Nowelizacja ustawy o ochronie środowiska liberalizuje przepisy w sprawie wycinki drzew i krzewów. Zmiany dotyczą m.in. obniżenia wysokości opłat oraz podejmowania decyzji przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie.
28 sierpnia 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie środowiska, która liberalizuje przepisy w sprawie wycinki drzew i krzewów. Zmiany dotyczą przede wszystkim obniżenia wysokości opłat za usunięcie drzew lub krzewów, jak i kar z tym związanych, zróżnicowania wysokości kary w zależności od okoliczności sprawy, uregulowania kwestii usuwania drzew w stanie wyższej konieczności oraz poprawy efektywności wykonywanych nasadzeń zastępczych. Ustawa odnosi się również do podejmowania decyzji o wycince przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe
W celu usprawnienia prowadzonych postępowań administracyjnych dotyczących usuwania drzew i krzewów ustawa znosi obowiązek uzyskania zgody wszystkich współwłaścicieli nieruchomości na usunięcie drzew i krzewów rosnących na terenie spółdzielni mieszkaniowej. Spełnienie tego warunku w przypadku dużych spółdzielni często jest czasochłonne i bardzo trudne do wykonania.
Analogiczne rozwiązanie wprowadzono dla wspólnot mieszkaniowych, w których właściciele lokali powierzyli zarząd nieruchomością wspólną zarządowi, zgodnie z ustawą o własności lokali. Natomiast w celu włączenia mieszkańców do konsultacji planowanej wycinki drzew i krzewów, spółdzielnia mieszkaniowa oraz zarząd wspólnoty mieszkaniowej poinformują mieszkańców, w sposób zwyczajowo przyjęty, o zamiarze złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów, podając termin na zgłaszanie uwag nie krótszy niż 30 dni.
Rozwiązanie to pozwoli mieszkańcom spółdzielni i wspólnoty na podjęcie ewentualnych działań zapobiegających usunięciu drzew lub krzewów (np. złożenie protestu, zwołanie walnego zgromadzenia, dokonanie wspólnych oględzin drzew). Oświadczenie o przeprowadzonych konsultacjach społecznych będzie wymogiem formalnym wniosku o wydanie zezwolenia i będzie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)