Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Zaskarżenia czynności opisu i oszacowania nieruchomości

Zaskarżenia czynności opisu i oszacowania nieruchomości

22 stycznia 2013 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną dotyczącą wyłączenia możliwości zaskarżenia czynności opisu i oszacowania nieruchomości w terminie tygodniowym od doręczenia dłużnikowi protokołu z tej czynności.

22 stycznia 2013 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną dotyczącą wyłączenia możliwości zaskarżenia czynności opisu i oszacowania nieruchomości w terminie tygodniowym od doręczenia dłużnikowi protokołu z tej czynności. Trybunał orzekł, że art. 950 zdanie pierwsze ustawy Kodeks postępowania cywilnego, w brzmieniu obowiązującym do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego jest niezgodny z Konstytucją.

Skarżąca przed wyznaczonym przez komornika sądowego terminem czynności opisu i oszacowania należącej do niej nieruchomości doznała urazu. Przesłała do komornika informację o okolicznościach zdrowotnych wraz z kopią zwolnienia lekarskiego W dniu wyznaczonym na dokonanie czynności skarżąca przebywała na terenie nieruchomości. Komornik zweryfikował zaświadczenie lekarskie i stwierdził, że skarżąca nie musi brać udziału w czynnościach. Odjechał z posesji, nie dokonując wizytacji drugiej z nieruchomości podlegających opisowi. Nie poinformował również o zakończeniu czynności opisu i oszacowania. Następnie skarżąca otrzymała pismo oznaczone jako przekazanie odpisu protokołu i oszacowania nieruchomości oraz operat szacunkowy. W terminie 7 dni od doręczenia powyższego pisma przez komornika sądowego skarżąca złożyła skargę wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do zaskarżenia czynności. Wskazała, że z przyczyn niezależnych od niej dopiero po doręczeniu dokumentów mogła odnieść się do ich treści, podczas gdy termin na zaskarżenie tych czynności upłynął w czasie, gdy nie była jeszcze poinformowana ani o fakcie ukończenia czynności opisu i oszacowania ani o wyniku tych czynności. Sąd rejonowy odrzucił skargę oraz oddalił wniosek. Skarżąca złożyła zażalenie, którego sąd okręgowy nie uwzględnił. Skarżąca wskazała, że komornik zawiadamia uczestników o terminie opisu i oszacowania nieruchomości, lecz w praktyce jest to zawiadomienie jedynie o rozpoczęciu tej czynności, gdyż z oczywistych względów nie jest możliwe określenie w tym momencie czasu jej trwania. Zawiadomienie ma służyć temu, aby strona mogła wziąć udział w tej czynności, a także mogła ją zaskarżyć. Stronom nie jest znany dokładny termin ukończenia opisu i oszacowania, gdyż w świetle obowiązujących przepisów komornik nie ma obowiązku zawiadamiania o ukończeniu tych czynności. W następstwie tego, strona dowiaduje się o tym po upływie terminu do zaskarżenia, co pozbawia ją realnej możliwości poddania prawidłowości tej czynności kontroli sądu. Kwestionowany przepis wyłącza zdaniem skarżącej spod kontroli sądowej przypadki, w których strona z uwagi na brak wiedzy o momencie podpisania protokołu z czynności opisu i oszacowania przez komornika traci w następstwie upływu terminu uprawnienie do zaskarżenia tej czynności, co narusza jej konstytucyjne prawa i wolności.

Trybunał Konstytucyjny przypomniał, że opis i oszacowanie nieruchomości w toku egzekucji z nieruchomości ma istotny wpływ na sytuację majątkową dłużnika i wierzyciela. Tymczasem ani z art. 763, ani z art. 945 § 1 k.p.c. nie można było wywieść nakazu zawiadomienia strony o zakończeniu opisu i oszacowania. Strona była zawiadamiana tylko o rozpoczęciu tej czynności. To sprawiało, że strona postępowania albo nie wiedziała o zakończeniu opisu i oszacowania, albo dowiadywała się o nim po upływie terminu określonego w art. 950 k.p.c. Nie mogła więc w ustawowym terminie zaskarżyć czynności komornika. Po prawomocnym zakończeniu opisu i oszacowania strony nie mogą kwestionować przyjętej przez komornika wyceny nieruchomości. Trybunał Konstytucyjny dostrzegł, że w wypadku art. 950 k.p.c. ustawodawca zamierzał zapewnić środek prawny, który służy sądowej kontroli opisu i oszacowania nieruchomości (skarga na czynność komornika). Jednak wadliwość tej regulacji uniemożliwia stronie skarżenie opisu i oszacowania. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, mimo że ustawodawca w sposób szczególny traktuje sporządzenie protokołu opisu i oszacowania, będącego aktem ukończenia tej czynności, to nie nałożył na komornika obowiązku powiadomienia o tym uczestnika postępowania egzekucyjnego, choć przyznał prawo do jej zaskarżenia. Kodeks postępowania cywilnego nie gwarantował podmiotom uprawnionym do wniesienia skargi na opis i oszacowanie uzyskania informacji o zakończeniu tej czynności, a tym samym informacji od kiedy biegnie termin do jej zaskarżenia. Kwestionowana regulacja ogranicza w nadmiernym stopniu prawo do zaskarżenia do sądu opisu i oszacowania nieruchomości. Nie znajduje to uzasadnienia w konstytucyjnych wartościach. Nadmierne ograniczenie uprawnienia do złożenia przez uczestnika postępowania skargi do sądu na czynności komornika dotyczącą opisu i oszacowania, narusza prawo dostępu jednostki do sądu oraz zakaz zamykania przez ustawę drogi sądowej w zakresie dochodzenia przez jednostkę jej konstytucyjnych praw.

Źródło: KRN.pl | 2013-01-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemdomy do kupieniadziałki na wynajemdomy na sprzedaż powiat Lwóweckilokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Mysłowicemieszkania na wynajem gmina Dziwnówlokale użytkowe na sprzedaż gmina Augustówdomy na wynajem w Przybranowiemieszkania na wynajem w Plecewicachdomy na wynajem w Witynach

Deweloperzy

);