Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Zebrania przedstawicieli jednak legalne?

Zebrania przedstawicieli jednak legalne?

W minionym tygodniu Ministerstwo Infrastruktury opublikowało uzupełnienie opinii w sprawie zastępowania walnego zgromadzenia w spółdzielniach mieszkaniowych zebraniem przedstawicieli.

W minionym tygodniu Ministerstwo Infrastruktury opublikowało uzupełnienie opinii w sprawie zastępowania walnego zgromadzenia w spółdzielniach mieszkaniowych zebraniem przedstawicieli. Sprawa jest istotna m.in. z powodu konieczności przyjmowania sprawozdań finansowych przez najwyższy organ spółdzielni.

Przypomnijmy, w publikacji z 17 lutego „Zebrania Przedstawicieli Członków niezgodne z prawem?” pisaliśmy o tym, że ustawodawca w nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 2007 r. wskazał na walne zgromadzenie jako najwyższy organ spółdzielni.
 
Do wejścia w życie tej zmiany możliwe było inne rozwiązanie, tj. zastąpienie walnego zgromadzenia zebraniem przedstawicieli. Szereg spółdzielni korzystało z tej alternatywy, wskazując w swoich statutach właśnie na taką formę. Zmiana ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (wykreślenie z niej możliwości odbywania ZPCz) powinna wymusić odpowiednie zmiany w spółdzielczych statutach. W praktyce jednak okazało się, że wiele ze spółdzielni nie zmieniło jeszcze brzmienia statutów, w związku z czym pojawia się pytanie: co z uchwałami podjętymi przez zebranie przedstawicieli? To zagadnienie – dość świeże – zostało poruszone w niedawnym orzeczeniu Sądu Najwyższego, który wskazał, że przepisy art. 8 [3] ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych nie stwierdzają wprost, czy dotychczasowy organ spółdzielni – ZPCz – przestaje istnieć.
 
Ministerstwo Infrastruktury nie ma takich wątpliwości i w swoim stanowisku (opinia z 15 stycznia 2010 r.) wskazuje wprost, że zebranie przedstawicieli członków jest organem nieprzewidzianym w przepisach prawa, a w związku z tym podejmowane przez niego wszelkie uchwały są bezwzględnie nieważne. Jak wspomniano na początku, resort infrastruktury 22 marca uzupełnił swoją poprzednią opinię, przywołując nowe orzecznictwo w tym zakresie. Ministerstwo podtrzymuje swoje stanowisko, jednakże z przywołanego wyroku Sądu Apelacyjny w Białymstoku z 26 stycznia 2010 r. (sygn. akt I A Ca 621/09), wynika że „opóźnienie w uchwaleniu zmian statutu i ich zgłoszeniu nie wywołuje w istocie konsekwencji, w każdym bądź razie takich, jak utrata uprawnień do podejmowania uchwał przez zebranie przedstawicieli członków w dużych spółdzielniach, w których ten organ funkcjonował w oparciu o dotychczasowe statuty. W artykule 9 ust. 2 [ustawy zmieniającej ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych] przewidziano bowiem, że do czasu zarejestrowania zmian statutów pozostaną w mocy postanowienia dotychczasowych statutów regulujące funkcjonowanie zebrania przedstawicieli.”

 

 

Źródło: KRN.pl | 2010-03-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na sprzedażgaraże do kupieniadomy na zamianędomy na wynajem powiat Pilskidomy na wynajem powiat M. Toruńlokale użytkowe na sprzedaż gmina Lubrzalokale użytkowe na sprzedaż gmina Wiśniewomieszkania na sprzedaż w Kutyłowo-Perysiemieszkania na wynajem w Studziancedomy na wynajem w Mańkowie

Deweloperzy

);