Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Wielka płyta najmniej opłacalna

Wielka płyta najmniej opłacalna

Według raportu przygotowanego przez agencję nieruchomości Metrohouse S.A. wielka płyta jest najmniej opłacalną inwestycją na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Kupując mieszkanie zbudowane w tej technologii, w perspektywie kilku lat, zarobimy znacznie mniej niż w przypadku wyboru mieszkań z cegły czy innych materiałów.

Według raportu przygotowanego przez agencję nieruchomości Metrohouse S.A. wielka płyta jest najmniej opłacalną inwestycją na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Kupując mieszkanie zbudowane w tej technologii, w perspektywie kilku lat, zarobimy znacznie mniej niż w przypadku wyboru mieszkań z cegły czy innych materiałów. Musimy także nastawić się na dłuższy okres sprzedaży takiego mieszkania w przyszłości. Wśród wielkiej płyty najmniej atrakcyjne są mieszkania w wysokich budynkach położonych w brzydkich, nie zmodernizowanych blokowiskach.

Wielka płyta tańsza – różnice cen W okresie styczeń – czerwiec 2006 agencja Metrohouse S.A. przeprowadziła analizę własnych i zewnętrznych ofert warszawskiego rynku mieszkań, szczegółowo badając sytuację mieszkań z wielkiej płyty. Z analiz wynika, że mieszkania oferowane w tej technologii są średnio o 15% tańsze od mieszkań budowanych w innych technologiach. Różnice cen w wielkiej płycie w porównaniu ze średnimi cenami rynkowymi wahają się od 3 do 25% i są uzależnione głównie od jakości osiedla i budynku, wysokości budynku oraz lokalizacji.

Płyta płycie nierówna Budynki z wielkiej płyty są różne. Według raportu Metrohouse najważniejsze czynniki decydujące o cenie mieszkania w wielkiej płycie to lokalizacja i wysokość budynku. Można na jednym biegunie umieścić wysokie budynki (10-12 pięter) z wielkiej płyty na Jelonkach, w których ceny mieszkań są niższe o 25% od średnich rynkowych, a na drugim biegunie postawić mieszkania w niskich budynkach (2, 3 piętra) z ładną zielenią i o doskonałej lokalizacji na bliskim Żoliborzu. Tutaj różnica cen w stosunku do średniej rynkowej jest minimalna – około 3%. Na duże rozbieżności wpływ ma przede wszystkim wysokość budynku oraz jego lokalizacja. Im niższy budynek i lepsza lokalizacja tym mniejsze są różnice cenowe pomiędzy wielką płytą a innymi ofertami.

Dla kogo wielka płyta Zdecydowanie wielka płyta przeznaczona jest dla osób, które kupują mieszkania na własne potrzeby. Z racji cen, wielka płyta jest alternatywą dla mniej zamożnych. Mieszkania w blokach z wielkiej płyty nie są produktem inwestycyjnym. Jeśli traktujemy zakup nieruchomości jako inwestycję, musimy wybierać produkty, które w przyszłości pozwolą nam na wypracowanie jak największego zysku. Zrobimy znacznie lepszą lokatę, kupując mieszkanie zbudowane w innej technologii, na przykład z cegły. Inwestując w wielką płytę, należy liczyć się ze znacznie mniejszymi zyskami oraz z problemami ze sprzedażą mieszkania w przyszłości – ocenia Mariusz Kania prezes Metrohouse.

zdjęcie do ofertyzdjęcie do oferty
Wielka płyta ma złą sławę Z raportu „Wielka płyta w Warszawie” wynika, że 41% klientów kupujących mieszkania na rynku wtórnym wybiera w ostatniej kolejności oferty mieszkań z wielkiej płyty. 35% badanych deklaruje, że na wstępie odrzuca propozycje mieszkań w wielkiej płycie. Razem aż 76% klientów jest niechętnych wielkiej płycie, kolejnym 22% jest obojętne, w jakiej technologii zbudowany jest budynek, a tylko 2% badanych chce kupić mieszkanie w wielkiej płycie. Tak duży odsetek klientów, którzy nie chcą mieszkań w wielkiej płycie, jest jak najbardziej wytłumaczalny. Na rynku istnieje wiele innych, lepszych ofert, a wielka płyta z reguły jest w złym stanie technicznym, brudna, zaniedbana i z wadami, których nie można wyeliminować – komentuje Katarzyna Cyprynowska z Metrohouse.

Przyszłość wielkiej płyty „Wielka płyta jest znakiem rozpoznawczym naszego regionu. Na pewno nie da się zburzyć szacowanego na 4 mln zasobu mieszkań w budynkach z wielkiej płyty z blisko 12 mln lokali mieszkalnych w kraju (ostatni spis powszechny). Trzeba o wielką płytę dbać i ją rekonstruować. Z inwestycyjnego punktu widzenia jawi się następujący obraz w przyszłości: osiedla będą się wyludniać i na pewno zmieniać na niekorzyść strukturę mieszkańców. Coraz częściej w wielkiej płycie znajdziemy przyjezdnych i mniej zamożne rodziny, które muszą zdecydować się na tańsze mieszkanie. Wielka płyta stanie się też najtańszym produktem na rynku wynajmu. Kondycja wysokich budynków z wielkiej płyty będzie się pogarszała, a wartość ulokowanych tam nieruchomości będzie w stosunku do innych mieszkań malała. Uważam, że w przyszłości wielka płyta będzie jednym z najtrudniejszych produktów do sprzedania” – ocenia Mariusz Kania Prezes MH.

Kominy, oczyszczalnie ścieków, za Żelazną Bramą, wygwizdowie Tworząc raport „Wielka Płyta w Warszawie” nasunęło się pytanie, gdzie jeszcze nie warto inwestować w różnego rodzaju nieruchomości mieszkalne. Z pewnością dość słabymi inwestycjami są produkty mające tak zwane wady lokalizacyjne, takie jak najbliższe sąsiedztwo kominów, chociażby w rejonie Augustówki, lub oczyszczalni ścieków, jak w przypadku Choszczówki. Obecność smrodzących zakładów przemysłowych, np. Polfa na Tarchominie, jest bardzo dużym utrudnieniem w użytkowaniu i sprzedaży mieszkania czy domu. W następnej kolejności należy wymienić dalekie peryferia Warszawy z kiepską komunikacją miejską. To też nie jest najlepsza inwestycja, chociaż sprzedaż tak zlokalizowanego mieszkania w przyszłości nie będzie trudna. Lokalizacje podmiejskie cieszą się powodzeniem wśród osób poszukujących tańszych mieszkań i zawsze je sprzedamy, ale mniej na nich zarobimy. W centrum wydawałoby się, że osiedle za Żelazną Bramą z maleńkimi mieszkaniami, o złym standardzie, z karaluchami jest trudno sprzedawalne. Jest to błędna opinia. Tutaj zawsze znajdziemy klienta z Chin, Wietnamu czy Korei. To miejsce powoli staje się warszawskim China Town. Wielu cudzoziemców tych narodowości nie mówi po polsku i chcą lokować się z rodzinami w jednym miejscu. Dawniej rejon Szmulek czy Stara Praga były ostatnimi miejscami, w których kupowało się mieszkania. Teraz te dzielnice są w modzie. Na Starej Pradze mieszkania chętnie kupują artyści, płacąc za nie spore kwoty.
Podsumowując, można powiedzieć, że na pewno nie warto inwestować w mieszkania z wielkiej płyty w wysokich budynkach ani w nieruchomości położone w lokalizacjach obarczonych uciążliwym sąsiedztwem obiektów przemysłowych. Należy się zastanowić nad inwestycjami, które mają określoną grupę odbiorców, jak na przykład Szmulki czy Za Żelazną Bramą, bo tam będzie nam trudniej w przyszłości sprzedać mieszkanie” – komentuje Małgorzata Witkowska Zwiep dyrektor w Metrohouse.

Źródło: Metrohouse, Warszawa | 2006-09-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupieniahale i magazyny na wynajemmieszkania na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Tarnowskimieszkania na sprzedaż powiat Nakielskimieszkania na wynajem gmina Skarszewydomy na wynajem gmina Kolnodomy na wynajem w Rzążewiedomy na wynajem w Nowej Wsimieszkania na wynajem w Kolnie

Deweloperzy

);