Każda osoba jest zobligowana do ponoszenia opłat na fundusz remontowy na tych samych zasadach i warunkach, bez względu na tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Maciej Grabowski pismem nr DD3/063/17/1/CRS/11/PGMC-185 udzielił odpowiedzi na wystąpienie Ministra Infrastruktury w sprawie dotyczącej skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych w związku ze zwrotem osobie fizycznej przez spółdzielnię mieszkaniową z funduszu remontowego części wydatków poniesionych na naprawę lub wymianę instalacji i elementów wyposażenia technicznego dotyczących części wspólnych nieruchomości.
Jak wynika z tego stanowiska zgodnie z art. 9 ust. 1 oraz art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307, ze zm.) przychód powstaje w każdym przypadku, gdy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe tj. zwiększą się jego aktywa (majątek) lub zmniejszą pasywa (zobowiązania). Stąd też w podatkowej definicji przychodów mieszczą się otrzymane zwroty wydatków, do ponoszenia których podatnik jest zobligowany. Na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116, ze zm.) każda osoba jest zobligowana do ponoszenia opłat na fundusz remontowy na tych samych zasadach i warunkach bez względu na tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego. Fundusz remontowy tworzy się w celu pokrywania z niego wydatków na utrzymanie części wspólnych nieruchomości będących w zarządzie spółdzielni.
W związku z tym zasadne jest stwierdzenie, że okoliczność finansowania i dokonywania napraw i remontów części wspólnych nieruchomości z tego funduszu przez spółdzielnię, nie powoduje powstania przychodu u osób, które zobligowane są do dokonywania wpłat na fundusz. Z tego też względu należy przyjąć, że w sytuacji, gdy regulacje wewnętrzne w spółdzielniach mieszkaniowych przewidują możliwość wykonania napraw lub wymiany instalacji i elementów wyposażenia technicznego dotyczących części wspólnych nieruchomości (np. klatki schodowej) przez osoby zobowiązane do świadczenia na fundusz remontowy, przy jednoczesnym nałożeniu na spółdzielnię obowiązku zwrotu ze środków funduszu remontowego na rzecz tych osób, części poniesionych przez nie kosztów naprawy lub wymiany, otrzymany przez te osoby zwrot uprzednio poniesionych wydatków nie stanowi przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)