Nadbudowa budynku staje się coraz popularniejszą formą inwestycji, jakie wybierają wspólnoty mieszkaniowe.
Nadbudowa budynku staje się coraz popularniejszą formą inwestycji, jakie wybierają wspólnoty mieszkaniowe. Obejmuje ona te budynki, które są niższe od pozostałych w danej okolicy, ale także wszystkie te, w których wypadku dopuszcza tego rodzaju rozwiązanie plan zagospodarowania przestrzennego. Jednocześnie istotne jest, by zagospodarowana przestrzeń, która już istnieje w danym miejscu, nie została zaburzona.
Zarządcy podejmując starania o środki na remonty kamienic, starają się, by nie pochodziły one tylko i wyłącznie z kieszeni mieszkańców. Tym bardziej, że wielu mieszkańców nie stać na dodatkowe obciążenia finansowe. Coraz częściej generalny remont kamienicy czy bloku mieszkalnego łączony jest z jego nadbudową. Takie rozwiązanie nie tylko zwiększa wysokość budynku, ale także umożliwia wymianę starego, często nieszczelnego dachu, na zupełnie nowy. Przy okazji prace obejmują nowe elewacje, okna czy remonty wszelkich powierzchni wykorzystywanych przez ogół mieszkańców. Efektywność tego rodzaju działania jest uzależniona od zdolności zarządczych osób odpowiedzialnych za administrację budynku.
Nadmiernie wysokie koszty prac budowlanych mogą jednak przerosnąć możliwości, jakimi dysponuje dana wspólnota mieszkaniowa. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do inwestora z zewnątrz, uprzednio wertując rynek w poszukiwaniu najodpowiedniejszego. Tym bardziej, że na rynku istnieje duża grupa firm, które specjalizują się wyłącznie w nadbudowach. Taka firma powinna zdobyć wszelkiego rodzaju pozwolenia oraz wybrać wykonawcę robót i nadzorować jego prace.
To rozwiązanie staje się popularne pośród wspólnot mieszkaniowych w wielu miastach na terenie kraju. Przekazując inwestorowi prawa do powstałej w wyniku nadbudowy powierzchni, mieszkańcy w zamian mogą otrzymać nie tylko remont elewacji czy malowanie klatek. Skuteczne negocjacje z inwestorem mogą przyczynić się nawet do prac renowacyjnych podwórek wokół budynku, takich jak położenie nowych chodników, pomalowanie poręczy czy montaż nowych wind.
Powiększenie powierzchni mieszkalnej budynku przełoży się w przyszłości dodatkowo na obniżenie opłat, które przypadają na jeden metr kwadratowy. W takiej sytuacji zyskują wszyscy mieszkańcy. Nadbudowa może także okazać się w wielu przypadkach wybawieniem dla budynków ulegających powolnej, lecz postępującej degradacji, których mieszkańcy nie posiadają środków koniecznych do wykonania remontu. Nie bez znaczenia są także odczucia związane z estetyką, które mają szansę zdecydowanie się poprawić po odświeżeniu wyglądu budynku.
Faktem jest, że nadbudowa nie musi podobać się każdemu, jednak niezależnie od tego jest ona odpowiedzią na pytanie: co zrobić w sytuacji, kiedy nie posiadając koniecznych środków finansowych, aby sprostać dużemu przedsięwzięciu, jakim niewątpliwie jest remont całego budynku mieszkalnego? W wielu przypadkach nadbudowa jest jedynym rozwiązaniem tego problemu.
Źródło: KRN.pl | 2011-02-16
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)