Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Wybory coraz bliżej. To pomysły PiS i Trzeciej Drogi na uzdrowienie mieszkaniówki

Wybory coraz bliżej. To pomysły PiS i Trzeciej Drogi na uzdrowienie mieszkaniówki
Wybory coraz bliżej. To pomysły PiS i Trzeciej Drogi na uzdrowienie mieszkaniówki

15 października Polacy pójdą do urn. Do wyborów parlamentarnych pozostały ponad 3 tygodnie, a komitety prześcigają się w pomysłach i obietnicach, które mają nakłonić wyborców do wybrania właśnie ich partii. Nie omijają również rynku nieruchomości. Jaki pomysł mają Prawo i Sprawiedliwość oraz Trzecia Droga mają na mieszkaniówkę? Sprawdziliśmy.

 Wiele przedwyborczych obietnic. Mieszkaniówka na celowniku polityków

Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. Na ulicach coraz więcej plakatów z twarzami polityków, a w mediach każdego dnia kandydaci próbują przekonać niezdecydowanych, aby w lokalu wyborczym zakreślili krzyżyk właśnie przy ich nazwiskach. Mówi i obiecuje się wiele, a na tapecie komitetów wyborczych ważne miejsce zajmują — co zrozumiałe — tematy związane z rynkiem mieszkaniowym i jego problemami oraz pomysły, jak poprawiać czy naprawić sytuację w polskiej mieszkaniówce, która została mocno dotknięta przez kryzys.

Wysoka inflacja, napływ uchodźców i brak mieszkań na rynku najmu, rosnące przez długie miesiące stopy procentowe i zaporowe ceny nowych lokali mieszkaniowych — to tylko niektóre z wyzwań,  które stoją przed rządzącymi. Postanowiliśmy sprawdzić, jak chcą sobie z nimi poradzić poszczególne partie. Jak Prawo i Sprawiedliwość oraz Trzecia Droga chcą odmienić los polskiego rynku nieruchomości? Oto ich wyborcze obietnice.

To udało/nie udało się rządzącym

Prawo i Sprawiedliwość, która chce kontynuować swoje już 8-letnie rządy, w temacie mieszkaniówki powiedziała już wiele. Przez ostatnie lata Polakom zaoferowano szereg programów oraz rozwiązań, które miały pozytywnie wpłynąć na rynek i jego problemy. Jak się udało?

4 lata temu partia Jarosława Kaczyńskiego obiecywała Polakom budowę 100 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Pod koniec kwietnia 2023 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii podało, że w ramach części rynkowej i społecznej tej rządowej propozycji powstało dotychczas zaledwie 19,8 tys. lokali mieszkaniowych. Kolejne 32,4 tys. pozostawało wówczas w budowie. Daje to ponad 52 tys. mieszkań. Prawie o połowę mniej niż obiecywał premier Mateusz Morawiecki. O tym, że Mieszkanie Plus nie spełniło pokładanych w nim nadziei, mówił otwarcie nawet lider PiS, Jarosław Kaczyński. W maju zadecydowano o jego zakończeniu. W programie wyborczym rządzący przyznali, że „do osiągnięcia założonego w Narodowym Programie Mieszkaniowym poziomu 435 mieszkań na 1000 mieszkańców brakuje ok. 800 tys. mieszkań”.

W lipcu politycy PiS uruchomili program dopłat do kredytów na zakup pierwszego mieszkania — Bezpieczny Kredyt 2 proc. To składowa większego pomysłu, którą Prawo i Sprawiedliwość określiła mianem „Pierwszego Mieszkania”. W sumie w drugim miesiącu funkcjonowania programu banki udzieliły o 98 proc. więcej kredytów niż w sierpniu 2022 r. W porównaniu z majem ubiegłego roku daje to wzrost o 13,3 tys. kredytów hipotecznych. Popyt rośnie, ale eksperci zastanawiają się, jak partia Jarosława Kaczyńskiego chce poradzić sobie ze spadającą podażą.

Kolejne pomysły Prawa i Sprawiedliwości na mieszkaniówkę

W programie wyborczym PiS zapowiada kontynuację dotychczasowej polityki mieszkaniowej i socjalnej. Politycy obiecują, że „w krótkiej perspektywie osiągalny jest przyrost rozpoczynanych na ich podstawie inwestycji do poziomu nawet 20-25 tys. mieszkań rocznie”. Partia stawia też na rozszerzenie programu Dom bez formalności. Dołączą do niego domy jednorodzinne o powierzchni powyżej 70 mkw., które „mają nie więcej niż dwie kondygnacje i są budowane na własne potrzeby mieszkaniowe”. Jeśli rządzący spełnią swoje obietnice, na podstawie zgłoszenia możliwa będzie budowa praktycznie wszystkich domów jednorodzinnych.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości w swoich wyborczych propozycjach wskazują też na konieczność zwiększenia dostępności gruntów, które mogłyby posłużyć pod nowe inwestycje. Dodatkowo w 2024 r. ma zostać uruchomiony Portal Cen Mieszkań, który pokazywać będzie aktualny ceny mieszkań i domów jednorodzinnych w najbliższej okolicy.

Sztandarowym pomysłem ugrupowania rządzącego, jeśli chodzi o rynek nieruchomości, jest jednak program „Przyjazne Osiedle”. To wyjście przede wszystkim w kierunku tych, którzy posiadają już własne m2. PiS chce podjąć się remontu budynków z tzw. „wielkiej płyty”, które od lat 90. nie doczekały się rewitalizacji. Na ten cel partia planuje przeznaczyć 10 mln zł, a prace mają zostać rozłożone na najbliższe 10 lat. „Obejmuje to zarówno modernizacje bloków, jak i ich otoczenia (parków, placów zabaw, dróg dojazdowych, parkingów, pawilonów)” - zapewniają politycy partii Jarosława Kaczyńskiego.

4 lata, 1 milion mieszkań

Trzecia Droga, czyli koalicja powołana przez Polskie Stronnictwo Ludowe i Polskę 2050 też wiele obiecuje, jeśli chodzi o polską mieszkaniówkę. Jeśli przejmą władzę, planują w czasie 4-letniej kadencji oddać do użytku milion mieszkań. W dokonaniu tego ma pomóc uwolnienie gruntów, które znajdują się w posiadaniu Krajowego Zasobu Nieruchomości. Trzecia Droga chce, żeby posłużyły pod budowę lokali prywatnych, komunalnych i spółdzielczych. „Odblokujemy plany zagospodarowania przestrzennego w maksymalnym stopniu uwzględniające potrzeby budownictwa mieszkaniowego. Rynkowo zwiększymy podaż mieszkań, obniżając tym samym ich cenę, aby zwiększyć dostęp do mieszkania w rozsądnej cenie” - czytamy na stronie internetowej koalicji. Wszystko w ramach jednej z 12 gwarancji programowych - „Mieszkania w dobrej cenie”. - chodzi o to, żeby człowiek miał gdzie mieszkać, a nie zarzynał się kredytem przez 30-40 lat. Musimy skończyć z dyktaturą kredytu hipotecznego jako jedynego rozwiązania palących problemów. [...] My jesteśmy w stanie mieć milion nowych mieszkań w trakcie jednej parlamentarnej kadencji. Tylko to się nie stanie od „obiecywanek”, że tu procent, a tam półtora procenta, tylko jeśli zrozumiemy, że gospodarka to system, a zarządzać ludzkimi potrzebami i pragnieniami można również myśląc tak, jak myśli młoda polska rodzina — wyjaśniał Szymon Hołownia podczas konwencji wyborczej w Warszawie.

Kolejną propozycją Trzeciej Drogi jest „Akademik za złotówkę”. Chodzi o zagwarantowanie młodym z mniejszych miejscowości, którzy przyjeżdżają na studia do dużych miast taniego wynajmu. Dopłaty przyznawane miałyby być według kryterium dochodowego, a objęci nimi — jak obiecują politycy — będą objęci także uczniowie.

Władysław Kosiniak — Kamysz i Szymon Hołownia chcą wprowadzić nowe mechanizmy prawne i podatkowe, które zwiększą w przyszłości dostępność mieszkań na wynajem.

Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę, 15 października.

Źródło: KRN.pl | 2023-09-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na sprzedażdomy na wynajemmieszkania na zamianęlokale użytkowe na wynajem powiat Lublinieckilokale użytkowe na sprzedaż powiat leskimieszkania na sprzedaż gmina Świdwindomy na wynajem gmina Jaraczewomieszkania na sprzedaż w Siemuszowejdomy na sprzedaż w Michaliniemieszkania na wynajem w Wiecku

Deweloperzy

);