Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Wszystko, co musisz wiedzieć o wykańczaniu wnętrz „pod klucz”

Fot. SaniWell – wnętrza w standardzie „wchodzisz i mieszkasz”
Fot. SaniWell – wnętrza w standardzie „wchodzisz i mieszkasz”

Najczęściej decydując się na usługę wykończenia mieszkania „pod klucz”, szukamy firmy, która miałaby być odpowiedzialna za wszystkie prace prowadzące do wnętrza gotowego do zamieszkania. Dopiero po pierwszych wykonanych telefonach i przejrzanych ofertach zaczynamy zastanawiać się, jaki jest dokładny zakres usługi określany zwrotem „pod klucz”.

Jak się okazuje, termin ten jest dość nieprecyzyjny, gdyż używany jest do określenia podstawowych prac remontowo-budowlanych, jak również do pakietowej oferty firm wykończeniowych. Dlatego dla wyróżnienia kompleksowej usługi obejmującej zaprojektowanie, pełne wykończenie, wyposażenie i umeblowanie całego mieszkania właściwym terminem jest określenie „wchodzisz i mieszkasz”. Oznacza ono całość działań prowadzących do wnętrza w całości przygotowanego pod indywidualne potrzeby nabywcy. Jakie są różnice pomiędzy usługą „wchodzisz i mieszkasz” a pakietami wykończeniowymi? Więcej informacji w tekście poniżej.

 

Jak wygląda proces projektowania wnętrz w usłudze „wchodzisz i mieszkasz”, a jaki zakres prac jest dostępny w ofercie pakietowej?

Pierwszym krokiem jest przemyślenie własnych potrzeb i zebranie pomysłów na nowe mieszkanie. Już na tym etapie eksponują się różnice pomiędzy usługą „wchodzisz i mieszkasz” a opcjami pakietowymi, gdzie w przypadku tej pierwszej zaangażowany jest architekt bądź architektka, którzy odpowiadają za przygotowanie spójnego i całościowego projektu wnętrza dla klienta. Czas poświęcany przez architektów na klienta to dziesiątki rozmów, maili i spotkań, aby wnętrze dopasować do indywidualnych oczekiwań. W przypadku takiej usługi nie spotykamy się z materiałowymi ograniczeniami, a każdy produkt wyposażenia jest dobierany zgodnie z gustami, jak również z możliwościami finansowymi inwestora. Przygotowywane są szczegółowe rysunki techniczne i wykonawcze, opracowywane są zmiany hydrauliczne i elektryczne, zleca się przygotowanie mebli na wymiar. Finalnie wszystkie te elementy klient można zobaczyć na wizualizacji. Dzięki temu już na etapie projektowania wie, jaki będzie efekt w całości wykończonego i wyposażonego mieszkania. Warto zaznaczyć, że czas poświęcony na przygotowanie całego projektu wnętrza i wizualizacji wszystkich pomieszczeń wynosi około 3 miesięcy.

W opcjach pakietowych dostępne są konsultacje z aranżerem wnętrz, których efektem jest przygotowanie wizualizacji łazienki i opcjonalnie kuchni, najczęściej za dopłatą. Ilość godzin przeznaczonych na przygotowanie koncepcji mieszkania różni się w zależności od wybranego pakietu. W podstawowych pakietach jest to od 5 do 10 godzin konsultacji i pracy nad aranżacją łazienki i wyborem materiałów, które zawężone są do pakietowych katalogów. Najczęściej wśród takich materiałów znajdują się popularni producenci, o klasycznej ofercie. Warto zaznaczyć, że niższa cena pakietowych rozwiązań wynika m.in.: zarówno z ograniczonego i dość powtarzalnego designu oferowanych produktów i materiałów, jak również z ograniczonych możliwości zmian budowlanych.

 

Fot. 2 SaniWell - wnętrza w standardzie „wchodzisz i mieszkasz”

Fot. 2 SaniWell – wnętrza w standardzie „wchodzisz i mieszkasz”

 

Jaki zakres materiałów i prac jest dostępny w usłudze „wchodzisz i mieszkasz”, a co oferowane jest w cenie pakietów wykończeniowych?

Standard „wchodzisz i mieszkasz” różni się od pakietowych rozwiązań nie tylko jakością i zakresem świadczonej usługi, ale również dostępnymi materiałami. W popularnych pakietach wykończeniowych dostępne są podstawowe materiały i produkty wyposażenia łazienki takie jak płytki łazienkowe, stelaż i misa WC, umywalka z szafką, wanna bądź kabina prysznicowa z brodzikiem i lustro. Jeśli chodzi o wykończenie pozostałych pomieszczeń, to w pakietowych katalogach znajdziemy panele laminowane i drzwi o standardowej konstrukcji. Najczęściej dopiero przy wyższych pakietach mamy dostęp do droższych materiałów i rozwiązań takich jak ścianki natryskowe z odpływem liniowym, wielkoformatowe płytki czy podłogi winylowe.

Jeśli chodzi o zakres zmian elektrycznych i hydraulicznych, to są one zawężane do pojedynczych punktów, a większe modyfikacje albo nie są oferowane w opcjach pakietowych, albo wiążą się z dodatkową opłatą. Pozostałe wyposażenie, które sprawiłoby, że mieszkanie byłoby gotowe do zamieszkania, nie jest uwzględnione w podstawowej ofercie wykończenia pakietowego.

Całkowicie inaczej jest w przypadku usługi pod klucz „wchodzisz i mieszkasz”, gdzie celem jest przeprowadzenie wszystkich prac zgodnie z opracowanym projektem wnętrza. W tym przypadku jedna firma odpowiada zarówno za projekt wnętrza, jak i wszystkie prace remontowo-wykończeniowe oraz wyposażenie mieszkania. Oznacza to, że klient po zakończonym etapie projektowym nie musi dodatkowo angażować się i poświęcać swojego czasu na kontakt z ekipami remontowymi, zamawianie produktów, koordynowania dostaw, nadzór nad pracami wykończeniowymi, montaż mebli, instalacje sprzętów AGD, RTV, oświetlenia czy dekoracji. Wnętrze oddawane w standardzie „wchodzisz i mieszkasz” jest po prostu gotowe do zamieszkania.

 

Z jakimi kosztami wiąże się wykończenie na podstawie pakietów wykończeniowych, a ile kosztuje usługa „wchodzisz i mieszkasz”?

Porównanie cen pomiędzy pakietami wykończeniowymi firm jest bardzo trudne. Wynika to z tego, że takie oferty różnią się zakresem świadczonych prac budowlanych, jakością, marką i ilością dostępnych materiałów i produktów wyposażenia. Mogłoby się wydawać, że wybierając pakietowe opcje, klientowi zależałoby na przeprowadzeniu niezbędnych prac, które byłyby trudne do indywidualnego wykonania. W związku z tym, decydując się na któryś z pakietów, warto sprawdzić, co dokładnie jest oferowane w ramach usługi. Najczęstsze różnice przejawiają się w m.in.:

  • wysokości filizowania łazienki – nie każda firma świadczy montaż płytek na pełną wysokość pomieszczenia;
  • dostarczeniu lamp i montażu oświetlenia;
  • dostępności mebli i akcesoriów łazienkowych;
  • ilości przewidzianych w cenie przesunięć i montażu nowych punktów instalacji elektrycznej czy hydraulicznej;
  • rozszerzenia wykończenia pakietowego o meble wykonywane na wymiar, w tym szafę czy zabudowę kuchenną;
  • swobodzie modyfikacji oferty pakietowej i dodawania produktów spoza pakietowych katalogów.

Szczególnie istotne są dwa ostatnie z wymienionych powyżej punktów, gdyż to właśnie elastyczność pakietowego wykończenia jest najrzadziej spotykanym elementem takich ofert. Możliwość wymiany części z materiałów i produktów wyposażenia z pakietowych katalogów to krok w kierunku mniej standaryzowanego, a odrobinę bardziej spersonalizowanego wnętrza.

 

Fot. 3 SaniWell - wnętrza w standardzie „wchodzisz i mieszkasz”

Fot. 3 SaniWell - wnętrza w standardzie „wchodzisz i mieszkasz”

 

Jeśli chodzi o usługę projektowo-wykonawczą „wchodzisz i mieszkasz”, to jej koszt ostateczny jest związany z oczekiwaniami klienta i wybranymi produktami. Oddawane przez SaniWell wnętrza są gotowe do zamieszkania, więc do inwestora należy wybór, czy mieszkanie miałoby zostać w pełni umeblowane i wyposażone, z uwzględnieniem sprzętów AGD, RTV, smart home, tekstyliów, dekoracji ściennych i okiennych. Każdy z produktów i materiałów wyposażenia jest dobierany pod oczekiwania i możliwości finansowe klienta, a ostateczny zakres usługi „wchodzisz i mieszkasz” jest regulowany przez inwestora.

 

Kiedy lepszym rozwiązaniem jest wykończenie pakietowe, a kiedy usługa „wchodzisz i mieszkasz”?

Z uwagi na to, że pakietowe rozwiązania różnią się ilością dostępnych materiałów, zakresem świadczonej usługi i poziomem wyposażenia mieszkania względem standardu „wchodzisz i mieszkasz”, to czas realizacji jest odpowiednio krótszy. W podstawowym pakiecie na wizualizację łazienki i wybór materiałów wykończenia przewidziane jest parę godzin konsultacji, co oznacza zakończenie etapu aranżacyjnego po średnio dwóch, trzech tygodniach. W usłudze „wchodzisz i mieszkasz” przewidziane są ok. trzy miesiące na współpracę klienta z architektem. W tym czasie wybierane są materiały, przygotowywane są rysunki wykonawcze i techniczne mebli na wymiar, zestawiana jest lista produktów wyposażenia.

Sam proces wykończenia i wyposażenia również jest proporcjonalnie krótszy przy wyborze pakietowego rozwiązania. Wszystkie niezbędne prace wykończeniowe mogą zostać zamknięte w okresie 2-2,5 miesiąca, gdzie w standardzie „wchodzisz i mieszkasz” okres wykończenia i pełnego wyposażenie oraz umeblowania mieszkania wynosi ok. 4 miesięcy. 

Źródło: KRN.pl | 2022-03-01

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupieniamieszkania na wynajemkamienice na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Stalowowolskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Sanockidomy na wynajem gmina Ujsołylokale użytkowe na sprzedaż gmina Siekierczyndomy na sprzedaż w Nepomucenowiedomy na sprzedaż w Glinkachmieszkania na wynajem w Szczurowie

Deweloperzy

);