Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Zmiany w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego

Zmiany w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego

5 października 2015 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw.

5 października 2015 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wejdzie w życie, co do zasady, po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Celem ustawy jest wprowadzenie do przepisów rozdziału 2a ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego zmian, które umożliwią finansowanie nowych inwestycji w ramach rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego.

Instrumentem wsparcia nowych przedsięwzięć będzie preferencyjny kredyt i gwarancja nabycia emisji obligacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego (oprocentowanych w formule stopy zmiennej wg stawki WIBOR 3M bez marży). Zachowanie preferencyjnego charakteru finansowania ma zapewnić wsparcie ze środków publicznych w postaci dopłaty dla BGK, pokrywającej różnicę między oprocentowaniem nominalnym a preferencyjnym (w wysokości 1,3 punktu procentowego powyżej stopy WIBOR 3M). Uruchomienie preferencyjnej akcji kredytowej BGK w segmencie społecznego budownictwa czynszowego zakłada w pierwszym etapie 10-letni okres realizacji, umożliwiając, zgodnie z uzasadnieniem, objęcie finansowaniem co najmniej 30 tys. nowych mieszkań.

Nowelizacja poszerza ponadto krąg podmiotów uprawnionych do korzystania z preferencyjnego finansowania zwrotnego na realizację przedsięwzięć inwestycyjno-budowlanych. Prócz towarzystw budownictwa społecznego i spółdzielni mieszkaniowych, kredyty będą przyznawane spółkom gminnym (spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkom akcyjnym, w których gmina lub gminy dysponują odpowiednio ponad 50 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników lub na walnym zgromadzeniu, niedziałającym w formie TBS). Warunkiem udzielenia finansowania zwrotnego jest zawarcie przez kredytobiorcę umowy z właściwą miejscowo gminą. Finansowanie zwrotne może zostać udzielone do wysokości 75 proc. kosztów przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego na okres nie dłuższy niż 30 lat.

Nowelizacja określiła zasady działania podmiotów innych niż TBS-y na rynku wynajmu lokali wybudowanych z udziałem środków z programu rządowego oraz wprowadziła zmiany w przepisach określających zasady funkcjonowania towarzystw budownictwa społecznego w celu poprawy warunków realizacji nowych inwestycji związanych z budową mieszkań na wynajem oraz doprecyzowania treści obecnie obowiązujących przepisów.

Źródło: KRN.pl | 2015-10-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemgaraże na wynajemgaraże na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Kozienickidomy na wynajem powiat Rypińskilokale użytkowe na wynajem gmina Jaśliskadomy na sprzedaż gmina Strzelce Krajeńskiemieszkania na wynajem w Czarnowiemieszkania na sprzedaż w Wojciechowiedomy na wynajem w Sobienie Szlacheckie

Deweloperzy

);