może znacznie ułatwić nam pracę na znacznie ograniczonej przestrzeni. Oto kilka praktycznych pomysłów na to, jakie sprzęty dobrać do kuchni o niewielkim metrażu.
Płyty grzewcze
Jeśli nie jesteśmy szczególnymi entuzjastami gotowania lub zależy nam na jak największym blacie roboczym możemy wybrać płytę grzewczą typu „domino”. Jest to płyta dwupalnikowa występująca w różnych wersjach: gazowej, ceramicznej i indukcyjnej. Główną ich zaletą jest to, że można je ze sobą zestawiać (zwłaszcza gaz z indukcją lub gaz z ceramiką) i tym samym korzystać z dwóch źródeł energii.
Piekarniki, mikrofalówki i mikrofalówki kombi
Przy wyborze sprzętu do pieczenia musimy zadać sobie kilka podstawowych pytań. Jak często pieczemy? Częściej pieczemy ciasta czy mięsa i zapiekanki? Czy wśród domowników jest małe dziecko?
Dla osób niekorzystających lub sporadycznie korzystających z piekarnika w celu odgrzania, podpieczenia czy rozmrożenia potraw, najlepszym zakupem będzie klasyczna kuchenka mikrofalowa. Asortyment tego typu sprzętów jest jednak na tyle szeroki, że jeśli mamy nieco większy budżet, możemy pokusić się o mikrofalę, która z powodzeniem zastąpi nam zwykły piekarnik. Należy wtedy szukać np. mikrofal funkcją crisp, która dzięki kombinacji funkcji mikrofal, grilla i dołączonego talerza, nagrzewającego się do bardzo wysokiej temperatury, pozwala na pieczenie i smażenie bez użycia oleju. Wybierając natomiast kuchenkę mikrofalową z funkcją steam możemy bez przeszkód gotować na parze. Przy użyciu innych funkcji i specjalnych pojemników możemy w mikrofali ugotować nawet makaron.
Jeśli zdarza nam się częściej korzystać z piekarnika, lecz pieczemy raczej dania w niskich naczyniach i brytfannach, to warto rozpatrzeć zakup mikrofalówki kombi. Są to sprzęty mniejsze od piekarników i większe od tradycyjnych kuchenek mikrofalowych, które posiadają kilka ciekawych dodatkowych funkcji. Przede wszystkim są wzbogacone o wymuszony obieg powietrza, czyli tzw. termoobieg, który w sposób równomierny rozprowadza ciepłe powietrze, zapewniając jednolite i szybkie pieczenie. Ponadto sprzęty te mają grzałki grillowe pozwalające na przyrumienianie przygotowanych potraw. Dodatkowym atutem jest system rozprzestrzeniania fal 3D, co pomaga w jeszcze lepszym podgrzaniu potraw niż w zwykłej kuchence mikrofalowej.
Jeśli mamy w domu małe dziecko i boimy się o to, że dotknie rozgrzanego piekarnika, możemy zabudować urządzenie (tak samo jak ww. mikrofalówki) w wysokiej zabudowie. Zyskujemy nie tylko przestrzeń na przechowywanie pod płytą grzewczą i w pozostałej części słupka, lecz również ciekawy akcent w przestrzeni kuchennej. Należy jednak pamiętać, że wysoka zabudowa zabiera nam ok 60 cm blatu roboczego.
Zlewy i zmywarki
W kuchni, w której mało się gotuje, nie ma zbyt wiele zmywania. W związku z tym wielkość zlewu można ograniczyć do jednokomorowego lub jednokomorowego z niewielkim ociekaczem. Jeśli chcemy w jak największym stopniu zaoszczędzić miejsce na blacie, możemy wybrać zlew okrągły.
Dla osób, które nie przepadają za zmywaniem, idealnym wyjściem będzie zakup niewielkiej zmywarki mającej 45 cm, mieszczącej około 9 kompletów nakryć stołowych. Mimo swoich niewielkich rozmiarów może posiadać szereg programów m.in. auto, wyparzania, eko, szybkiego mycia, intensywnego mycia itd.
Lodówki
Kiedy w domu mieszkają maksymalnie dwie osoby, a zakupy są robione na bieżąco, można zastanowić się czy inwestowanie w wysoką, tradycyjną lodówkę ma sens. Nierzadko świeci ona pustkami, a my narzekamy na brak miejsca do pracy w kuchni. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zakup lodówki podblatowej, która pozwoli nam uzyskać dodatkowe 60 cm blatu roboczego. Sprzęt taki ma około 140 l lub 105 l pojemności z wewnętrzną zamrażarką mającą ok 18 l.
Okapy
W małych kuchniach, w których liczy się każdy centymetr, dobrym pomysłem jest wybór okapu podwieszanego lub wbudowanego w szafkę wiszącą. Zyskujemy wtedy sporo przestrzeni do przechowywania, nawet mimo rury spiro przebiegającej wewnątrz szafki. Dodatkowym plusem takich sprzętów jest to, że ich nie widać, przez co nie naruszają linii zabudowy. Okapy tego typu zazwyczaj mogą być zarówno podpięte do wyciągu jak i działać w obiegu zamkniętym, przy użyciu filtrów węglowych.
Inne triki
W przypadku niewielkiej kuchni, otwartej na salon możemy podejść do tematu projektowania na kilka sposobów. Jednym z nich jest stworzenie jednolitego, współgrającego wnętrza poprzez wymieszanie tych samych kolorów i faktur w obu pomieszczeniach. Innym sposobem może być wygaszenie kuchni i stworzenie z niej tła dla salonu. Jeśli nie chcemy, aby zarówno w jednym i drugim przypadku sprzęty AGD dominowały nad daną przestrzenią, możemy zdecydować się na parę zabiegów przytoczonych poniżej. Przede wszystkim wybierając biały lub czarny blat możemy dopasować do niego płytę grzewczą i zlew, które również występują w tych kolorach. Po drugie, jeśli to możliwe, zgrajmy piekarnik i mikrofalówkę z kolorem frontów. Dodatkowo wybierzmy lodówkę, zmywarkę i okap w zabudowie, co pozwoli nam na pozbycie się zazwyczaj stalowych i nieregularnych akcentów w aneksie.
Projektowanie malej kuchni może być sporym wyzwaniem. Jeśli jednak podejdziemy do tematu z głową i przemyślimy każdy detal, efekt może być wart starań. Skupiajmy się jednak nie tylko na rozplanowaniu funkcjonalnych szafek, ale i na doborze odpowiedniego dla naszych potrzeb sprzętu AGD.
Anna Bawół - krn.pl
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!