Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Zmiany w Ordynacji podatkowej w 2009 r.

Zmiany w Ordynacji podatkowej w 2009 r.

Ustawą z 17 listopada 2008 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 209, poz.1318) znowelizowano Ordynację podatkową. Nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2009 r.

Ustawą z 17 listopada 2008 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 209, poz.1318) znowelizowano Ordynację podatkową. Nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2009 r.

Jedna z wielu zmian ustawy dotyczy zasad wykonywania decyzji podatkowych. W dodanym od 1 stycznia rozdziale 16a Ordynacji podatkowej, art. 239a stanowi, że nieostateczne decyzje wydawane przez organy podatkowe nie są natychmiastowo wykonywane. Jedynie w niektórych przypadkach organy podatkowe pierwszej instancji mogą nadać takim decyzjom rygor natychmiastowej wykonalności. Zgodnie z art. 239b §1 ustawy, decyzji nieostatecznej może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności tylko w przypadkach wskazanych w tymże przepisie (art.239b §1 pkt 1-4 ustawy) i tylko, gdy organ podatkowy uprawdopodobni, że zobowiązanie wynikające z decyzji nie zostanie wykonane.

Powstaje pytanie, co w sytuacji, gdy organ podatkowy wydał decyzję w 2008 r., a została ona doręczona podatnikowi w 2009 r.? Czy należy stosować stare przepisy, czy też już te znowelizowane?

W orzecznictwie NSA ukształtował się pogląd, że związanie organu podatkowego wydaną przez niego decyzją rodzi konsekwencje prawne nie z chwilą jej wydania, lecz dopiero w momencie wprowadzenia jej do obrotu prawnego, to jest z chwilą doręczenia decyzji stronie (wyrok NSA z 20 kwietnia 2000 r., I SA/Wr 613/98).

Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w artykule 9 ustawy zmieniającej Ordynację podatkową. Zgodnie z tym artykułem, do wykonywania decyzji doręczonych przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się przepisy Ordynacji w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie ustawy. W związku z powyższym, jedynie, gdy podatnikowi skutecznie doręczono decyzję przed 1 stycznia 2009 r., to jest ona wykonywana na dotychczasowych zasadach. Natomiast, jeżeli decyzja została wydana jeszcze w 2008 r., ale podatnik otrzymał ją już w 2009 r., to obowiązują go już znowelizowane przepisy rozdziału 16a. Przepis art. 9 ustawy zmieniającej Ordynację podatkową jest jasny i nie nasuwa w tym wypadku żadnych wątpliwości.

Kolejna zmiana ustawy dotyczy wprowadzenia art. 282b Ordynacji podatkowej, który ustanowił nową instytucję, jaką jest zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej.

Według nowej regulacji kontrolę będzie można przeprowadzić nie wcześniej niż po 7 dniach i nie później niż przed upływem 30 dni od doręczenia podatnikowi zawiadomienia o zamiarze kontroli. Gdy organ podatkowy nie przeprowadzi kontroli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, kolejna kontrola będzie wymagała ponownego zawiadomienia. Natomiast organ podatkowy może przeprowadzić kontrolę przed upływem 7 dni od doręczenia, jedynie po uzyskaniu zgody kontrolowanego.

W artykule 282c §1 wprowadzono jednak kilka wyjątków, kiedy organ podatkowy będzie mógł przeprowadzić kontrolę bez zawiadomienia.

Ponadto wprowadzono art. 285b, który – za zgodą kontrolowanego – dopuszcza możliwość przeprowadzenia kontroli, albo też poszczególnych czynności kontrolnych w siedzibie organu podatkowego, w sytuacji gdy będzie to usprawniało prowadzenie kontroli lub też kontrolowany zrezygnuje z uczestniczenia w kontroli.

Zmiany ustawy Ordynacja podatkowa zostały przychylenie przyjęte przez większość przedsiębiorców oraz Konfederację Pracodawców Polskich.

 

Źródło: KRN.pl | 2009-01-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniamieszkania poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Słupskimieszkania na wynajem powiat M. Gorzów Wielkopolskimieszkania na sprzedaż gmina Kartuzylokale użytkowe na sprzedaż gmina Brzuzemieszkania na wynajem w Nowych Osipachmieszkania na wynajem w Godziszewiedomy na sprzedaż w Ożarowie

Deweloperzy

);