Brak sankcji prawnych za wykonywanie zawodu bez uprawnień oznacza przyzwolenie na taką działalność. To zaś niesie ze sobą liczne zagrożenia – uważają przedstawiciele rzeczoznawców, pośredników i zarządców nieruchomości.
Zagrożenia związane z proponowanymi przez rząd zmianami w ustawie o gospodarce nieruchomościami* były głównym tematem spotkania zorganizowanego niedawno z inicjatywy Małopolskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.
Rzecz dotyczy projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, nad którą pracuje obecnie Sejm. Podczas spotkania przedstawiciele zawodów związanych z obrotem nieruchomościami wyrazili zaniepokojenie modyfikacjami wprowadzonymi ostatnio do projektu nowelizacji. Ich obawy wzbudza pomysł wykreślenia art. 198 z tejże ustawy. Powyższy artykuł znajduje się w dziale VI ustawy o gospodarce nieruchomościami i dotyczy sankcji prawnych przewidzianych dla osób, które wykonują wspomniane zawody bez uprawnień. Zgodnie z tym artykułem osoba wykonująca zawód rzeczoznawcy, zarządcy lub pośrednika, a nie mająca do tego uprawnień podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.
Zdaniem przedstawicieli federacji oraz stowarzyszeń skupiających osoby związane z obrotem i gospodarką nieruchomościami zniesienie sankcji karnych za prowadzenie działalności bez uprawnień, jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ten proceder. Niesie to ze sobą liczne zagrożenia nie tylko dla samego środowiska zarządców, rzeczoznawców i pośredników, ale przede wszystkim dla klientów – podkreśla Elżbieta Prażmowska, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. – My, przedstawiciele tych zawodów, w wyniku działania niekompetentnych i nieuprawnionych osób możemy stracić coś, na co pracowaliśmy długie lata, czyli dobrą opinię oraz zaufanie klientów. Lecz nasi klienci mogą stracić znacznie więcej, bardzo często dorobek całego życia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ryzyka związanego z korzystaniem z usług osób nie posiadających odpowiednich nie tylko uprawnień, ale też wiedzy, kwalifikacji czy, co jest bardzo istotne, ubezpieczenia OC.
Lucyllia Głogowska, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych, zwróciła uwagę na inną ważną kwestię: Należy pamiętać, że osoby wykonujące zawody związane z obrotem nieruchomościami i mające do tego uprawnienia są zobowiązane nie tylko do ubezpieczenia się. Informacje, jakie pozyskują w trakcie wykonywania swoich zadań, podlegają klauzuli poufności. Pracownicy zobowiązani są do zachowania tajemnicy pod groźbą kary. Od osoby działającej bez uprawnień i tym samym niepodlegającej sankcjom prawnym nie będzie można wyegzekwować zachowania tych warunków.
Zdaniem uczestników spotkania jakiekolwiek zmiany mające na celu poprawę funkcjonowania zawodów związanych z obrotem nieruchomościami nie mogą być wprowadzone bez uwzględnienia opinii fachowców. Organizacje zawodowe oczekują dialogu z politykami, a także ochrony tych zawodów przed „bylejakością”.
(jog)
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)