W sondzie KRN.pl zimowa stolica Polski wyprzedziła Sopot (5,4 proc.), Łodź (4,8 proc.) i Poznań (3,0 proc.).
W przeprowadzonej w lipcu 2011 r. sondzie KRN.pl użytkownicy portalu zostali zapytani o to, jakie miasto uznają za najbardziej atrakcyjne pod względem inwestycji w nieruchomości. Na pierwszym miejscu znalazł się Kraków. Aż 41,3 proc. respondentów stwierdziło, że jest to miasto o najwyższym potencjale inwestycyjnym. Kolejne pozycje w rankingu zajęły Gdańsk (13,2 proc.), Wrocław (12,6 proc.) i Warszawa (12,6 proc.). Czołówka tego zestawienia nie jest zaskoczeniem. Wskazane przez respondentów miasta to duże, prężnie rozwijające się aglomeracje miejskie ze sprawnymi działami promocji. Głównym źródłem sukcesu miast z pierwszej czwórki jest umiejętność wypromowania niepowtarzalnego historycznego charakteru i atmosfery miasta wraz z jednoczesnym opracowaniem bogatej oferty dla biznesu. Dzięki takiej strategii promocji miasto jest w stanie oprócz turystów przyciągnąć również firmy inwestujące m.in. na rynku nieruchomości.
Drugą część rankingu otwiera Zakopane, które uzyskało 7,2 proc. głosów. Zimowa stolica Polski wyprzedziła Sopot (5,4 proc.), Łodź (4,8 proc.) i Poznań (3,0 proc.). Zakopane znane jest głównie ze względu na specyficzną atmosferę oraz swoje walory krajobrazowo-turystyczne. Miasto ma bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturę nieruchomości hotelowych. Goście przyjeżdżają do Zakopanego przez cały rok, ponieważ jest ono idealnym miejscem dla entuzjastów sportów zimowych oraz turystyki górskiej. Niepowtarzalną atmosferę tworzy ponadto klimat kultury góralskiej. To wszystko wpływa na olbrzymie i stałe zainteresowanie Zakopanem. Wzmożony popyt powoduje, że deweloperzy widzą w tym mieście duży potencjał inwestycyjny. Powstają nowe inwestycje dla osób, które – podobnie jak w Sopocie – kupują apartament w Zakopanem jako swoje drugie mieszkanie.
Wysoki poziom cen za nieruchomości w Zakopanem powoduje, że na zakup apartamentu w tych rejonach mogą pozwolić sobie tylko najbardziej zamożni klienci i inwestorzy z kraju i z zagranicy. Za jeden metr kwadratowy trzeba przeciętnie zapłacić w granicach 10 tys. zł. Mieszkania w nowobudowanych inwestycjach są początkowo oferowane w znacznie wyższych cenach niż zostają ostatecznie sprzedane. Rynek reguluje i koryguje granicę maksymalnej kwoty, jaką kupujący jest w stanie przeznaczyć na mieszkanie w tym regionie.
Inwestowanie w nieruchomości położone w regionie podhalańskim szczególnie mocno związane jest budową infrastruktury turystycznej. Inwestorzy szukają nieruchomości zdolnych do generowania dochodu w przyszłości. Przedmiotem inwestycji są zarówno działki budowlane czy inwestycje mieszkaniowe, jak pensjonaty i hotele. Ponieważ sezon turystyczny trwa w Zakopanem praktycznie przez cały rok, miasto jest atrakcyjną propozycją dla inwestorów.
Źródło: KRN.pl | 2011-07-18
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)