Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Zmiany w prawie budowlanym – ułatwienia dla inwestorów

Zmiany w prawie budowlanym – ułatwienia dla inwestorów

26 września br. weszła w życie znowelizowana ustawa „Prawo budowlane”. Zmiany, zawarte w osiemnastu artykułach ustawy, są ułatwieniem dla inwestorów. Znoszą one m.in. obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę w stosunku do niektórych obiektów i robót budowlanych.

W obejściu i ogrodzie
Znowelizowana ustawa zezwala na zrealizowanie inwestycji bez pozwolenia na budowę w przypadku: wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m kw. Jedyne ograniczenie dotyczy liczby tych obiektów – na każdych 500 m kw. działki nie może ich być więcej niż dwa.

Urządzenia techniczne, remonty, reklamy
Pozwolenie na budowę nie jest również wymagane w przypadku postawienia wolnostojącej kabiny telefonicznej, szafy i słupków telekomunikacyjnych oraz instalacji telekomunikacyjnych w obrębie budynków będących w użytkowaniu. Ponadto pozwolenie takie nie jest wymagane m.in. przy prowadzeniu remontów istniejących już obiektów i urządzeń budowlanych, a także przy instalowaniu tablic i urządzeń reklamowych czy montażu wolnostojących kolektorów słonecznych. Pozwolenie na budowę będzie jednak potrzebne w przypadku, gdy reklamy mają być zamontowane na obiekcie zabytkowym, a także, gdy reklamy świetlne lub podświetlane mają być usytuowane poza obszarem zabudowanym. Obowiązek uzyskania pozwolenia pozostał w przypadku remontu obiektu wpisanego do rejestru zabytków.

Przyłącza alternatywnie
Nie trzeba mieć pozwolenia na budowę przyłączy wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, telekomunikacyjnych, cieplnych i elektroenergetycznych. I to zarówno do obiektów budowlanych, jak i do niezabudowanych działek. Dotychczas zwolniona była tylko realizacja przyłączy do budynków.
Na uwagę zasługuje fakt wprowadzenia do ustawy rozwiązań alternatywnych. I tak realizacja przyłączy może odbywać się – w zależności od woli inwestora – albo na podstawie zgłoszenia, albo na podstawie ustaleń dokonanych z dostawcami poszczególnych mediów. Inwestor dokonuje wyboru, tzn. może skorzystać z procedury przewidzianej w nowym art. 29a i nie zgłaszać chęci wykonania przyłącza lub zrealizować przyłącze na podstawie dotychczasowych regulacji, czyli zgłoszenia.
Realizacja przyłączy na podstawie ustawy „Prawo energetyczne” lub „Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków” – w zależności od rodzaju przyłącza – wymaga sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Do planu mają zastosowanie odpowiednie przepisy „Prawa geodezyjnego i kartograficznego”. Do wykonania przyłączy na podstawie zgłoszenia niezbędny jest projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym, wykonany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi.
W przypadku budowy obiektu wraz z przyłączami, inwestor – wraz z zawiadomieniem o zakończeniu budowy lub wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie – musi dodatkowo dostarczyć potwierdzenie odbioru wykonanych przyłączy.
Bez zmian pozostaje zapis mówiący o konieczności dołączenia do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu dostawy potrzebnych mediów oraz warunków przyłączenia obiektu do sieci. Nowym wymogiem jest konieczność dołączenia do projektu budowlanego oświadczenia zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą, jak też konieczność uzgodnienia rozwiązań projektowych zaproponowanych w projekcie budowlanym.

Zmiany w projekcie budowlanym
Należy też zwrócić uwagę na nowelizację dotyczącą tzw. istotnych zmian w projekcie budowlanym. Przede wszystkim ograniczono ich listę. Nie są już nimi zmiany elewacji, zmiany geometrii dachu, czy też zmiany w zakresie wyposażenia budowlano-instalacyjnego. Wprowadzając więc w projekcie odstąpienia inne, niż istotne, inwestor nie musi uzyskać zamiennego pozwolenia na budowę. Projektant obiektu natomiast jest upoważniony do zakwalifikowania zamierzonego odstąpienia i dokonania odpowiednich zmian w projekcie. Należy pamiętać, że choć projektant ponosi odpowiedzialność za właściwą kwalifikację, to ostateczna ocena należy do organu nadzoru budowlanego. Może on jej dokonać podczas kontroli na budowie lub przy oddaniu obiektu do użytkowania.

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy „Prawo budowlane” oraz o zmianie niektórych innych ustaw opublikowana została w Dzienniku Ustaw nr 163, poz. 1364.

--------------------------------------------------------------------------

Zdaniem ekspertów

Będzie kolejna nowelizacja
Mariola Berdysz z Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa

Trzeba przyznać, że znowelizowana ustawa „Prawo budowlane” traktuje inwestora bardziej przyjaźnie, niż miało to miejsce dotychczas. Nie musi on tracić czasu i nerwów, aby uzyskać pozwolenie na budowę – teraz sam może zdecydować, jaką procedurę realizacji przyłączy wybrać. Inwestorowi, jak wspomniałam, dano możliwość wyboru procedury realizacji przyłączy, ale nie wskazano drogi jej legalizacji. Oznacza to, że w przypadku stwierdzenia samowoli budowlanej, powstanie spór kompetencyjny między organem nadzoru budowlanego a właściwym zarządcą sieci.
Ułatwieniem jest również zwolnienie wszelkich remontów, poza remontem budynków wpisanych do rejestru zabytków, z obowiązku pozwolenia na budowę. Niestety – jak mawiał znany polski polityk – są plusy dodatnie i ujemne. Brak pozwolenia na budowę-remont, w kontekście uchwalonej niedawno ustawy o zwrocie VAT, ogranicza kwotę zwrotu tego podatku właśnie w przypadku tych prac, na które inwestor nie musiał mieć pozwolenia.
I na koniec sprawa na pozór błaha, bo dotycząca przecinka. Jego brak w art. 29, ust.1, pkt 2 po słowach „ogrodów zimowych” może sugerować, że ograniczenie powierzchni zabudowy do 25 m kw. dotyczy tylko wspomnianych ogrodów, a nie obejmuje budynków gospodarczych, wiat i altan, co jest niezgodne z intencją ustawodawcy. Takie niedopatrzenie, to błąd biura legislacyjnego parlamentu. Zatem po wyborach czeka nas zapewne nowelizacja kolejnej nowelizacji.


Potrzebne są zasadnicze zmiany
Jerzy Blazy, szef doradców technicznych GRUPY ATLAS

Jest to krok w dobrym kierunku, ale zmiany nie są wielkie. Podobnie, jak z przyjętą rzutem na taśmę – po odrzuceniu weta prezydenta – ustawą o tzw. zwrocie inwestorskim. Osoby budujące otrzymają zwrot części podatku VAT na materiały budowlane i jest to zjawisko niewątpliwie pozytywne. Jednak te drobne kroki niewiele zmieniają w tragicznej od lat sytuacji mieszkaniowej w naszym kraju oraz złej kondycji budownictwa. Nadal pod względem liczby mieszkań (330) na 1 tys. mieszkańców jesteśmy na ostatnim miejscu w UE. Aby budownictwo mogło stać się kołem zamachowym gospodarki, należy dołożyć wszelkich starań, by wprowadzić zasadnicze zmiany ułatwiające proces budowlany oraz powodujące zwiększenie podaży terenów budowlanych. Korzystne byłyby również takie programy budownictwa socjalnego oraz rewitalizacji substancji miejskiej, które dodatkowo mogłyby być wspomagane funduszami unijnymi. To są zadania dla przyszłych ustawodawców.


Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” 20/2005 | 2005-10-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na sprzedażkamienice na zamianęmieszkania na sprzedażdomy na wynajem powiat Radomszczańskidomy na sprzedaż powiat Czarnkowsko-Trzcianeckilokale użytkowe na sprzedaż gmina Markuszówdomy na sprzedaż gmina Wolbromdomy na wynajem w Papieżedomy na sprzedaż w Opatkowicach Cysterskichmieszkania na wynajem w Krzykowicach

Deweloperzy

);