Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Własny wydruk z księgi wieczystej dokumentem urzędowym

Własny wydruk z księgi wieczystej dokumentem urzędowym

Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Proponuje się w nich, aby wydrukami z ksiąg wieczystych z internetu było można posługiwać się jak dokumentem urzędowym.

W 2010 r. ruszyła internetowa przeglądarka ksiąg wieczystych, która miała odciążyć sądy i uprościć obrót nieruchomościami. Obecnie oprócz przeglądania ksiąg wieczystych można je wydrukować, ale brakuje przepisów, które nadawałyby takim wydrukom rangę dokumentu urzędowego. Tak jak jest obecnie, np. z uzyskiwaniem wyroków w elektronicznym postępowaniu nakazowym. W konsekwencji wydruk z księgi wieczystej dokonany przy wykorzystaniu Internetu nie jest objęty rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych, dlatego urzędy, banki czy notariusze podchodzą do nich bardzo ostrożnie.

W związku z tym rząd pracuje nad zmianami prawa w tym zakresie i przyjął już założenia do projektu nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Proponuje się w nich, aby uzyskanymi przez internet wydrukami z ksiąg wieczystych było można posługiwać się jak dokumentami urzędowymi. To rozwiązanie ma być kolejnym sposobem na wykorzystanie Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. Dotychczas umożliwiała ona tylko osobom znającym numer konkretnej księgi wieczystej wgląd do niej i przeglądanie jej zawartości. Teraz ma umożliwić także wydruk mający moc dokumentu urzędowego. Planuje się też, aby podmioty takie jak m.in.: policja, sądy, prokuratury, czy komornicy mogli korzystać z wyszukiwania ksiąg wieczystych na podstawie danych osobowych właściciela i danych identyfikacyjnych nieruchomości. Taka funkcja ma przyspieszyć czynności podejmowane przez te organy, a tym samym zwiększyć efektywność ich działania.

Ponadto obecnie możliwe jest uzyskanie tylko odpisu z księgi wieczystej zawierającego wszystkie dane wpisane do księgi wieczystej nawet w sytuacji, gdy interesują nas wpisy tylko w określonym dziale księgi wieczystej. W związku z tym w nowelizacji proponuje się wprowadzenie możliwości tworzenia wyciągów z ksiąg wieczystych. Obejmowałyby one tylko te działy, które pozostają w sferze zainteresowania wnioskodawcy. Wydanie wyciągu miałoby być też tańsze od odpisu. Nowe uregulowania przewidują również możliwość uzyskania odpisu czy wyciągu z księgi wieczystej po złożeniu elektronicznego wniosku.

Proponowane zmiany przyczynią się nie tylko do lepszego wykorzystania Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych, ale też do upowszechnienia zasady jawności ksiąg wieczystych oraz do przyspieszenia i uproszczenia czynności podejmowanych z wykorzystaniem odpisów z ksiąg wieczystych.

Źródło: KRN.pl | 2012-07-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupienialokale użytkowe na wynajemkamienice na zamianęlokale użytkowe na wynajem powiat M. Bydgoszczdomy na wynajem powiat Krośnieńskidomy na wynajem gmina Przemętlokale użytkowe na wynajem gmina Mińsk Mazowieckidomy na wynajem w Bartkachmieszkania na wynajem w Morunydomy na wynajem w Stoczkach

Deweloperzy

);