Ceny nieruchomości od lat utrzymują się na wysokim poziomie. Alternatywą dla rynku pierwotnego jest zakup mieszkania do remontu z rynku wtórnego. Aby była to korzystna i bezpieczna inwestycja, należy zwrócić uwagę na wiele istotnych czynników. Gdzie szukać mieszkań do remontu i które z nich warto wybrać?
Zakup nieruchomości z rynku wtórnego wymaga znacznie większej uwagi niż podpisanie umowy z deweloperem. Konieczne jest nie tylko znalezienie odpowiedniego lokalu, ale również sprawdzenie jego stanu technicznego czy statusu prawnego. O czym należy pamiętać, decydując się na taką inwestycję, by później tego nie żałować?
Gdzie szukać mieszkań do remontu?
Aby kupić mieszkanie z rynku wtórnego w atrakcyjnej cenie, należy regularnie przeglądać oferty zamieszczane na portalach ogłoszeniowych, na formach internetowych, w agencjach pośredników oraz w innych dostępnych miejscach. Pozwoli to na poznanie średnich cen w danej okolicy oraz wyselekcjonowanie najciekawszych ofert.
Mieszkania do remontu zazwyczaj są znacznie tańsze niż te, które zostały niedawno zmodernizowane czy, chociażby odświeżone, ponieważ wymagają większego nakładu finansowego. Najatrakcyjniejsze ceny oferują zazwyczaj osoby, którym zależy na szybkim dokonaniu transakcji. Lokalne do remontu w niskich cenach można również nabyć od miasta lub na aukcjach komorniczych. Niektóre miasta np. Kraków, oferują tani, długoterminowy najem nieruchomości w atrakcyjnych dzielnica w zamian za wykonanie we własnym zakresie remontu. Nie są one jednak przeznaczone na sprzedaż.
Zakup mieszkania do remontu – jak ocenić jego wartość?
Decydując się na nabycie nieruchomości do remontu, wcześniej należy dokładnie ją obejrzeć i ocenić stan techniczny. Im więcej pracy trzeba wykonać, by doprowadzić mieszkanie do oczekiwanego stanu, tym większy nakład finansowy będzie potrzebny.
W czasie oględzin szczególną uwagę powinno się zwrócić na stan instalacji elektrycznej, szczelność drzwi i okien, stan podłogi oraz ścian. Niepokój powinny wzbudzić takie wady, jak grzyb i zacieki na ścianach i suficie, duże pęknięcia na ścianach czy sypiący się tynk. Mogą one oznaczać, że nie wystarczy zwykłe odświeżenie ścian i położenie nowych paneli, a w mieszkaniu będzie niezbędny remont generalny.
Aby dobrze oszacować realną wartość mieszkania oraz koszt remontu, najlepiej zatrudnić profesjonalnego rzeczoznawcę. Dzięki temu unikniemy pomyłek i niejasności, a ukryte koszty nas nie zaskoczą.
Jak sprawdzić status prawny mieszkania z rynku wtórnego?
Kolejną ważną kwestią jest sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. W tym celu konieczny jest wgląd w dokumentację – przede wszystkim w księgi wieczyste. Pozwoli to na zweryfikowanie, kto jest rzeczywistym właścicielem mieszkania (lub czy nie ma ono więcej niż jednego właściciela) oraz czy nie jest obciążone hipoteką.
Dodatkowo warto poprosić o zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej, że obecny właściciel nie zalega z opłatami oraz sprawdzić, czy rachunki za media były regularnie opłacane.
O czym jeszcze należy pamiętać, kupując nieruchomość z drugiej ręki?
Zakup mieszkania do remontu wiąże się z koniecznością wykonania wielu prac. Warto więc odpowiednio wcześnie znaleźć sprawdzoną ekipę remontową, która będzie mogła zacząć prace zaraz po zmianie właściciela. Dobrym pomysłem jest również wcześniejsze zaplanowanie kolorystyki oraz wykończenie mieszkania. Jeśli planujemy współpracę z projektantem wnętrz, z nim również najlepiej skontaktować się, jak tylko otrzymamy plan mieszkania. Dzięki temu remont i wykańczanie nieruchomości zajmą mniej czasu i szybciej będzie można się do niej wprowadzić.
Mieszkanie do remontu – czy warto?
Inwestycja w mieszkanie do remontu nie jest dobrym wyborem dla osób, którym zależy na szybkiej przeprowadzce. Należy pamiętać, że prace remontowe mogą potrwać kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. Raczej nie jest to również rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy na nowoczesnym budynku w najwyższym standardzie. Mieszkania z rynku wtórnego mają swoje lata i nawet mimo przeprowadzenia gruntownego remontu nie będą posiadały tylu udogodnień, co te w nowej inwestycji deweloperskiej. Może to być np. brak garażu podziemnego, windy czy infrastruktury rowerowej.
Jest to jednak ciekawa propozycja dla wszystkich tych, którzy chcą zaoszczędzić na zakupie nieruchomości. Niejednokrotnie można trafić na naprawdę dobrą okazję. Taka inwestycja daje również szanse mniej zamożnym kupcom – mogą oni nabyć mieszkanie za znacznie niższą cenę i remontować je powoli lub całkowicie odłożyć to w czasie do momentu zgromadzenia odpowiednich funduszy.
Co więcej, nabycie lokalu do remontu daje możliwość zamieszkania w ścisłym centrum miasta, gdzie zazwyczaj nie powstają nowe inwestycje. Bliskość starego miasta oraz urok mieszkania w kamienicy dla wielu osób może być znaczącym atutem. Należy jednak pamiętać, by przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzić stan techniczny oraz prawny nieruchomości i poprosić rzeczoznawcę o jej wycenę.
Źródło: KRN.pl | 2023-07-20
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)