Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Wyścig miast

Wyścig miast

Wrocław wyprzedza Poznań w przygotowaniach do Euro 2012.

Wrocław wyprzedza Poznań w przygotowaniach do Euro 2012. Pod względem realizacji innych projektów infrastrukturalnych, ważnych z punktu widzenia promocji miasta i przydatności dla mieszkańców, także lepiej zdaje się wypadać stolica Dolnego Śląska.

Poznań i Wrocław konkurują o miano drugiego, po Warszawie, centrum gospodarczego i inwestycyjnego kraju. W obydwu miastach porównuje się statystyki, a osiągnięcia rywala stawia za punkt odniesienia i kryterium oceny własnych dokonań. Wrocław lepiej radzi sobie nie tylko z realizacją projektów wpisanych do master planu, ale także z pozyskiwaniem strategicznych inwestycji, niezwiązanych bezpośrednio z Mistrzostwami. Niedawne badania przeprowadzone przez firmę konsultingową PWC potwierdzają, że Wrocław rozwija się szybciej.

Organizacja Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej stworzyła obiektywne kryteria porównania, w postaci harmonogramu przygotowań do Euro 2012.  Realizacja inwestycji zapisanych w master planie Spółki Pl.2012 i kluczowych z punktu widzenia organizacji imprezy, lepiej udaje się na Dolnym Śląsku.  Terminal lotniczy ma niewielkie opóźnienie i wkrótce zostanie oddany do użytku pasażerów. Port Lotniczy Poznań- Ławica nawet nie rozpoczął budowy. Krytyczne opóźnienie ma, według master planu, budowa Zintegrowanego Centrum Komunikacji w Poznaniu. Prace ruszą dopiero w najbliższych tygodniach. W ciągu niecałych 12 miesięcy wykonawca chce uporać się z budową ogromnego kompleksu z dworcem PKP, PKS i przystankiem szybkiego tramwaju. Znając realia polskiej kolei, pierwszy pociąg może nadjechać z dużym opóźnieniem.  Tymczasem we Wrocławiu kompleksowa modernizacja dworca kolejowego trwa od roku i nie ma obaw o niedotrzymanie terminu.

Zmotoryzowanym kibicom też łatwiej będzie się dostać do Wrocławia. Przed Euro 2012 stolicę Dolnego Śląska otoczy „ring” – pierścień wygodnych połączeń drogowych. Autostradowa Obwodnica Wrocławia (AOW) przetnie wkrótce zachodnie i północne dzielnice Wrocławia. W jej ciągu powstanie m.in. most Rędziński, najwyższa w Polsce konstrukcja z jednym pylonem. Równocześnie na wschodzie miasta powstaje 30 km obwodnicy o statusie drogi ekspresowej. Poznańscy kierowcy o „ringu” mogą na razie pomarzyć. Powstaje wprawdzie północna nitka Zachodniej Obwodnicy Poznania, jednak, ze względu na odległość od granic miasta, trasa będzie miała przede wszystkim znaczenie tranzytowe. Tak zwana wschodnia obwodnica Poznania przebiega jeszcze dalej od centrum i na razie powstaje tylko jej fragment.

Bez wątpienia pierwsza arena Euro 2012 powstała w Poznaniu i nikt nie odbierze miastu tego zaszczytu. Wrocław ostatni wybuduje stadion. Zarządzanie obiektem wychodzi mu jednak dużo sprawniej niż poznańskiemu konkurentowi. Wątpliwości NIK budzi finansowanie inwestycji, a agenci CBA biorą pod lupę umowy zawierane przez miasto. W oddanym już do użytku stadionie UEFA wytyka luki systemu bezpieczeństwa.  Projektant zapomniał o bezkolizyjnym wyjściu dla kibiców gości i teraz musi uzupełnić brakujący detal. Wrocław, odwrotnie niż Poznań, wybrał doświadczone w budowaniu aren piłkarskich biuro architektoniczne. Projektanci wykluczają takie usterki jak: gnijąca murawa, zalewane przez deszcz trybuny, brak ciągu komunikacyjnego dla przyjezdnych kibiców. Doświadczenie w zarządzaniu obiektami sportowymi ma także operator budowanego stadionu.  Firma SMG rozdysponowała już warte dziesiątki milionów miejsca dla VIP, a także znokautowała rywala oryginalnym pomysłem na otwarcie stadionu. Walka Adamek-Kliczko o mistrzostwo świata w boksie, jeśli chodzi o wydarzenie medialne (i promocję miasta), przebije na pewno poznański występ Stinga. Stadion Miejski w Poznaniu wciąż nie wybrał zarządcy. Jedynym kandydatem jest klub sportowy Lech Poznań wraz z Marcelin Management, spółką z.o.o, o której wiadomo tyle, że nie ma doświadczenia w zarządzaniu stadionami.

Pod względem nakładów na infrastrukturę sportową palmę pierwszeństwa dzierży Poznań. Nad Jeziorem Maltańskim powstają termy (mniejsza o rezygnację z eksploatacji gorących źródeł) oraz kolejka górska. Wrocław bije natomiast rywala pod względem inwestycji w dobra kultury. Głosy oburzenia podniosły się w stolicy Wielkopolski, po odpadnięciu miasta z rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Porażka bolała tym bardziej, że do dalszego etapu przeszedł nie tylko Wrocław, ale także Gdańsk i Warszawa. We Wrocławiu powstaną w najbliższych latach cztery muzea: Sztuki Współczesnej, Ziem Zachodnich, Kresów Wschodnich i Pana Tadeusza. Trwa budowa nowoczesnego Narodowego Forum Muzyki, z salą koncertową na 1800 osób oraz trzema salami kameralnymi. W stolicy Wielkopolski powstanie rezerwat archeologiczny na Śródce, skrzydło biblioteki Raczyńskich oraz siedziba teatru „Łejery”.

Z raportu PWC wynika, że liczba inwestorów zagranicznych aktywnych w mieście w przeliczeniu na liczbę mieszkańców we Wrocławiu jest wyższa niż w Poznaniu. Warunki inwestowania w stolicy Wielkopolski obniżają atrakcyjność w oczach potencjalnych inwestorów. Procent powierzchni miasta objęty planami zagospodarowania przestrzennego jest niższy niż w innych miastach. Brakuje także hoteli o wysokim standardzie oraz usług edukacyjnych dla cudzoziemców.

Źródło: Panelbudowlany.pl | 2011-04-29

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażlokale użytkowe na sprzedażhale i magazyny do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat M. Siedlcelokale użytkowe na wynajem powiat Kozienickilokale użytkowe na sprzedaż gmina Brzostekdomy na sprzedaż gmina Łubowomieszkania na wynajem w Folwarkumieszkania na sprzedaż w Suczkachmieszkania na sprzedaż w Lubielu

Deweloperzy

);