Zmiana rozporządzenia określającego wynagrodzenie notariuszy związana jest z wprowadzeniem dwóch nowych instytucji prawnych, tj. umowy deweloperskiej i zapisu windykacyjnego.
Maksymalne stawki wynagrodzenia notariusza za czynności notarialne określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz. U. Nr 148, poz. 1564, z późn. zm). W dniu 26 maja 2012 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 maja 2012 r. zmieniające to rozporządzenie.
Zmiana rozporządzenia określającego wynagrodzenie notariuszy związana jest przede wszystkim z wprowadzeniem dwóch nowych instytucji prawnych, tj. umowy deweloperskiej i zapisu windykacyjnego. W przypadku umowy deweloperskiej, która musi być zawarta w formie aktu notarialnego, wprowadzono zasadę, że notariuszowi należy się za jej sporządzenie maksymalnie połowa maksymalnego wynagrodzenia określonego w rozporządzeniu oraz połowa tego maksymalnego wynagrodzenia przy sporządzeniu umowy przenoszącej własność w wykonaniu umowy deweloperskiej. Natomiast w przypadku testamentu z zapisem windykacyjnym, wprowadzono tak jak przy innych testamentach opłatę stałą, która w przypadku tego testamentu wynosić będzie 200 zł. Jednocześnie w związku z tą zmianą ustalono, że opłata za testament zawierający zapis zwykły, polecenie lub pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku, wynosi 150 zł. W związku z wprowadzeniem zapisu windykacyjnego i wydawaniem przez notariuszy aktów poświadczeń dziedziczenia na podstawie takiego testamentu, wprowadzono zapis, że za sporządzenie takiego aktu maksymalna stawka wynosi 100 złotych. Maksymalnie połowę wynagrodzenia notariusz może pobrać też od sporządzenia umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego, umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia własności tego lokalu na nabywcę.
Przy okazji zmiany rozporządzenia wprowadzono też istotne obniżenie wynagrodzenia notariuszy. Wprowadzono mianowicie zapis, że notariusz może pobrać maksymalnie połowę swojego wynagrodzenia w przypadku sporządzenia umowy przeniesienia na nabywcę własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym. Dotychczas połowa wynagrodzenia dotyczyła lokali mieszkalnych i spółdzielczych własnościowych praw do lokali i to też z pewnymi wyjątkami. Ta ostatnia zmiana przyczyni się w istotny sposób do obniżenia kosztów związanych z obrotem nieruchomościami w Polsce.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)