Zakup mieszkania na własny użytek to ważna decyzja w życiu większości osób. Już na samym początku trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czy lepiej jest kupić nieruchomość z rynku wtórnego, czy pierwotnego? Decyzję tę podejmuje klient, a kierują nim przede wszystkim jego obecne lub przyszłe potrzeby.
Popyt na mieszkania jest teraz tak duży, że najlepsze oferty znikają dosłownie w mgnieniu oka. Rynek wtórny oferuje lokale z drugiej ręki, czyli takie, z których ktoś wcześniej korzystał. Z kolei na rynku pierwotnym sprzedaje się nowe mieszkania od dewelopera. Różnice dotyczące stanu nieruchomości przekładają się na wiele aspektów, na przykład konieczność płacenia podatku lub przeprowadzenia remontu.
Zakup mieszkania na własny użytek na rynku pierwotnym
Mieszkanie od dewelopera wyróżnia:
- zaprojektowane ze smakiem budownictwo,
- możliwość zmian lokatorskich na etapie budowy,
- pięcioletnia gwarancja dewelopera.
Warto pamiętać, że na nowe mieszkanie najpierw trzeba poczekać, potem odebrać je od dewelopera, a następnie wykończyć. Gdy osiedle dopiero powstaje, mniej więcej wiemy, jakie będzie jego otoczenie, jak daleko jest do szkoły, czy też do przystanku komunikacji miejskiej. Natomiast deweloperzy, którzy budują na obrzeżach, już w trakcie planowania inwestycji podejmują rozmowy z MPK o podprowadzeniu linii autobusowej bądź tramwajowej.
Podczas zakupu mieszkania nie ponosimy kosztów PCC oraz pośrednictwa, ponieważ bierze je na siebie deweloper. Dodatkowym kosztem jest za to komórka lokatorska. Z reguły niezbędne jest miejsce parkingowe, ponieważ na nowych osiedlach jest bardzo ciasno, a przepisy przeciwpożarowe nie pozwalają na parkowanie na chodnikach.
Z prywatnością bywa różnie. Niestety, w przypadku budynków w układzie litery C, jeśli ktoś lubi głośno słuchać muzyki, słucha jej też reszta lokatorów mających mieszkania skierowane do środka budynku.
Ostatnią kwestią wartą przeanalizowania są wykończenia mieszkań. Warto pamiętać, że jeśli deweloper planuje kolejny etap budowy na wprost naszych okien, mamy przed sobą jeszcze 1,5 roku hałasu i kurzu.
Zakup mieszkania na własny użytek na rynku wtórnym
Przyjmując, że mieszkanie pochodzi z okresu najpóźniej lat 90., wyróżniają je następujące kwestie:
- atrakcyjna lokalizacja,
- bardzo dobry dostęp do komunikacji miejskiej,
- infrastruktura – szkoły, przedszkola, place zabaw, przychodnie, restauracje,
- większa przestrzeń między budynkami a tym samym większa prywatność,
- mniejsza liczba mieszkańców w jednej klatce schodowej,
- piwnica, która teraz nazywa się komórką lokatorską,
- zazwyczaj ogólnodostępne miejsca postojowe.
Rynek wtórny umożliwia dostęp do wielu ofert w zależności od daty budowy mieszkania, lokalizacji, a także indywidualnych preferencji właściciela. Przy zakupie mieszkania z drugiej ręki zawsze mamy większe pole do negocjacji (często zależne od stanu technicznego nieruchomości). Na koszty zakupu mieszkania z rynku wtórnego składa się podatek PCC, opłata za notariusza oraz pośrednika nieruchomości (chyba że nabywamy lokal bezpośrednio od właściciela). Jednakże coraz częściej obserwujemy już, że pośrednicy działają na podstawie umów na wyłączność. W tym przypadku ich wynagrodzenie pokrywa tylko strona sprzedająca.
W koszty utrzymania mieszkania na rynku wtórnym wchodzi m.in. czynsz i fundusz remontowy.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)