Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Zakup nieruchomości od gminy krok po kroku. Wszystko, co musisz wiedzieć

zakup-nieruchomosci-od-gminy-krok-po-kroku-wszystko-co-musisz-wiedziec
Zakup nieruchomości od gminy krok po kroku. Wszystko, co musisz wiedzieć

Większość osób decyduje się na zakup domu lub mieszkania od dewelopera albo z rynku wtórnego od prywatnego właściciela. Istnieje również inna możliwość, jaką jest nabycie nieruchomości od gminy. Kto może to zrobić? Gdzie szukać ogłoszeń o przetargach i jak się do nich przygotować?

Gminy od czasu do czasu wyprzedają nieużywane przez siebie nieruchomości. Najczęściej dzieje się to na drodze przetargu. Jest to dobra okazja do nabycia domu, mieszkania lub działki w bardzo atrakcyjnej cenie.
 

Zakup mieszkania od gminy – gdzie szukać ofert?

 
Jeśli gminy wyprzedają nieruchomości, informują o tym w specjalnych ogłoszeniach dotyczących przetargu. Można je znaleźć na tablicy ogłoszeń urzędu miasta lub gminy oraz na stronie internetowej instytucji w Biuletynie Informacji Publicznej. Czasem wzmianki na temat przetargów pojawiają się również w lokalnych mediach.
 
W ogłoszeniu przetargu muszą się znajdować takie informacje, jak:
 
  • kto jest organizatorem przetargu,
  • co jest przedmiotem przetargu (konieczne jest podanie dokładnych informacji dotyczących m.in. lokalizacji, metrażu czy stanu technicznego lokalu),
  • jaka jest cena wywoławcza nieruchomości,
  • gdzie i w jakim terminie będzie się odbywał przetarg,
  • jaka jest minimalna kwota podbicia i wysokość wadium,
  • w jakim terminie możliwe jest obejrzenie nieruchomości oraz zapoznanie się z jej stanem prawnym,
  • jakie są warunki udziału w przetargu (ograniczony czy nieograniczony).
 
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w przetargu powinny na bieżąco przeglądać biuletyny informacyjne urzędu gminy, by nie przegapić ciekawych ofert, tym bardziej że zainteresowanie tego typu lokalami zazwyczaj jest duże.
 

Zakup nieruchomości na drodze przetargu – co należy wiedzieć?

 
Przetargi gminne mogą się odbywać na kilka sposobów. Najczęściej posiadają one formę pisemną albo ustną.
 
Na przetargu ustnym każdy uczestnik musi się pojawić osobiście lub wysłać pełnomocnika. Każdy z nich przedstawia kwotę, którą jest w stanie zapłacić za daną nieruchomość. Zazwyczaj jej wartość podbija się stopniowo o 1 proc. Licytację wygrywa ten, kto oferuje najwyższą cenę. Jeśli więc zdarzy się, że w przetargu bierze udział tylko jeden uczestnik, może on zakupić nieruchomość w bardzo atrakcyjnej cenie.
 
Przetarg pisemny jest nieco bardziej zaawansowaną formą. W tym przypadku oprócz ceny, równie ważnym kryterium jest sposób wykorzystania lokalu. Konieczne jest przestawienie, w jaki sposób będzie on użytkowany (np. czy będzie w nim prowadzona działalność gospodarcza). By wziąć udział w przetargu pisemnym, należy z wyprzedzeniem złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy oraz dostarczyć niezbędne dokumenty. Ich spis znajduje się w ogłoszeniu o przetargu.
 
Przetargi gminne można również podzielić na nieograniczone i ograniczone. W tym pierwszym udział może wziąć każdy. Drugie natomiast skierowane są jedynie do osób spełniających wymagane kryteria – np. do mieszkańców danej gminy, przedsiębiorców, itp.
 

Kto może kupić mieszkanie od gminy bez przetargu?

 
Zdecydowana większość nieruchomości sprzedawana jest przez gminy na zasadzie przetargu. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Z pominięciem tej formalności mieszkania i działki mogą nabywać osoby, które były ich poprzednimi właścicielami (lub są ich spadkobiercami), a prawa do nieruchomości zostali pozbawieni przed dniem 5 grudnia 1990 r.
 
Z przywileju tego mogą skorzystać również użytkownicy wieczyści, którzy starają się o nabycie mieszkania na własność oraz osoby wynajmujące od gminy lokale na czas nieokreślony. Istnieje jeszcze kilka przesłanek do zakupu nieruchomości od gminy bez konieczności udziału w przetargu. Przed zgłoszeniem się do niego warto więc dokładnie je sprawdzić.
 

Nieruchomość od gminy – kto ustala ceny?

 
Przed ogłoszeniem przetargu gmina ma obowiązek zatrudnienia niezależnego rzeczoznawcy, który sporządza tzw. operat szacunkowy. Jest to ważny przez rok dokument określający aktualną wartość nieruchomości. Taka wycena powinna zawierać nie tylko wartość rynkową, ale również odtworzeniową czy katastralną.
 
W przypadku pierwszego przetargu dotyczącego danej nieruchomości cena wywoławcza nie może być niższa od aktualnej wartości rynkowej. Jeśli natomiast nie zostanie ona sprzedana, po ogłoszeniu drugiego przetargu gmina może zdecydować o obniżce. Cena nie może być jednak niższa niż 50 proc. wartości początkowej. W kolejnych przetargach można ją obniżyć maksymalnie do 40 proc. Wartości. Oznacza to, że im dłużej nieruchomość nie zostanie sprzedana, tym taniej można ją kupić.
 

Zakup nieruchomości od gminy – czy to się opłaca?

 

Zakup nieruchomości od gminy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają ograniczony budżet. Przetargi często pozwalają na nabycie mieszkania lub działki w bardzo atrakcyjnej cenie. Co więcej, zdarza się, że gminy pozbywają się nieruchomości zlokalizowanych w bardzo dobrze zlokalizowanych dzielnicach. Może to być przykładowo centrum miasta, gdzie nie można znaleźć nowych inwestycji deweloperskich.
 
Osoby, które planują ten rodzaj zakupu muszą jednak pamiętać, że przetargi odbywają się z różną częstotliwością, a chętnych jest sporo. Nie zawsze więc udaje się nabyć mieszkanie za pierwszym razem. Nie jest to więc polecana forma zakupu dla osób, którym zależy na szybkim zawarciu umowy. 
Źródło: KRN.pl | 2023-08-10

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupieniadomy na sprzedażkamienice na zamianęlokale użytkowe na wynajem powiat Jasielskidomy na sprzedaż powiat Węgrowskidomy na sprzedaż gmina Goszczynlokale użytkowe na wynajem gmina Słupcadomy na wynajem w Kępiastychdomy na sprzedaż w Lipiachdomy na sprzedaż w Mieczkowie

Deweloperzy

);