Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn zakłada zniesienie obowiązku zgłoszenia nabycia majątku jako warunku korzystania ze zwolnienia poza wypadkami uzyskania majątku na podstawie darowizny lub polecenia darowizny.
Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy, z 28 lipca 1983 r., o podatku od spadków i darowizn (DzU 2004 r., nr 142 poz. 1514 ze zm.) odbędzie się w Sejmie 27 czerwca 2008 r. Projekt ustawy zakłada zniesienie warunku, od którego uzależnione jest zwolnienie od wyżej wymienionego podatku nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych albo powinowatych.Obecnie art. 4a ust. 1 cytowanej ustawy brzmi: „Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
- zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
- udokumentują – w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.”
Proponowana zmiana znosi zatem obowiązek zgłoszenia nabycia majątku jako warunku korzystania ze zwolnienia poza wypadkami uzyskania majątku na podstawie darowizny lub polecenia darowizny.
Nowelizacja miałaby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2009 roku.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)