Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Żeby wybór gładzi poszedł gładko

Na co należy zwracać uwagę przy zakupie gładzi gipsowych?
Na co należy zwracać uwagę przy zakupie gładzi gipsowych?

Wybór gładzi gipsowych na naszym rynku jest bardzo bogaty i coraz trudniej zorientować się, które gładzie do czego służą. Na jakie cechy należy zwracać uwagę przy zakupie?

Zalety wyrobów gipsowych – poza walorami estetycznymi, jakie można uzyskać dzięki ich zastosowaniu – należy rozpatrywać w dwóch kategoriach: w kontekście ich właściwości zdrowotnych oraz łatwości ich użycia, czyli ich przydatności. Walory zdrowotne wyrobów wynikają bezpośrednio z właściwości samego gipsu, jako surowca użytego do ich wytworzenia, natomiast ich przydatność do wykonywania poszczególnych prac remontowych i budowlanych zależy od receptury. W trosce o większy komfort pracy i zróżnicowanie poszczególnych własności materiału producenci – zależnie od potrzeb – modyfikują je, uzupełniając odpowiednimi dodatkami.
 
Właśnie to zróżnicowanie, w założeniu korzystne dla użytkownika, może w pierwszej chwili dezorientować. By scharakteryzować i uzasadnić wspomniane różnice, wskazując też na ich praktyczne wykorzystanie, posłużmy się rodziną gipsowych gładzi szpachlowych, występujących pod wspólną nazwą Gipsar. Jest to zestaw wyrobów o parametrach tak dobranych, aby maksymalnie ułatwić pracę zarówno doświadczonym zawodowcom, jak i amatorom.


Gładź uniwersalna

Montaż puszek elektrycznych, naprawę powierzchni ścian i sufitów (choćby wypełnianie otworów po kołkach, naprawę pęknięć) czy wygładzanie powierzchni ścian i sufitów niewątpliwie kojarzy się z użyciem gładzi gipsowych. Najlepiej, żeby była to gładź o zastosowaniu jak najbardziej uniwersalnym, a jednocześnie łatwa w obróbce. Przykładem takiej wszechstronności może być Gipsar Uni, przeznaczony do wykonywania gładzi, spoinowania i klejenia wyrobów gipsowych oraz napraw powierzchni sufitów i ścian w pomieszczeniach zamkniętych.
 
W jego recepturze uwzględniono obecność dodatków poprawiających plastyczność i bezproblemowe wiązanie masy. Istotny był też optymalny dobór twardości. Dzięki niemu znacznie mniej uciążliwa staje się dalsza obróbka – nałożenie gładzi, po wymieszaniu z wodą, równomierne rozprowadzenie i, już po związaniu z podłożem, oszlifowanie. To właśnie szlifowanie sprawia zwykle największą trudność amatorom. Tu dobór składników i wspomnianych parametrów technicznych pozwala na szybkie i łatwe wykonywanie gładzi nawet na dużych powierzchniach.


Mocna

Jeżeli gładź szpachlową charakteryzuje (jak w wypadku gładzi Gipsar Max) zwiększona wytrzymałość, szczególnie nadaje się ona do stosowania na tzw. podłożach trudnych, czyli wszędzie tam, gdzie gładź może być narażona na pęknięcia – m.in. w miejscach połączenia płyt betonowych (w blokach mieszkalnych) lub dwóch różnych materiałów budowlanych, np. cegły ceramicznej i keramzytu. Miejsca takie należy dodatkowo wzmacniać taśmą zbrojącą, taką samą, jakiej używa się przy spoinowaniu połączeń płyt gipsowo–kartonowych.
Kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest przedłużony czas wiązania. Opóźnienie wiązania pozwala wykonawcy uniknąć nadmiernego pośpiechu podczas szpachlowania, a zatem niedokładności wykonania i niepotrzebnych strat materiałowych.


Plastyczna

Gipsar Perfekt to przykład gładzi szpachlowej o dużej plastyczności i zwiększonej twardości. Wbrew pozorom, te cechy nie wykluczają się nawzajem. Dzięki drobno zmielonemu surowcowi – gipsowi naturalnemu i dodatkom modyfikującym najnowszej generacji – gładź uzyskuje po rozrobieniu z wodą doskonałą konsystencję, jest bardzo plastyczna. Dlatego łatwo się ją nakłada i rozprowadza po podłożu. Z uwagi na zwiększoną twardość, można ją z powodzeniem szlifować zarówno papierem ściernym, jak i siatką do szlifowania, bez szkody dla późniejszej trwałości i wytrzymałości.
 
Drobno zmielony gips umożliwia nakładanie gładzi naprawdę cienką warstwą, to zaś pozwala zoptymalizować jej zużycie w odniesieniu do jakości podłoża. Nie bez znaczenia jest też kolor – jednolita śnieżna biel. W połączeniu z gładkością wykonanej powierzchni biel minimalizuje koszty związane z późniejszym malowaniem. Nawet lekki odcień szarości lub kremu może, po wyschnięciu gładzi, powodować przebarwienia – miejsca, gdzie położono grubszą warstwę, będą ciemniejsze.


Gotowa do użytku

Masa szpachlowa nie musi być suchą mieszanką, zdatną do użytku dopiero po połączeniu z wodą. Gipsar Uniplast to wyrób gotowy do użycia – akrylowa masa szpachlowa, dostarczana w wiaderku, do natychmiastowego zastosowania. Nie wymaga więc rozrabiania i zdecydowanie przyspiesza czas pracy, jednocześnie pozwala zachować czystość w remontowanym pomieszczeniu. Zastosowanie odpowiednich dodatków modyfikujących dało Uniplastowi długi, aż dwunastomiesięczny, okres przydatności do użycia (licząc od daty produkcji). Pozostawiony w wiaderku materiał, którego nie wykorzystaliśmy podczas pracy, można – w czystym, szczelnie zamkniętym opakowaniu – przechowywać przez cały rok, bez ryzyka pogorszenia jakości.
 
Fakt, że masa od początku jest w stanie gotowym do użytku, daje całkowitą gwarancję, że gładź za każdym razem będzie mieć jednorodną, optymalnie dobraną konsystencję. Wykonawca nie tylko oszczędza swój czas. W wypadku naprawdę drobnych napraw domowych (np. załatania zwykłej dziury w ścianie), uniknie również rozniesienia pyłu we wnętrzu – nieuniknionego podczas wsypywania suchej mieszanki do wody.
Gipsar Uniplast służy zarówno do wykonywania gładzi, napraw powierzchni ścian i sufitów, wypełniania ubytków w tynku, jak i do szpachlowania połączeń płyt gipsowo-kartonowych z użyciem taśm zbrojących spoinę.

 

Zalety gipsu

  • Gips dość szybko twardnieje, uzyskując stosunkowo dużą wytrzymałość.
  • Jest materiałem znacznie lżejszym niż beton, ma bowiem niższą gęstość objętościową, czyli ciężar.
  • Jest bardzo podatny na obróbkę i formowanie.
  • Pozwala uzyskać pełen komfort akustyczny, zarówno pod względem przenikania, jak i rozpraszania dźwięków.
  • Ze względu na dużą porowatość gipsu, pokryte nim ściany wchłaniają parę wodną, a gdy we wnętrzu jest zbyt sucho, oddają ją z powrotem, regulując mikroklimat wewnątrz pomieszczeń.
  • Charakteryzuje się niską energochłonnością.
  • Z uwagi na zawartość wody (20 proc. w stanie skrystalizowanym) jest produktem całkowicie niepalnym, spowalnia rozprzestrzenianie się ognia, w sprzyjających okolicznościach może też mu zapobiec.
  • Wygląda estetycznie, a w dotyku jest miły, ciepły, co dobrze służy np. estetyce wnętrz.
  • Jest ekologicznie czysty: nie zawiera i nie wytwarza substancji szkodliwych dla zdrowia, jest bezwonny.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 18/2004 | 2004-09-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadziałki na sprzedażmieszkania na zamianęlokale użytkowe na wynajem powiat Działdowskilokale użytkowe na wynajem powiat Brzeskidomy na sprzedaż gmina Krynica-Zdrójmieszkania na sprzedaż gmina Wielgiemieszkania na sprzedaż w Pasymiemieszkania na sprzedaż w Stoczkumieszkania na sprzedaż w Wilkowie

Deweloperzy

);