Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Zmiany w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych

Zmiany w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych

Nowelizacja uchyla przepisy umożliwiające spółdzielniom, które wybudowały na cudzym gruncie budynki, nabycie własności tych nieruchomości na zasadach odmiennych od tych wynikających z Kodeksu cywilnego.

3 września opublikowano ustawę z dnia 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. 2012, poz. 989). Celem przedmiotowej nowelizacji jest dostosowanie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych do wyroków Trybunału Konstytucyjnego stwierdzających niezgodność przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z konstytucją.

Wyrokiem z dnia 29 października 2010 r. sygn.akt P 34/08 Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność z ustawą zasadniczą art. 35 ust. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Natomiast wyrokiem z dnia 21 grudnia 2005 r. sygn.akt SK 10/05 stwierdził niezgodność z konstytucją art. 44 ust. 1 i 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. W tych dwóch wyrokach Trybunał dążył do wyeliminowania z systemu prawnego przepisów, które uprzywilejowują spółdzielnie mieszkaniowe w sprawie zasiedzenia nieruchomości i podziału hipoteki.

Nowelizacja uchyla przepisy umożliwiające spółdzielniom mieszkaniowym, które przed 5 grudnia 1990 r. wybudowały na cudzym gruncie budynki, nabycie własności tych nieruchomości na zasadach odmiennych od tych wynikających z Kodeksu cywilnego. Po zmianach spółdzielnie mieszkaniowe dokonywać będą zasiedzenia nieruchomości na takich samych zasadach jak zasiedzenia dokonują inne podmioty.

Nowelizacja uchyla także przepisy, które ustalają odnośnie nieruchomości spółdzielczych szczególne zasady w przypadku podziału hipoteki. W miejsce uchylanych przepisów wejdą przepisy ogólne, w tym art. 76 ust. 4 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, będący podstawą podziału hipoteki obciążającej nieruchomość, z której wyodrębniono lokal bądź wydzielono odrębną nieruchomość zabudowaną domem jednorodzinnym. Przepis ten zabezpiecza zarówno interesy wierzycieli hipotecznych, jak i właścicieli lokalu czy też nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym. Zgodnie z nim w razie podziału nieruchomości polegającej na ustanowieniu odrębnej własności lokalu lub wydzieleniu z dotychczasowej nieruchomości odrębnej nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym, nabywca wydzielonej nieruchomości może żądać podziału hipoteki proporcjonalnie do wartości nieruchomości powstałych wskutek podziału. Jeżeli jednak sposób podziału hipoteki został określony w umowie o ustanowienie hipoteki i ujawniony w księdze wieczystej, podział następuje stosownie do postanowień umowy.

Przy pierwszym czytaniu tego projektu, posłowie zgłosili poprawkę, która wydłużyła wejście w życie projektowanych przepisów z dwóch do trzech miesięcy. Tym sposobem posłowie chcieli dać więcej czasu spółdzielniom mieszkaniowym, by mogły zakończyć rozpoczęte sprawy dotyczące stanu prawnego gruntów spółdzielczych m.in. odnośnie zasiedzenia lub ustalenia praw własności. W związku z tym, nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wejdzie w życie 4 grudnia 2012 r. Nowela zawiera też przepis przejściowy przewidujący, że do spraw wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej stosuje się przepisy dotychczasowe.

Nowela uchyla:
w art. 35 ust. 4 i 42
Ust. 4. Jeżeli nieruchomość, o której mowa w ust. 1, posiada nieuregulowany stan prawny w rozumieniu art. 113 ust. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami, spółdzielnia mieszkaniowa nabywa własność tej nieruchomości przez zasiedzenie, jeżeli spełnia kryteria wymagane w ust. 1. przepis art. 511 Kodeksu postępowania cywilnego, w zakresie zobowiązującym do wskazania we wniosku o wszczęcie postępowania zainteresowanych w sprawie, nie stosuje się.

Ust. 42. Jeżeli osoba uprawniona do lokalu spółdzielczego wystąpiła z wnioskiem o przeniesienie prawa odrębnej własności, a spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym znajduje się objęty wnioskiem lokal, a spółdzielnia spełnia warunki, o których mowa w ust. 41, to zarząd spółdzielni obowiązany jest, w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku, do wystąpienia do sądu z wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenia gruntu, na którym znajduje się budynek, którego dotyczy wniosek.

w art. 44 ust. 11, 21 i 4
Ust. 11. W przypadku podziału nieruchomości stanowiącej własność spółdzielni, polegającego na ustanowieniu odrębnej własności choćby jednego lokalu na rzecz osoby innej niż spółdzielnia, obciążonej hipoteką istniejącą w dniu wejścia w życie ustawy, zabezpieczającą kredyt, z którego środki finansowe przeznaczono na potrzeby tej nieruchomości, hipoteka łączna nie powstaje. Jeżeli członek spółdzielni, na rzecz którego spółdzielnia dokonuje przeniesienia prawa odrębnej własności lokalu lub budynku dokonał wszystkich spłat, o których mowa w przepisach ustawy, to uzyskuje on prawo odrębnej własności lokalu lub nieruchomości bez obciążeń hipotecznych, z zastrzeżeniem art. 45 ust. 1.

Ust. 21. Dokonanie podziału, o którym mowa w ust. 11, powoduje wygaśnięcie hipoteki obciążającej nieruchomość w dniu wejścia w życie ustawy zabezpieczającej kredyt, z którego środki finansowe przeznaczono na potrzeby innej nieruchomości. W celu zabezpieczenia kredytu zabezpieczonego poprzednio hipoteką, która wygasła, spółdzielnia niezwłocznie obciąży hipoteką nieruchomość, na potrzeby której przeznaczone zostały środki pochodzące z tego kredytu, lub inną nieruchomość, o której mowa w art. 40.
Ust. 4. Przepisy ust. 11 i 21 stosuje się odpowiednio w przypadku ustanowienia odrębnej własności lokalu w nieruchomości położonej na gruncie, którego spółdzielnia jest użytkownikiem wieczystym.
 

Źródło: KRN.pl | 2012-09-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemdomy poszukiwane do wynajęciagaraże na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Kolneńskidomy na wynajem powiat Pyrzyckilokale użytkowe na sprzedaż gmina Lyskimieszkania na wynajem gmina Wierzchowomieszkania na wynajem w Cieślachdomy na wynajem w Głębinowiedomy na sprzedaż w Krzyżowicach

Deweloperzy

);