Po wejściu w życie nowelizacji Prawa budowlanego do zawiadomienia o zakończeniu budowy należy dołączać dokumentację geodezyjną.
Z dniem 28 czerwca 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 443), której efektem było między innymi nowe brzmienie art. 57 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo budowlane. Powyższe spowodowało powstanie obowiązku dołączania do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie takiego obiektu dokumentacji geodezyjnej, zawierającej wyniki geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej oraz informację o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu bądź odstępstwach od tego projektu, sporządzonej przez osobę wykonującą samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii oraz posiadającą odpowiednie uprawnienia zawodowe.
Jak wyjaśnia Główny Urząd Geodezji i Kartografii, przez dokumentację geodezyjną, o której mowa w przywołanym przepisie Prawa budowlanego, w kontekście § 61 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, należy rozumieć mapę obrazującą położenie i kształt obiektów budowlanych oraz sposób zagospodarowania i ukształtowania terenu po zakończeniu procesu budowlanego – zwaną dalej „mapą geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej”. Do tej mapy należy dołączyć informację o zgodności usytuowania wybudowanych obiektów budowlanych z projektem zagospodarowania działki lub terenu bądź odstępstwach od tego projektu.
Informacja o zgodności usytuowania obiektu budowlanego (obiektów budowlanych) z projektem zagospodarowania działki lub terenu, powinna mieć formę adnotacji zamieszczonej na mapie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej w polu niezajętym na rysunek mapy. Przepisy prawa nie określają treści takiej adnotacji, jednak powinna ona wykazywać zgodność, w granicach dopuszczalnych odchyleń, usytuowania tego obiektu z projektem zagospodarowania działki. Treść adnotacji powinna także zawierać dane umożliwiające identyfikację projektu budowlanego, na podstawie którego wybudowany został obiekt budowlany objęty geodezyjną inwentaryzacją. Natomiast, jeżeli w wyniku geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej wykonujący ją geodeta stwierdzi odstępstwa od projektu zagospodarowania działki lub terenu w zakresie usytuowania obiektu budowlanego objętego tą inwentaryzacją, to informację o tych odstępstwach powinien także zamieścić, w formie odpowiedniej adnotacji, na mapie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej w polu niezajętym na rysunek mapy albo w załączniku do tej mapy.
W przypadku, gdy informacje o przedmiotowych odstępstwach zawiera załącznik do mapy geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, na mapie tej powinno być odesłanie do tego załącznika. Załącznik może składać się z części graficznej, przedstawiającej położenie charakterystycznych punktów obiektu budowlanego oraz z części tabelarycznej.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)