Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Zmiany w ustawie o ochronie lokatorów

Zmiany w ustawie o ochronie lokatorów

W minionym tygodniu Senat przyjął projekt zmian ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego.

W minionym tygodniu Senat przyjął projekt zmian ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. W związku z tym po opublikowaniu nowelizacji (którego należy się wkrótce spodziewać) instytucja najmu okazjonalnego będzie podlegała regulacji ustawy o ochronie praw lokatorów, a nie jak dotychczas przepisom ogólnym (kodeksu cywilnego). Ponadto w wyniku zmiany ustawy o ochronie praw lokatorów od 1 stycznia 2010 r. zmieniają się zasady opodatkowania przychodu pochodzącego z najmu lokali. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, celem proponowanych zmian, korzystnych dla wynajmujących, jest „pobudzenie rynku wynajmu lokali mieszkalnych oraz eliminowanie czarnego rynku najmu lokali”.

Pierwszą nowością jest wprowadzenie do ustawy o ochronie praw lokatora rozdziału 2a, poświęconego najmowi okazjonalnemu, tj. takiemu wynajmowaniu lokali mieszkalnych, których właścicielami są osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali. Ustawa wprowadza pojęcie umowy najmu okazjonalnego, która powinna być zawarta w formie pisemnej, maksymalnie na 10 lat.
 
Istotą najmu okazjonalnego – z punktu widzenia wynajmującego – jest to, iż w razie wypowiedzenia umowy najemca w łatwiejszy sposób może zostać zmuszony do wyprowadzenia się z zajmowanego lokalu. Korzystne jest także wyłączenie najmu okazjonalnego spod większości regulacji samej ustawy o ochronie praw lokatora. Oznacza to m.in., że nie stosuje się do niego przepisów dotyczących wypowiedzenia wysokości czynszu (nowelizacja zakłada, że właściciel lokalu może podwyższyć czynsz wyłącznie zgodnie z warunkami określonymi w umowie, swobodnie ukształtowanymi).
 
Nowelizacja zakłada, że wynajmujący (o ile wypełnił swój obowiązek i zgłosił fakt zawarcia takiej umowy właściwemu urzędowi skarbowemu) w przypadku, w którym najemca nie chce mieszkania dobrowolnie opuścić, może w łatwiejszy sposób doprowadzić do skutecznej eksmisji. Jednym z elementów umowy jest wskazanie lokalu, w którym najemca mógłby zamieszkać w razie eksmisji, a także zgoda właściciela takiego lokalu (na żądanie wynajmującego sporządzona z podpisem notarialnie poświadczonym), co ma zapobiec podawaniu fikcyjnych adresów. Dodatkowo do umowy należy dołączyć oświadczenie najemcy, w którym poddaje się on egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu. Ponieważ oświadczenie takie powinno być sporządzone w formie aktu notarialnego, wynajmujący – zamiast przeprowadzać postępowanie sądowe w celu uzyskania wyroku eksmisyjnego jak dotychczas – będzie mógł żądać nadania klauzuli wykonalnościaktowi notarialnemu. Obowiązek sporządzania takiego dokumentu stanowi z pewnością pewne utrudnienie, ale ponieważ akt notarialny zaopatrzony w klauzulę wykonalności jest wystarczający dla wszczęcia postępowania egzekucyjnego, w efekcie takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie tak czasu, jak i pieniędzy (wynagrodzenie notariusza za sporządzenie oświadczenia może wynieść maksymalnie 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w 2010 r. będzie wynosiło 1317 zł). Co więcej, ustawa przewiduje wyłączenie przepisu procedury cywilnej, który nakazywał komornikowi wstrzymanie się z podjęciem działań eksmisyjnych do czasu, kiedy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy dłużnik sam znajdzie takie pomieszczenie. Choć takie rozwiązanie jest z punktu widzenia wynajmującego korzystne, należy zauważyć, iż w istocie pozwala na tzw. eksmisję na bruk, co budzi kontrowersje.
 
 
Wprowadzone zmiany dotyczą także wysokości opodatkowania przychodów pochodzących z najmu wszelkich lokali. Już od 1 stycznia zmienia się ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne(DzU z 1998 r. nr 144, poz. 930 z późn. zm.), w której zapisano, iż stawka ryczałtu w wysokości 8,5 proc. wynosić będzie także dla otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze”. Dotychczas dla kwot przekraczających równowartość 4000 euro ryczałt wynosił aż 20 proc. Zniesienie tej stawki, zdaniem ustawodawcy, ma zachęcić wynajmujących do „wyjścia z szarej strefy”. Temu samemu służy także zapis zawarty w ustawie, że stosowanie korzystniejszych przepisów (dotyczących możliwości przeprowadzenia eksmisji w łatwiejszy sposób) jest uzależnione od zgłoszenia umowy do urzędu skarbowego. Ponieważ zmieniony przepis nie dotyczy tylko lokali mieszkalnych, eksperci wskazują, że w istocie preferencyjna stawka będzie odnosić się także do lokali użytkowych, o ile oczywiście ich właściciele zdecydowali się na zryczałtowaną formę rozliczania z fiskusem. Do tej pory ryczałt nie był korzystny dla osób wynajmujących lokale usługowe, których czynsze z reguły są wysokie. Od 1 stycznia 2010 r. sytuacja ta może się zmienić. Należy jednak pamiętać, iż przejście z zasad ogólnych opodatkowania na ryczałt w trakcie trwania roku podatkowego nie jest możliwe, a taki zamiar należy zgłosić do 20 stycznia danego roku.
 
 

 

Źródło: KRN.pl | 2009-12-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianękamienice na zamianędomy poszukiwane do wynajęciadomy na wynajem powiat Lwóweckidomy na wynajem powiat Przasnyskilokale użytkowe na wynajem gmina Jabłonkamieszkania na sprzedaż gmina Dolskmieszkania na wynajem w Borkudomy na sprzedaż w Tryludomy na sprzedaż w Groń

Deweloperzy

);