Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Właściciele zyskali prawo korzystniejszej wyceny nieruchomości

Właściciele zyskali prawo korzystniejszej wyceny nieruchomości

10 sierpnia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

10 sierpnia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Nowela ma na celu dostosowanie przepisów ustawy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym trybunał uznał zasady wyceny nieruchomości przewidziane w tej ustawie za niezgodne z konstytucją.

Skąd konieczność zmian w przepisach?

Nowelizacja ustawy z dn. 10 sierpnia br. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma na celu dostosowanie przepisów ustawy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 lutego 2010 r., sygn. akt P 58/08. W wyroku tym Trybunał orzekł o niekonstytucyjności art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 80, poz. 717, z późn. zm., dalej: ustawa) w zakresie, w jakim wzrost wartości nieruchomości odnosi do kryterium faktycznego jej wykorzystania w sytuacjach, gdy przeznaczenie nieruchomości zostało określone tak samo jak w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uchwalonym przed 1 stycznia 1995 r., który utracił moc z powodu upływu terminu wyznaczonego w art. 87 ust. 3 tej ustawy.

W sprawie, którą rozpoznawał trybunał, Anna C. I Danuta B. były właścicielkami nieruchomości, która zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego była położona na terenach przeznaczonych pod zabudowę zagrodową, mieszkaniową jednorodzinną z usługami. Według nowego miejscowego planu działka ta położona jest na terenie z podstawowym przeznaczeniem na funkcję mieszkaniową. Współwłaścicielki sprzedały omawianą nieruchomość. Rok później, decyzją burmistrza, nałożono na nie jednorazową opłatę na podstawie art. 36 ust. 4 ustawy. Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpoznaniu odwołania utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. Anna C. i Danuta B. wystąpiły ze skargą na decyzję SKO do sądu administracyjnego.

Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość to wójt, burmistrz lub prezydent miasta pobiera  jednorazową opłatę ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości.

Sąd administracyjny, który wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem prawnym w omawianej sprawie podkreślał, że w sytuacji, gdy przed uchwaleniem nowego planu zagospodarowania nie obowiązywał plan stary, związany z uchwaleniem planu wzrost wartości nieruchomości będzie oznaczać różnicę pomiędzy wartością szacowaną z uwzględnieniem przeznaczenia w planie nowym, a wartością szacowaną z uwzględnieniem sposobu faktycznego wykorzystania nieruchomości przed uchwaleniem planu. Zasada ta dotyczy przede wszystkim sytuacji, w których na skutek upływu określonych ustawowo terminów wygasły plany uchwalone przed 1 stycznia 1995 r., a przed tymi terminami nowe plany nie zostały uchwalone.

Z uwagi na powyższe, w ocenie sądu administracyjnego jest to niezgodne z konstytucyjnymi zasadami sprawiedliwości społecznej i równości obywateli wobec prawa.
Trybunał podzielił wskazane wyżej wątpliwości orzekając niekonstytucyjność art. 37 ust. 1 ustawy. Zdaniem trybunału sytuacja właścicieli nieruchomości położonych na obszarach, gdzie na podstawie ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym nowe plany uchwalono po wygaśnięciu starych, różni się od sytuacji innych właścicieli nieruchomości położonych na obszarach, w których nowe plany zastąpiły stare w trakcie ich obowiązywania. Trybunał stanął na stanowisku, że brak aktywności gminy w uchwalaniu lub zmianie miejscowego planu przy jednoczesnym pobraniu opłaty w sytuacji, gdy nowouchwalony plan nie zmienił przeznaczenia terenów i zasad ich zagospodarowywania jest nieuzasadnione. W ocenie trybunału zakwestionowany przepis jest niezgodny z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa, a ponadto pogorszenie sytuacji prawnej właścicieli i użytkowników wieczystych spowodowane całkowicie od nich niezależnymi przyczynami jest niezgodne z zasadami sprawiedliwości społecznej. Z uwagi na to zaszła konieczność dostosowania przepisów ustawy do wskazanego wyżej wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Zasady wyceny nieruchomości po nowemu

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przewiduje dodanie w art. 87 ust. 3a. Znowelizowany przepis oznacza w praktyce, że w przypadku, gdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego został uchwalony dla obszaru, który był wcześniej objęty planem miejscowym uchwalonym przed dniem 1 stycznia 2005 r., miernikiem wzrostu wartości zbywanej nieruchomości jest różnica między wartością określoną z uwzględnieniem postanowień nowego planu z jednej strony oraz przeznaczenia tej nieruchomości w planie, który utracił moc zgodnie z art. 87 ust. 3 ustawy z drugiej strony. Powyższa zasada obowiązuje za wyjątkiem sytuacji, w której przyjęcie kryterium faktycznego sposobu wykorzystywania danej nieruchomości przed uchwaleniem nowego planu miejscowego okazałoby się korzystniejsze dla właściciela (użytkownika wieczystego). Mogą się bowiem zdarzyć okoliczności, w których oszacowanie wzrostu wartości nieruchomości według zasad określonych w art. 37 ust. 1 ustawy będzie stanowić mniejsze obciążenie finansowe dla właściciela nieruchomości.

Chodzi tu przede wszystkim o sytuacje, w których faktyczny sposób wykorzystywania danej nieruchomości został określony na podstawie decyzji administracyjnej podnoszącej wartość nieruchomości w porównaniu z wartością, jaką miała w okresie obowiązywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uchwalonego przed dniem 1 stycznia 2005 r.

Źródło: KRN.pl | 2011-08-10

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy do kupieniamieszkania na zamianęlokale użytkowe na sprzedaż powiat Oleśnickimieszkania na sprzedaż powiat M. Włocławekmieszkania na wynajem gmina Kiełczygłówlokale użytkowe na sprzedaż gmina Szamocindomy na sprzedaż w Włoskówmieszkania na wynajem w Rzuchowiemieszkania na wynajem w Zofipolu

Deweloperzy

);