Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Zbuduj swoje marzenia z kredytem na dom – praktyczny poradnik dla początkujących

Zbuduj swoje marzenia z kredytem na dom – praktyczny poradnik dla początkujących
Zbuduj swoje marzenia z kredytem na dom – praktyczny poradnik dla początkujących

Budujesz swój pierwszy dom i potrzebujesz na ten cel środków? Jeśli jesteś osobą początkującą w świecie nieruchomości, bankowości i finansów, przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego podstaw o kredycie hipotecznym, wnioskowaniu o niego oraz całej procedurze. Gotowy, aby spełnić marzenia o własnym domu? Ta wiedza na pewno Ci się przyda!

Kredyt na budowę domu – zacznijmy od początku

Kredyt na budowę domu to tzw. kredyt hipoteczny, który jest przeznaczony na finansowanie inwestycji. W tym wariancie budowany dom stanowi jednocześnie zabezpieczenie spłaty zobowiązania wobec banku, dlatego jego oprocentowanie jest korzystniejsze niż standardowej pożyczki gotówkowej.

W przeciwieństwie do kredytu na zakup gotowej nieruchomości, środki z kredytu na budowę są wypłacane stopniowo, w transzach, zgodnie z postępem prac budowlanych. Bank monitoruje proces budowy, a wypłata kolejnych transz zależy od zakończenia określonych etapów inwestycji.

Co może zostać sfinansowane kredytem na budowę domu?

Jeżeli celem kredytu hipotecznego jest pokrycie wydatków związanych z budową domu, wówczas wypłacone z niego środki mogą zostać przeznaczone konkretnie na ten cel. Natomiast kredyt hipoteczny sam w sobie to źródło finansowania również innych inwestycji – zakup działki budowlanej, remont czy wykończenie wnętrz.

Ważne jest, aby już na początku dokładnie oszacować koszty inwestycji i określić, ile środków będzie Ci potrzebnych. Zrobisz to np. w kosztorysie, który jest obligatoryjnym dokumentem wymaganym przez bank przed podjęciem decyzji kredytowej.

Zdolność kredytowa na budowę domu

Czynnikiem decydującym o tym, czy otrzymasz kredyt na budowę domu, jest zdolność kredytowa. Jest to kompleksowa ocena Twojej sytuacji finansowe, życiowej, zawodowej przeprowadzana przez bankowych analityków.

Biorąc pod uwagę rodzaj zatrudnienia, wysokość zarobków, staż pracy, liczbę osób w gospodarstwie domowym, posiadane zobowiązania oceniają oni, czy będziesz w stanie spłacać zaciągnięty kredyt. Im niższa zdolność kredytowa, tym mniejsza szansa na uzyskanie finansowania – bank ryzykowałby wówczas, że nie odzyska swoich pieniędzy.

O tym, czy masz zdolność kredytową, przekonasz się po złożeniu wniosku. Wcześniej jednak możesz ocenić swoje szanse na uzyskanie kredytu na budowę domu lub z pomocą ekspertów Blog Kredytowy.

Zacznij od pobrania darmowego raportu BIK i sprawdzenia oceny scoringowej. Potem – w miarę możliwości – spłać posiadane zobowiązania i spróbuj zwiększyć dochody.

Koniecznie uzbieraj wkład własny

Tylko niekiedy, w ramach rządowych programów wsparcia, odchodzi się od tego wymogu. Na ogół banki wymagają od kredytobiorców wkładu własnego, który najczęściej wynosi 20% wartości inwestycji. Jeśli jednak masz mniej środków, nie musi to przekreślić Twoich szans na realizację marzeń o domu – niektóre banki biorą pod uwagę niższy wkład własny, jednak wymagają wtedy UNWW.

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego to oczywiście dodatkowy koszt. Podobnie jak wyższe oprocentowanie i inne środki zapobiegawcze, które w tej sytuacji mogą być konieczne. Pamiętaj, że wkład własny musi w całości pochodzić z Twoich pieniędzy, a nie może być finansowany innym kredytem.

Formalności – bez nich nie ma kredytu

Aby otrzymać kredyt na budowę domu, musisz przedstawić bankowi kompletny projekt budowlany oraz pozwolenie na budowę. Te dokumenty są niezbędne do oceny wartości inwestycji oraz do wypłaty kolejnych transz kredytu w miarę postępu prac.

Oprócz nich niezbędny będzie kosztorys, który określi, ile środków będzie potrzebnych na poszczególne etapy prac. Na podstawie tego dokumentu bank zdecyduje o wysokości kredytu oraz o harmonogramie wypłat transz.

 

Źródło: KRN.pl | 2024-10-01

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na sprzedażdziałki na wynajemkamienice na zamianędomy na sprzedaż powiat Krakowskilokale użytkowe na wynajem powiat Lubelskidomy na sprzedaż gmina Przemyśldomy na sprzedaż gmina Więcborkdomy na wynajem w Grabówcedomy na wynajem w Zalesiemieszkania na wynajem w Krośnie

Deweloperzy

);