Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Wrocławska mała Afryka

Wrocławska mała Afryka

Turyści spragnieni afrykańskiego klimatu nie będą musieli przemierzać Europy i Morza Śródziemnego, by go poczuć.

 Skoro Wrocław wszedł już w posiadanie własnego „Pociągu do nieba”, to teraz przyszedł czas na prywatną Afrykę. Turyści spragnieni afrykańskiego klimatu nie będą musieli przemierzać Europy i Morza Śródziemnego, by go poczuć, bo niedługo do wrocławskiego ZOO wpłyną „Życiodajne wody Afryki”.

 
W 2012 r. na terenie wrocławskiego ZOO, przy ul. Wróblewskiego, gdzie obecnie znajdują się trzy małe bary, stanie Afrykarium. Zyskało ono miano oceanarium ze względu na basen o powierzchni 600 m kw. i głębokości dochodzącej nawet do 9 m. Afrykarium skupi uwagę na ekosystemach związanych ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Pomysłodawcą i autorem założeń koncepcyjnych jest dyrektor ZOO – Radosław Ratajszczak. Nazwa Afrykarium to swoisty konglomerat słów Afryka oraz Akwarium.
 
Na początku kwietnia 2008 r. został rozstrzygnięty konkurs architektoniczny na projekt Afrykarium. Wzięło w nim udział 14 zespołów z Wrocławia, Drezna, Berlina, Krakowa, Poznania i Łodzi. Komisja konkursowa wybrała projekt opracowany przez zespół architektów i inżynierów z wrocławskiej Fabryki Projektowej ArC2. Naczelnymi autorami „Życiodajnych wód Afryki” są Mariusz i Dorota Szlachcic. Natomiast projektem konstrukcji zajęło się wrocławskie Biuro Projektów i Realizacji Inwestycji VegaCAD. Inwestorem jest Miejski Ogród Zoologiczny przy współpracy z Urzędem Miasta Wrocławia. Szacowany koszt budowy to około 160 mln zł.
 
 
Główny budynek będzie miał długość przekątnej Hali Stulecia czyli 160,1 m oraz 53,9 m szerokości i 15-12 m wysokości, na co zwracają uwagę widoki perspektywiczne i elewacja południowa. – Żelbetowa konstrukcja Afrykarium i jego betonowe powłoki zewnętrzne są naszą XXI-wieczną odpowiedzią na nowatorską w 1912 roku konstrukcję Maxa Berga – tłumaczy Dorota Szlachcic, współautorka architektonicznego projektu. Architekci nadali budynkowi charakterystyczny czarny kolor, który stanowi symboliczne nawiązanie do piękna ciała mieszkańców Czarnego Lądu. – Naszą inspirację ukształtowała "fizjonomia miejsca" – szczególne położenie na urbanistycznej mapie Wrocławia, a także sąsiedztwo Hali Stulecia, fotografie Leni Rifenstahl oraz zdjęcia faktur i tekstur afrykańskich – dodaje Dorota Szlachcic. Wzdłuż elewacji wejściowej zaprojektowano płytki zbiornik wodny odbijający czarną i sfalowaną lekko fasadę północną. Wejście, usytuowane od strony istniejącej wschodniej ścieżki, będzie posiadało podcień z podświetloną szklaną mozaiką opatrzoną inskrypcją „Afrykarium” w postaci afrykańskiego alfabetu obrazkowego. Od strony południowej zlokalizowano otwarty zewnętrzny zbiornik wodny z wybiegami uchatek i pingwinów, które będzie można podziwiać zarówno na wolnym powietrzu, jak i z pokładu wbitego w bryłę główną „budynku-statku”. Zewnętrzne plaże otoczone będą skarpą z zachowanymi drzewami, stanowiącymi część zieleni parkowej Ogrodu Zoologicznego.
 
W skład trzykondygnacyjnego obiektu (jeden poziom podziemny i dwa nadziemne) wejdą: hall wielofunkcyjny czyli zespół wewnętrznych budynków obejmujący sklep z pamiątkami, taras widokowy, boksy interaktywne, sala konferencyjna, sala dydaktyczna, sanitariaty, budynek obsługi obiektu z monitoringiem, szatnia oraz wewnętrzny zbiornik wodny z flamingami. Boksy interaktywne będą spełniać następujące funkcje: rozrywkową – przede wszystkim dla dzieci, gdyż powstanie komnata kapitana Nemo oraz skorupiakowy i rafowy tzw. touch pool (otwarty basen z możliwością dotknięcia i pogłaskania zwierząt); edukacyjną – ze względu na ekologiczne laboratorium ekspozycje (badacze zaprezentują na przykład wystawę dotyczącą niedoboru wody pitnej na świecie); naukową – z uwagi na ekspozycję głębinową, miniaturę oczyszczalni wody oraz wystawę dotykową (sala doświadczania świata przeznaczona dla dzieci i osób niewidomych ze szkieletami i wypchanymi zwierzętami podświetlanymi lampami UVA); prezentacyjną – związaną ze zbiornikami (uruchamiana okresowo kaskada).
 
 
Nad wszystkimi basenami wewnętrznymi będą znajdować się pomieszczenia techniczne przeznaczone dla obsługi, instalacji sanitarnych i oświetlenia. Wydzielone zostaną także miejsca do kwarantanny i na małe zbiorniki. Pod podcieniem wejściowym znajdą się zbiorniki buforowe wody, zbiorniki dojrzewania wody morskiej oraz zbiorniki do spiętrzania wody. W ścianach długich korytarzy ewakuacyjnych w podziemiach zostaną zamontowane okna – bulaje, prze które zwiedzający będą mogli podglądać proces oczyszczania i filtracji. Natomiast nad podcieniem zostaną zlokalizowane pomieszczenia techniczne instalacji wentylacyjnych.
 
Koncepcja budynku Afrykarium polega na czytelnej zasadzie zgrupowania hal pięciu biotopów afrykańskich z ekspozycją zwierząt dookoła wielofunkcyjnego, atrakcyjnego hallu – informuje Dorota Szlachcic z ArC2. I tak oto potencjalny turysta rozpocznie swoją wędrówkę od interaktywnych info-boksów i sali dydaktycznej, gdzie będą wyświetlane filmy o afrykańskich biotopach, chronionych gatunkach zwierząt oraz problemach kontynentu takich jak: bieda, głód, susza czy wojny. Stąd światłowody zatopione w posadzce ukształtowanej z artbetonu prowadzą turystę nad Morze Czerwone. Schodząc w głąb morza oczom zwiedzającego ukaże się olbrzymi ekran z projekcją krajobrazu i nieba o różnych porach dnia i roku. Tu także będzie można podziwiać podwodną ekspozycję rafy koralowej. Kolejnym punktem afrykańskiej wycieczki będzie wystawa Nilu i Wielkich Jezior Afrykańskich z pływającymi hipopotamami. By bardziej wczuć się w klimat Afrykarium będzie można usiąść na elementach rzeźby terenu z kamieniami i gałęziami. Po drodze globtroter natknie się na dodatkowe ekspozycje w akwariach wtopionych w skały. W ciemnościach będzie mienić się barwna wystawa jezior afrykańskich kierująca na taras widokowy przed wodospadami. Stąd rozpościerać się będzie widok na skały i plażę, na której odpoczywają hipopotamy, rzekę Nil oraz plażę jezior Malawi i Tanganika z małymi zwierzętami. Pod zawieszoną nad plażą kładką będzie można dostrzec hipopotamy wchodzące do basenów zapleczowych. Następnie turysta podąża do ekspozycji Kanału Mozambickiego – rekinarium, gdzie schodzi po amfiteatralnie ukształtowanych schodach do tunelu akrylowego. Tunel podzielony będzie na trzy części – pierwsza z pochyłą posadzką prowadzić będzie do najbardziej atrakcyjnej części środkowej, zawieszonej jakby w wodzie, ze szklaną posadzką i korytarzem o ekspozycji 360 stopni. Pod nią będą przepływać rekiny i olbrzymie płaszczki. Gdy zwiedzający wyjdzie z tunelu, natknie się na dodatkowe wystawy ukryte w skałach. Dalsza droga wiedzie do prezentacji Wybrzeża Namibii. Po środku pojawi się przebity skałą wrak statku – restauracji, do którego będą prowadzić typowe dla promów i okrętów schody, tam będzie można podziwiać pływające dookoła pingwiny i uchatki, ich plaża będzie umiejscowiona na zewnątrz Afrykarium. W skale natomiast znajdzie się ekspozycja ryb i meduz. Wypoczętego turystę czeka ostatnia wędrówka do dżungli Kongo. Tutaj ruch rozdzieli się na dwie niezależne ścieżki, które spotykają się w podwodnym amfiteatrze, gdzie będą pływać krokodyle i manaty (zwiedzający może się z nimi zetknąć oko w oko na linii wody). Jedna ze ścieżek będzie imitować dżunglę. Wychodząc na taras turysta przejdzie między ptakami i małpkami.
 

 
Pomysł na zestawienie w jednym miejscu fauny i flory życiodajnych wód Afryki stał się koncepcją wyjątkową na skalę europejską. W Afrykarium musieliśmy zastosować wiele innowacyjnych rozwiązań. Tego typu projekty na świecie wykonuje się bardzo rzadko. Afrykarium-Oceanarium we Wrocławiu będzie stanowić unikat w Polsce, ale również będzie jednym z największych oceanariów w Europie oraz jedynym na świecie w całości poświęconym Afryce. Zastosowaliśmy przede wszystkim nowatorskie, w pełni ekologiczne rozwiązania technologii oczyszczania i filtracji wody projektowane przez niemiecką firmę z Drezna. Materiał zastosowany jako pokrycie całego dachu to czterowarstwowe poduszki z folii ETFE przepuszczające promienie UV, które są niezbędne dla rozwoju dużych zwierząt takich jak np. hipopotamy. Natomiast czarna fala elewacji będzie wykonana z betonu – torkretu na bazie kruszywa bazaltowego – informuje Dorota Szlachcic z ArC2. Technologia wykonania obiektu jest niezwykle skomplikowana, wykorzystane zostaną: ściany i stropy żelbetowe o zmiennej geometrii; rygle łukowe z drewna klejonego; baseny – w tym również baseny zewnętrzne – oparte na technologii szczelnej, tak zwanej „białej wanny”; okładzina zewnętrzna budynku statku z cienkościennych elementów betonowych zbrojonych szklanym włóknem rozproszonym FibreC.
 
Twórcy projektu nie zapomnieli również o osobach niepełnosprawnych. Wszystkie ekspozycje będą dostępne dla wózków inwalidzkich poprzez system ramp, kładek, podnośników typu Cibes oraz dźwigów osobowych (statek). Wiele ścieżek zwiedzania będzie posiadać alternatywne warianty przeznaczone dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Akrylowe szyby wystaw i wszystkie balustrady, umiejscowiono na poziomie posadzek lub nisko pod nimi. Zakończenie pierwszego etapu budowy Afrykarium zaplanowano na koniec 2011 r.

 

Źródło: KRN.pl | 2010-09-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniakamienice na zamianęlokale użytkowe do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Parczewskilokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Jastrzębie-Zdrójmieszkania na wynajem gmina Lipkadomy na wynajem gmina Lipnicadomy na wynajem w Marcinkowiedomy na wynajem w Siemichoczemieszkania na sprzedaż w Zosinie

Deweloperzy

);