W 7 na 16 miast wojewódzkich, dla których można już obliczyć limit ceny m kw. uprawniający do skorzystania z programu „Rodzina na swoim” nastąpi wzrost limitu średnio o 2,2 proc. w II kwartale.
W 7 na 16 miast wojewódzkich, dla których można już obliczyć limit ceny m kw. uprawniający do skorzystania z programu „Rodzina na swoim” nastąpi wzrost limitu średnio o 2,2 proc. w II kwartale – wynika z szacunków Home Broker. Już prawie połowa oferty mieszkań dostępna będzie na kredyt z dopłatą.
Home Broker sprawdził, jak zmiana limitów wpłynie na dostępność mieszkań w programie „Rodzina na swoim”. Pod uwagę wzięto mieszkania o powierzchni do 75 m kw. w sześciu miastach wojewódzkich. W I kwartale na kredyt z dopłatą można było kupić tam średnio 43 proc. oferowanych na rynku lokali. Po zmianie limitu ich udział wzrósłby do 47 proc. Najbardziej dostępne na kredyt z dopłatą są mieszkania w Łodzi (95 proc. oferty), a najmniej w Lublinie (19 proc.). W Poznaniu, po zmniejszeniu limitu, dostępność może się skurczyć z 75 proc. do 68 proc.
Nowe limity cenowe w „Rodzinie na swoim”
Dostępność mieszkań na kredyt z dopłatą w wybranych miastach
Źródło: Home Broker
Kredyt z dopłatą oferuje obecnie 20 banków. Przeciętna marża wynosi 2,53 proc., a przeciętne oprocentowanie – 6,73 proc. W przypadku tych kredytów ważna jest też stopa referencyjna (średni WIBOR 3M z ostatniego kwartału powiększony o 2 pkt. proc.). Obecnie wynosi 6,20 proc. W drugim kwartale zmiana będzie kosmetyczna (6,18 proc. – na podstawie średniego poziomu WIBOR do 25 marca). Początkowa rata kredytu z dopłatą na kwotę 200 tys. zł (30 lat) z oprocentowaniem 6,73 proc. wynosi 778 zł.
Oferta kredytów z dopłatą – wkład własny 30 proc., kwota kredytu 200 tys. zł
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)