Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Wnętrza na bogato, czyli o stylu glamour

Wnętrza na bogato, czyli o stylu glamour

Styl glamour to nurt balansujący na granicy pełnej splendoru elegancji i wysublimowanego przepychu.

Styl glamour to nurt balansujący na granicy pełnej splendoru elegancji i wysublimowanego przepychu. Narodził się na początku XX w. i bardzo szybko znalazł swoich amatorów. Dziś można go spotkać m.in. we wnętrzach apartamentów ulokowanych na Upper East Side, jednej z najbardziej zamożnych i wpływowych dzielnic Nowego Jorku.

Kilka słów o historii
Styl glamour powstał w XX w. W czasach, gdy królował wszechobecny minimalizm. Stanął w opozycji do prostych i pragmatycznych form, przywracając do łask pełen przepychu historyczny, ale jednocześnie zdecydowanie unowocześniony, barok. W nurcie tym niewyszukane, niezwykle ubogie w dodatki wnętrza, na których opierał się minimalizm, zastąpiono luksusowymi dekoracjami i bogatymi zdobieniami. Z kolei proste linie ustąpiły załamaniom, zaokrągleniom i falom. Po latach dominacji oszczędnych, praktycznych form nastąpiła eksplozja dekoracyjności i przepychu. Powróciły barokowe zdobienia i formy, ale różniące się od klasycznych, pałacowych komnat, bo w nowej, uproszczonej wersji – opowiada Marta Suchodolska, dyrektor ds. stylu Westwing Polska. Glamour, podobnie jak barok, najlepiej sprawdza się w wysokich, przestronnych pomieszczeniach, ale z drugiej strony – w przeciwieństwie do baroku – z powodzeniem można go również zastosować w innych wnętrzach. Ponadto w stylu glamour nie może zabraknąć pięknych, florystycznych ornamentów, które w okresie baroku stanowiły swoistą dominantę, z liśćmi akantu na czele, a także sztukaterii zdobiącej sufit. Styl ten tak naprawdę ceni sobie zestawienie klasycznych elementów z nowoczesnymi.

 



Po pierwsze, blask
Angielskojęzyczne słowo „glamour” idealnie oddaje ducha tego stylu, kryją się pod nim wszystkie jego charakterystyczne cechy: splendor, przepych, świetność, czar i blask. Masywne lustra o każdym rozmiarze i w każdej ilości, najlepiej umieszczone w okazałych, bogato rzeźbionych ramach, do tego szklane powierzchnie, kryształowe dodatki, takie jak np. lampy czy żyrandole, i sznury pereł lub perłowe wykończenia, błyszczące, polerowane meble, podłogi, a nawet tapety – rozpromieniają pomieszczenie, które jednocześnie wydaje się zdecydowanie większe niż jest w rzeczywistości. Z mniejszych dodatków wskazane są wszelkie akcesoria w odcieniach srebra i złota, takie jak ramki na zdjęcia czy stołowe zegary, ale też szklane wazony czy butelki o różnorodnych kształtach – doradza Marta Suchodolska.

Po drugie, luksus
Glamour, w odróżnieniu od baroku, nie korzysta z pełnej palety barw, wręcz przeciwnie – ogranicza się tylko do kilku. Nie są to jednak kolory przypadkowe, bowiem złoto, srebro i purpura kojarzone są z bogactwem i luksusem, a te przecież doskonale opisują ten styl. Do wymienionych barw należy dodać także elegancką czerń. Styl glamour to jeden z nielicznych, który kocha ciemne wnętrza. Czerń jest obowiązkowa, nawet w dużych dawkach. Rozświetlamy ją złotem i srebrem, wzbogacamy – bordo, fioletem lub purpurą. Dla równowagi dodajemy trochę beżów lub szarości – tłumaczy Marta Suchodolska.

Ponadto w glamour dominują również luksusowe materiały, takie jak: kryształy, srebro, złoto. Meble robione są z solidnego drewna – dębu, klonu i orzesznika – uzupełniane czasami sosną lub jesionem. Z wachlarza tkanin najczęściej wybiera się: aksamit, atłas, satynę, taftę i jedwab. Do tego stosuje się futrzane narzuty, a także puchate dywany. Krzesła, fotele i sofy, często pikowane z lśniącymi kryształkami, obite są natomiast miękkim materiałem, zwykle welurem lub pluszem.

Glamour lubi także stylizowane meble, np. na antyczne lub ludwikowskie, ale przy tym dobrze wykonane, niegroteskowe i dalekie od kiczowatych podróbek. I tak np. w kobiecej sypialni powinna pojawić się pięknie wykończona toaletka. Co więcej, styl glamour bardzo ceni sobie wszelkiego rodzaju, niefunkcjonalne dodatki, umieszczane we wnętrzach raczej w celach estetycznych, a nie użytkowych.

 Źródło: KRN.pl | 2014-11-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na sprzedażlokale użytkowe na sprzedażmieszkania do kupieniadomy na sprzedaż powiat Koneckimieszkania na sprzedaż powiat Bolesławieckilokale użytkowe na wynajem gmina Chojnicedomy na sprzedaż gmina Czerwieńskmieszkania na sprzedaż w Karchowiemieszkania na sprzedaż w Ujazdziedomy na wynajem w Turku

Deweloperzy

);