Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Współfinansowanie tworzenia lokali socjalnych

Współfinansowanie tworzenia lokali socjalnych

Zgodnie z ustawą o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych udziela się z Funduszu Dopłat finansowego wsparcia podmiotom realizującym przedsięwzięcia polegające na tworzeniu tego typu lokali.

Zgodnie z ustawą, z 8 grudnia 2006 r., o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych (DzU z 2006 r., nr 251, poz. 1844) udziela się z Funduszu Dopłat finansowego wsparcia podmiotom realizującym przedsięwzięcia polegające na tworzeniu tego typu lokali.

Przy tym zgodnie z art. 3 tejże ustawy, finansowego wsparcia udziela się gminie na pokrycie części kosztów przedsięwzięcia, w wyniku którego powstaną lokale socjalne. Jednakże przedsięwzięcie to musi polegać na budowie budynku na nieruchomości stanowiącej własność gminy lub będącej w jej użytkowaniu wieczystym, remoncie lub przebudowie budynku będącego własnością gminy i przeznaczonego na pobyt ludzi albo części takiego budynku, zmianie sposobu użytkowania budynku będącego własnością gminy albo części takiego budynku, wymagającej dokonania remontu lub przebudowy, kupnie lokali mieszkalnych lub też kupnie lokali mieszkalnych połączonym z ich remontem.

Niestety, mimo wdrożenia programu pomocy opartego na cytowanej ustawie, w dalszym ciągu szacuje się, ze deficyt ilościowy lokali socjalnych plasuje się na poziomie 100 tys. lokali socjalnych/mieszkań chronionych, dlatego też podjęto pracę nad usprawnieniem i zwiększeniem efektywności programu pomocowego. W związku z tym Ministerstwo Infrastruktury opracowało projekt ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych. Przy tym podstawową przesłanką proponowanej nowelizacji jest eliminacja głównych barier inwestycyjnych oraz wprowadzenie rozwiązań, które przyczynią się do wzrostu zainteresowania samorządów uzyskaniem finansowego wsparcia w ramach programu i wpłyną na lepsze zarządzanie posiadanym przez gminy potencjałem.

Zgodnie z komunikatem ministerstwa, 24 lipca 2008 r. minister infrastruktury skierował projekt nowelizacji do konsultacji społecznych. Główne zmiany zakładane przez projekt zmierzają do umożliwienia gminom pozyskiwania – przy pomocy finansowej z budżetu państwa – mieszkań komunalnych nieposiadających statusu lokali socjalnych. Możliwe byłoby także uzyskanie przez gminy finansowego wsparcia na realizację przedsięwzięć polegających na tworzeniu lokali mieszkalnych pełniących rolę mieszkań komunalnych, w ramach inwestycji prowadzonej przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Projekt proponuje także podwyższenie, w związku z postulatami samorządowców, maksymalnego poziomu finansowego wsparcia z budżetu państwa z 20-40 proc. kosztów w zależności od rodzaju realizowanego przedsięwzięcia do odpowiednio 30-50 proc. tych kosztów.

W projekcie zwrócono także uwagę na to, że obecnie przepisy ustawy ograniczają zakup przez gminę lokali socjalnych w jednym budynku do 50 proc. wszystkich lokali mieszkalnych znajdujących się w tym budynku. Ograniczenie takie nie jest konieczne w przypadku projektowanego wprowadzenia do ustawy możliwości zakupu mieszkań komunalnych, co ułatwi zmniejszenie istniejącego deficytu mieszkaniowego. Dzięki temu możliwe będzie zakupienie przez gminę całego budynku, z zachowaniem dotychczasowego ograniczenia dotyczącego liczby lokali socjalnych znajdujących się w budynku, przy równoczesnym stworzeniu w budynku mieszkań komunalnych.

Ponadto gminy otrzymałyby możliwość uzyskania refundacji kosztów zakupu lokalu (budynku) dokonanego przed upływem 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku o finansowe wsparcie. Tym samym odpadłaby konieczność uprzedniego składania wniosku, co często powoduje niemożność skorzystania z pojawiających się na rynku nieruchomości ofert, jak to jest w obecnej sytuacji. Ten aspekt nowelizacji ma pozwolić na szybkie reagowanie przez gminy na pojawiające się na rynku oferty sprzedaży lokali lub budynków.

Źródło: KRN.pl | 2008-08-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciadziałki do kupieniamieszkania na wynajemdomy na wynajem powiat Opolskimieszkania na sprzedaż powiat M. Zabrzemieszkania na sprzedaż gmina Gogolinlokale użytkowe na wynajem gmina Łabiszyndomy na sprzedaż w Szerokopaśmieszkania na sprzedaż w Józefowiemieszkania na wynajem w Podtynie

Deweloperzy

);