Najczęściej decydując się na usługę wykończenia mieszkania „pod klucz”, szukamy firmy, która miałaby być odpowiedzialna za wszystkie prace prowadzące do wnętrza gotowego do zamieszkania. Dopiero po pierwszych wykonanych telefonach i przejrzanych ofertach zaczynamy zastanawiać się, jaki jest dokładny zakres usługi określany zwrotem „pod klucz”.
Jak się okazuje, termin ten jest dość nieprecyzyjny, gdyż używany jest do określenia podstawowych prac remontowo-budowlanych, jak również do pakietowej oferty firm wykończeniowych. Dlatego dla wyróżnienia kompleksowej usługi obejmującej zaprojektowanie, pełne wykończenie, wyposażenie i umeblowanie całego mieszkania właściwym terminem jest określenie „wchodzisz i mieszkasz”. Oznacza ono całość działań prowadzących do wnętrza w całości przygotowanego pod indywidualne potrzeby nabywcy. Jakie są różnice pomiędzy usługą „wchodzisz i mieszkasz” a pakietami wykończeniowymi? Więcej informacji w tekście poniżej.
Jak wygląda proces projektowania wnętrz w usłudze „wchodzisz i mieszkasz”, a jaki zakres prac jest dostępny w ofercie pakietowej?
Pierwszym krokiem jest przemyślenie własnych potrzeb i zebranie pomysłów na nowe mieszkanie. Już na tym etapie eksponują się różnice pomiędzy usługą „wchodzisz i mieszkasz” a opcjami pakietowymi, gdzie w przypadku tej pierwszej zaangażowany jest architekt bądź architektka, którzy odpowiadają za przygotowanie spójnego i całościowego projektu wnętrza dla klienta. Czas poświęcany przez architektów na klienta to dziesiątki rozmów, maili i spotkań, aby wnętrze dopasować do indywidualnych oczekiwań. W przypadku takiej usługi nie spotykamy się z materiałowymi ograniczeniami, a każdy produkt wyposażenia jest dobierany zgodnie z gustami, jak również z możliwościami finansowymi inwestora. Przygotowywane są szczegółowe rysunki techniczne i wykonawcze, opracowywane są zmiany hydrauliczne i elektryczne, zleca się przygotowanie mebli na wymiar. Finalnie wszystkie te elementy klient można zobaczyć na wizualizacji. Dzięki temu już na etapie projektowania wie, jaki będzie efekt w całości wykończonego i wyposażonego mieszkania. Warto zaznaczyć, że czas poświęcony na przygotowanie całego projektu wnętrza i wizualizacji wszystkich pomieszczeń wynosi około 3 miesięcy.
W opcjach pakietowych dostępne są konsultacje z aranżerem wnętrz, których efektem jest przygotowanie wizualizacji łazienki i opcjonalnie kuchni, najczęściej za dopłatą. Ilość godzin przeznaczonych na przygotowanie koncepcji mieszkania różni się w zależności od wybranego pakietu. W podstawowych pakietach jest to od 5 do 10 godzin konsultacji i pracy nad aranżacją łazienki i wyborem materiałów, które zawężone są do pakietowych katalogów. Najczęściej wśród takich materiałów znajdują się popularni producenci, o klasycznej ofercie. Warto zaznaczyć, że niższa cena pakietowych rozwiązań wynika m.in.: zarówno z ograniczonego i dość powtarzalnego designu oferowanych produktów i materiałów, jak również z ograniczonych możliwości zmian budowlanych.
Fot. 2 SaniWell – wnętrza w standardzie „wchodzisz i mieszkasz”
Jaki zakres materiałów i prac jest dostępny w usłudze „wchodzisz i mieszkasz”, a co oferowane jest w cenie pakietów wykończeniowych?
Standard „wchodzisz i mieszkasz” różni się od pakietowych rozwiązań nie tylko jakością i zakresem świadczonej usługi, ale również dostępnymi materiałami. W popularnych pakietach wykończeniowych dostępne są podstawowe materiały i produkty wyposażenia łazienki takie jak płytki łazienkowe, stelaż i misa WC, umywalka z szafką, wanna bądź kabina prysznicowa z brodzikiem i lustro. Jeśli chodzi o wykończenie pozostałych pomieszczeń, to w pakietowych katalogach znajdziemy panele laminowane i drzwi o standardowej konstrukcji. Najczęściej dopiero przy wyższych pakietach mamy dostęp do droższych materiałów i rozwiązań takich jak ścianki natryskowe z odpływem liniowym, wielkoformatowe płytki czy podłogi winylowe.
Jeśli chodzi o zakres zmian elektrycznych i hydraulicznych, to są one zawężane do pojedynczych punktów, a większe modyfikacje albo nie są oferowane w opcjach pakietowych, albo wiążą się z dodatkową opłatą. Pozostałe wyposażenie, które sprawiłoby, że mieszkanie byłoby gotowe do zamieszkania, nie jest uwzględnione w podstawowej ofercie wykończenia pakietowego.
Całkowicie inaczej jest w przypadku usługi pod klucz „wchodzisz i mieszkasz”, gdzie celem jest przeprowadzenie wszystkich prac zgodnie z opracowanym projektem wnętrza. W tym przypadku jedna firma odpowiada zarówno za projekt wnętrza, jak i wszystkie prace remontowo-wykończeniowe oraz wyposażenie mieszkania. Oznacza to, że klient po zakończonym etapie projektowym nie musi dodatkowo angażować się i poświęcać swojego czasu na kontakt z ekipami remontowymi, zamawianie produktów, koordynowania dostaw, nadzór nad pracami wykończeniowymi, montaż mebli, instalacje sprzętów AGD, RTV, oświetlenia czy dekoracji. Wnętrze oddawane w standardzie „wchodzisz i mieszkasz” jest po prostu gotowe do zamieszkania.
Z jakimi kosztami wiąże się wykończenie na podstawie pakietów wykończeniowych, a ile kosztuje usługa „wchodzisz i mieszkasz”?
Porównanie cen pomiędzy pakietami wykończeniowymi firm jest bardzo trudne. Wynika to z tego, że takie oferty różnią się zakresem świadczonych prac budowlanych, jakością, marką i ilością dostępnych materiałów i produktów wyposażenia. Mogłoby się wydawać, że wybierając pakietowe opcje, klientowi zależałoby na przeprowadzeniu niezbędnych prac, które byłyby trudne do indywidualnego wykonania. W związku z tym, decydując się na któryś z pakietów, warto sprawdzić, co dokładnie jest oferowane w ramach usługi. Najczęstsze różnice przejawiają się w m.in.:
- wysokości filizowania łazienki – nie każda firma świadczy montaż płytek na pełną wysokość pomieszczenia;
- dostarczeniu lamp i montażu oświetlenia;
- dostępności mebli i akcesoriów łazienkowych;
- ilości przewidzianych w cenie przesunięć i montażu nowych punktów instalacji elektrycznej czy hydraulicznej;
- rozszerzenia wykończenia pakietowego o meble wykonywane na wymiar, w tym szafę czy zabudowę kuchenną;
- swobodzie modyfikacji oferty pakietowej i dodawania produktów spoza pakietowych katalogów.
Szczególnie istotne są dwa ostatnie z wymienionych powyżej punktów, gdyż to właśnie elastyczność pakietowego wykończenia jest najrzadziej spotykanym elementem takich ofert. Możliwość wymiany części z materiałów i produktów wyposażenia z pakietowych katalogów to krok w kierunku mniej standaryzowanego, a odrobinę bardziej spersonalizowanego wnętrza.
Fot. 3 SaniWell - wnętrza w standardzie „wchodzisz i mieszkasz”
Jeśli chodzi o usługę projektowo-wykonawczą „wchodzisz i mieszkasz”, to jej koszt ostateczny jest związany z oczekiwaniami klienta i wybranymi produktami. Oddawane przez SaniWell wnętrza są gotowe do zamieszkania, więc do inwestora należy wybór, czy mieszkanie miałoby zostać w pełni umeblowane i wyposażone, z uwzględnieniem sprzętów AGD, RTV, smart home, tekstyliów, dekoracji ściennych i okiennych. Każdy z produktów i materiałów wyposażenia jest dobierany pod oczekiwania i możliwości finansowe klienta, a ostateczny zakres usługi „wchodzisz i mieszkasz” jest regulowany przez inwestora.
Kiedy lepszym rozwiązaniem jest wykończenie pakietowe, a kiedy usługa „wchodzisz i mieszkasz”?
Z uwagi na to, że pakietowe rozwiązania różnią się ilością dostępnych materiałów, zakresem świadczonej usługi i poziomem wyposażenia mieszkania względem standardu „wchodzisz i mieszkasz”, to czas realizacji jest odpowiednio krótszy. W podstawowym pakiecie na wizualizację łazienki i wybór materiałów wykończenia przewidziane jest parę godzin konsultacji, co oznacza zakończenie etapu aranżacyjnego po średnio dwóch, trzech tygodniach. W usłudze „wchodzisz i mieszkasz” przewidziane są ok. trzy miesiące na współpracę klienta z architektem. W tym czasie wybierane są materiały, przygotowywane są rysunki wykonawcze i techniczne mebli na wymiar, zestawiana jest lista produktów wyposażenia.
Sam proces wykończenia i wyposażenia również jest proporcjonalnie krótszy przy wyborze pakietowego rozwiązania. Wszystkie niezbędne prace wykończeniowe mogą zostać zamknięte w okresie 2-2,5 miesiąca, gdzie w standardzie „wchodzisz i mieszkasz” okres wykończenia i pełnego wyposażenie oraz umeblowania mieszkania wynosi ok. 4 miesięcy.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)