Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Zmiany ustawy o księgach wieczystych i hipotece

Zmiany ustawy o księgach wieczystych i hipotece

Proponowana regulacja spowoduje, że wierzytelność na części ułamkowej nieruchomości będzie mieć bardziej skuteczne i „wiarygodne” zabezpieczenie.

Celem projektu jest uregulowanie ochrony wierzyciela, którego wierzytelność została zabezpieczona hipoteką na części ułamkowej nieruchomości, w sytuacji gdy następnie dochodzi do zniesienia współwłasności w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 lipca 2012 r. (sygn.akt P 15/12).

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 76 ust. 1 zdanie drugie ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece jest niezgodny z art. 64 ust. 1 i 3 w związku z art. 31 ust. 3 i art. 21 ust. 1 Konstytucji. Trybunał Konstytucyjny, wskazując sposoby ochrony wierzyciela hipotecznego, stwierdził, że ochronie wierzyciela mogłoby służyć przede wszystkim rozwiązanie polegające na utrzymaniu hipoteki na nieruchomości przyznanej po podziale dłużnikowi rzeczowemu. W przypadku gdy nieruchomość ta ma wartość co najmniej równą wartości udziału, sytuacja wierzyciela po zniesieniu współwłasności nie uległaby pogorszeniu, a nawet polepszyłaby się. W pozostałych wypadkach wierzycielowi mogłoby służyć ustawowe prawo zastawu na wierzytelności z tytułu dopłaty lub spłaty.

Obecny stan prawny

Po wyroku Trybunału nadal istnieje dopuszczalność obciążania hipoteką części ułamkowej nieruchomości. Jednak w razie podziału owej nieruchomości, hipoteka wygasa (przed wyrokiem Trybunału „podążała” za wszystkimi nieruchomościami). Obecny stan nie oznacza jednak istotnego naruszenia praw i interesów wierzyciela hipotecznego, ponieważ w momencie ustanawiania hipoteki na części ułamkowej, ma on świadomość, że zawsze może dojść do podziału owej nieruchomości; ma więc szansę na ułożenie swoich relacji z dłużnikiem hipotecznym, tak by nie być poszkodowanym.

Proponowana zmiana

Proponowana zmiana opiera się na rozwiązaniu zaproponowanym przez Trybunał Konstytucyjny w wyżej opisanym wyroku. Uchwalenie proponowanych zmian spowoduje zatem, że wierzyciel będzie mieć ochronę przede wszystkim na nieruchomości powstałej w wyniki podziału, której właścicielem stał się dłużnik hipoteczny. Tylko nieruchomość powstałą w wyniku podziału obciąży hipoteka, która obciążała pierwotnie udział nieruchomości przed podziałem. Gdyby natomiast dłużnik hipoteczny nie otrzymał w wyniku podziału współwłasności żadnej nieruchomości lub otrzymał nieruchomość mniejszej wartości niż jego dotychczasowy udział, wierzycielowi hipotecznemu będzie przysługiwać ustawowe prawo zastawu na wierzytelności z tytułu spłaty albo dopłaty. Zarazem dłużnik nie będzie mógł zrzec się spłaty lub dopłaty. Postanowienie umowy albo ugody sądowej w tym zakresie byłoby nieważne.

Skutki projektowanej ustawy

Proponowana regulacja spowoduje, że wierzytelność na części ułamkowej nieruchomości będzie miała bardziej skuteczne i „wiarygodne” zabezpieczenie. Zastosowanie tych środków bez naruszania praw osób trzecich da bowiem wierzycielowi lepszą gwarancję realizacji jego prawa gdyż ewentualna egzekucja z nieruchomości jest zwykle łatwiejsza i skuteczniejsza od egzekucji z udziału w nieruchomości.
 

Źródło: KRN.pl | 2013-04-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajeminne nieruchomości do kupieniakamienice na sprzedażdomy na wynajem powiat Łukowskidomy na wynajem powiat Kościerskidomy na wynajem gmina Laszkidomy na wynajem gmina Kotuńmieszkania na wynajem w Jarochachmieszkania na wynajem w Piastowiemieszkania na sprzedaż w Janoszycach

Deweloperzy

);