Usługi geodezyjne nie są doradztwem, a więc wnioskodawca będzie miał prawo korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT.
W sprawie rozpatrywanej przez Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wnioskodawca zmierzał prowadzić własną działalność gospodarczą obejmującą usługi geodezyjne. W trakcie składania wniosku o rejestrację działalność ta została sklasyfikowana, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności, jako działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne. Co do zasady wykonawstwo geodezyjne nie polega na świadczeniu usług o charakterze doradztwa, ale dla działalności tej nie ma możliwości zastosowania innego kodu PKD.
Wnioskodawca miał wątpliwości, czy w związku z koniecznością określenia przedmiotu działalności jako doradztwo, może korzystać ze zwolnienia VAT świadczonych usług do kwoty wolnej od podatku, tj. do kwoty 150 000 zł. W myśl art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT, zwolnień nie stosuje się do podatników świadczących usługi: prawnicze, w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego, oraz jubilerskie. W świetle powołanego przepisu, podatnik świadczący usługi w zakresie doradztwa nie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego.
Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne przez prace geodezyjne rozumie:
projektowanie i wykonywanie pomiarów: geodezyjnych, grawimetrycznych, magnetycznych oraz astronomicznych, w związku z:
- realizacją zadań określonych w ustawie;
- opracowaniem dokumentacji geodezyjnej dotyczącej nieruchomości na potrzeby postępowań administracyjnych lub sądowych oraz czynności cywilnoprawnych;
- wykonywaniem opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych na potrzeby budownictwa, projektowanie i wykonywanie zobrazowań lotniczych oraz zobrazowań satelitarnych w związku z realizacją zadań określonych w ustawie tub na potrzeby pomiarów i opracowań;
- obliczanie lub przetwarzanie wyników pomiarów, opracowań i zobrazowań;
- tworzenie określonych w ustawie zbiorów danych, ortofotomapy oraz dokumentacji geodezyjnej na potrzeby postępowań administracyjnych, postępowań sądowych oraz czynności cywilnoprawnych związanych z nieruchomościami, a także wykonywanie opracowań geodezyjno-kartograficznych na potrzeby budownictwa; projektowanie, wykonywanie pomiarów geodezyjnych, wykonywanie zdjęć lotniczych, dokonywanie obliczeń, sporządzanie i przetwarzanie dokumentacji geodezyjnej, a także zakładanie i aktualizowanie baz danych, pomiary i opracowania fotogrametryczne, grawimetryczne, magnetyczne i astronomiczne związane z realizacją zadań w dziedzinie geodezji i kartografii oraz krajowego systemu informacji w terenie.
Wskazany w ustawie katalog robót składających się na usługi geodezyjne nie obejmuje usług w zakresie doradztwa. Usługi geodezyjne nie są doradztwem, a więc wnioskodawca będzie miał prawo korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty zwolnienia.
Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29.09.2016 roku IBPP1/4512-479/16-2/ES
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)