Od 23 listopada br. najem okazjonalny będzie mógł być stosowany także przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
23 listopada 2013 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. poz. 1304). Ustawa oprócz zasad działania programu „Mieszkanie dla Młodych” zawiera także przepisy umożliwiające stosowanie formuły najmu okazjonalnego przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
Ustawa zawiera komplementarny do wsparcia nabycia mieszkania na rynku pierwotnym mechanizm wspierający najem lokali mieszkalnych. Rozwiązanie może stymulująco wpływać na rozwój rynku nowych mieszkań na wynajem, ograniczając część niebezpieczeństw związanych z wynajmem. Wprowadzenie zmian do ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, dopuszczających zawieranie umów najmu okazjonalnego również przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą na zasadach dostępnych do tej pory tylko dla osób fizycznych zawiera art. 29 ustawy.
Oddawanie do używania takiego lokalu następuje na podstawie umowy o najem okazjonalny lokalu zawieranej na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Takich umów nie będzie można zawierać na lokale z publicznego zasobu mieszkaniowego. Obowiązkowymi załącznikami do umowy będą oświadczenie najemcy, w formie aktu notarialnego, o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy o najem okazjonalny lokalu, wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym mógłby zamieszkać w przypadku konieczności opróżnienia lokalu zajmowanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego, oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytułu prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu. Na żądanie wynajmującego należy załączyć oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym. Umowa o najem okazjonalny lokalu będzie wygasać po upływie czasu, na jaki została zawarta, lub ulegać rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia. Jeżeli, po wygaśnięciu lub upływie terminu wypowiedzenia takiej umowy, najemca nie opróżni lokalu, właściciel będzie mógł doręczyć najemcy żądanie opróżnienia lokalu sporządzone na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem właściciela.
W przypadku bezskutecznego upływu terminu ustalonego w żądaniu, właściciel będzie mógł złożyć do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu złożonemu w formie aktu notarialnego oświadczeniu najemcy o poddaniu się egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Regulacja powyższa polegająca na wyłączeniu wobec osób, które utraciły tytuł prawny do lokalu wynajmowanego na podstawie umowy o najem okazjonalny lokalu, uprawnienia do otrzymania pomieszczenia tymczasowego, powinna zwiększyć podaż lokali mieszkalnych na rynku najmu i sprzyjać efektywniejszemu zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych nie tylko ludzi młodych, ale również osób w pozostałych przedziałach wiekowych.
Regulacje dotyczące najmu okazjonalnego będą miały zastosowanie już od dnia wejścia w życie ustawy.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)