Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Wpis hipoteki do księgi wieczystej

Wpis hipoteki do księgi wieczystej

Księga wieczysta to specjalny rodzaj rejestru, który przedstawia stan prawny nieruchomości, wskazując komu i jakie prawa przysługują do danej nieruchomości. Istnieją różne rodzaje hipotek, jednak najczęściej spotykane są dwa, tj. hipoteka zwykła i hipoteka kaucyjna.

Księga wieczysta to specjalny rodzaj rejestru, który przedstawia stan prawny nieruchomości, wskazując komu i jakie prawa przysługują do danej nieruchomości. Istnieją różne rodzaje hipotek, jednak najczęściej spotykane są dwa, tj. hipoteka zwykła i hipoteka kaucyjna. Pierwsza polega na wpisie kwoty zobowiązań znanej w chwili ustanowienia zabezpieczenia. Druga zaś – na wpisie maksymalnej kwoty zobowiązania, jaka może powstać w okresie kredytowania i nie jest ostatecznie znana w dniu ustanowienia.

Obecnie nie wszystkie sądy prowadzą księgi wieczyste w systemie informatycznym. Ma to istotne znaczenie w zakresie zachowania właściwej formy wniosku.W sądach, gdzie księgi wieczyste prowadzone są już w formie elektronicznej, obowiązuje urzędowy formularz KW-WPIS. W innych sądach nie ma obowiązku stosowania odpowiedniego formularza i wniosek taki może zostać złożony na zwykłej kartce papieru poprzez wpisanie wszystkich wymaganych informacji. W pełni uzasadnione jest więc wcześniejsze sprawdzenie, które sądy prowadzą księgi w systemie informatycznym (rozporządzenia w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym (DzU z 2003 r. nr 162, poz. 1575 ze zm.).
 
Do powstania hipoteki niezbędne są dwie czynności. Po pierwsze, strony muszą zawrzeć umowę w tej sprawie. Po drugie, zgodnie ze złożonym wnioskiem, sąd musi wpisać hipotekę do księgi wieczystej. Wniosek w przedmiotowej sprawie mogą złożyć odpowiednio strony takiej umowy. Całą pracę może wykonać w ich imieniu również notariusz, chyba że istnieje konieczność, aby wniosek o ustanowienie hipoteki w sądzie wieczystoksięgowym złożył osobiście dłużnik, który zaciąga kredyt w banku. Podstawą są wówczas dokumenty bankowe i pisemne oświadczenie właściciela nieruchomości o ustanowieniu hipoteki na rzecz banku.
 
Notariusz, który sporządza akt notarialny obejmujący ustanowienie hipoteki, musi zamieścić w nim wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej, zawierający wszystkie dane wymagane przez kodeks postępowania cywilnego (art. 626[1]-626[13] k.p.c.). Następnie powinien przesłać sądowi właściwemu do prowadzenia ksiąg wieczystych wypis aktu notarialnego zawierający wniosek o wpis do księgi wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu w terminie trzech dni od sporządzenia aktu (art. 92 § 4 prawa o notariacie). Ustanowienie hipoteki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, którego stawki są zależne od tego, o jakie zobowiązanie chodzi, np. od hipoteki zabezpieczającej wierzytelność istniejącą należy zapłacić podatek 0,1 proc. zabezpieczanej kwoty. Z kolei na zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej (hipoteka kaucyjna) podatek wynosi 19 złotych. Ustanowienie hipoteki jest czynnością prawną odpłatną w kwocie 200 złotych tytułem opłaty sądowej, o zwolnienie od której strony mogą wnosić poprzez złożenie właściwego wniosku. Hipotekę należy wpisać do działu czwartego księgi wieczystej prowadzonej dla konkretnej nieruchomości, na której zostało zabezpieczone roszczenie wierzyciela. Jeżeli nie zostanie ona wpisana do księgi wieczystej, to wówczas przyjmuje się, że nie istnieje. Natomiast nie wystarczy samo porozumienie dłużnika i wierzyciela co do ustanowienia hipoteki.
 

Często wpis hipoteki to czynność długotrwała, toteż strony składają do prezesa sądu wniosek o przyspieszenie wpisu w księdze wieczystej. Jednakże z ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz regulaminu wewnętrznego urzędowania sądów powszechnych nie wynika, by w kognicji prezesa sądu jako jego organu były sprawy przyspieszające bieg wniosków. Jednak praktyka mówi, że prezes sądu ma wpływ na kolejność rozpatrywania wniosków –  choć nie ma na to podstawy prawnej. Warto także skorzystać z tzw. dyżurów hipotecznych, o których strony często nie wiedzą, a które to dyżury mogą okazać się niezwykle pomocne, gdyż poprzez szybszy wpis hipoteki w księdze wieczystej zmniejsza się oprocentowanie kredytu.

 

Źródło: KRN.pl | 2009-05-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniagaraże do kupieniagaraże na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Słupskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Sierpeckidomy na wynajem gmina Lipkadomy na wynajem gmina Janowiecdomy na sprzedaż w Zagórzedomy na sprzedaż w Rogienicachdomy na wynajem w Kwiatonowicach

Deweloperzy

);