Bonarka City Center to jeden z większych rekultywowanych obszarów w Europie obejmujący blisko 19 ha, na których powstanie nowa przestrzeń miejska wolna od wpływów eksploatacji przemysłowej i zanieczyszczeń.
O projekcie zagospodarowania postindustrialnych terenów dawnych Zakładów Chemicznych Bonarka w Podgórzu głośno było w Krakowie pod koniec lutego br., kiedy to ruszyły prace przy budowie I etapu projektu Bonarka City Center, centrum handlowo-usługowo-rozrywkowego. Teraz inwestor, węgierska firma TriGranit i Grupa IPR, rozpoczynają II etap – Bonarka 4 Business, cztery biurowce z 32 tysiącami powierzchni biurowej klasy A.
Bonarka City Center to jeden z większych rekultywowanych obszarów w Europie obejmujący blisko 19 ha, na których powstanie nowa przestrzeń miejska wolna od wpływów eksploatacji przemysłowej i zanieczyszczeń. Działający od 1997 r. TriGranit, trzecia pod względem wielkości firma deweloperska w Europie Środkowej i Wschodniej, specjalizuje się w realizacji wielofunkcyjnych centrów miejskich, często położonych na terenach poprzemysłowych, dzięki czemu ma bardzo duże doświadczenie w likwidacji zanieczyszczeń i przystosowywaniu terenów do funkcji mieszkalnych.
Przykładem takiej inwestycji jest oddane w 1999 r. West End City Center w Budapeszcie. Dziś ten wybudowany na terenie nieużytków należących do Węgierskich Kolei Państwowych kompleks odwiedza rocznie 24 mln ludzi. Oprócz funkcji handlowo-biurowo-hotelowych pełni on również funkcje rozrywkowo-rekreacyjne – na dachu trzykondygnacyjnego centrum znajdują się piękne, zadbane zielone tarasy i mini amfiteatr. Innym budapesztańskim projektem położonym na obszarze poprzemysłowym jest „nowe miasto” powstające na 5,5-hektarowym terenie leżącym wzdłuż Dunaju. Częścią tego projektu są – zrealizowane w 2005 r. w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego – Pałac Sztuki i Teatr Narodowy. Najnowszą inwestycją oddaną w ramach tego projektu jest kompleks biurowy Millenium City Center II i III, którego uroczyste otwarcie odbyło się 10 czerwca br.
Główny udziałowiec TriGranitu, Sándor Demján, przez ostatnie 3 lata zajmujący pierwsze miejsce na liście najbogatszych Węgrów, nie poprzestaje na działalności deweloperskiej. W 1994 r. założył fundację własnego imienia, która zajmuje się dofinansowywaniem kształcących się dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. Rozpoczynając inwestycje w Polsce, Sándor Demján zamierza również u nas prowadzić działalność filantropijną. Od dwóch lat współpracuje już z ks. Andrzejem Augustyńskim ze stowarzyszenia „U Siemachy”, w zeszłym roku przeznaczył na cele dobroczynne blisko milion złotych. W ramach tej współpracy stowarzyszenie otrzyma również w powstającym Bonarka City Center lokal o pow. 500 m kw., wyposażony w nowoczesny sprzęt komputerowy. Charytatywna działalność Sándora Demjána została doceniona przez Radę Miasta Krakowa, która przyznała mu tytuł „Filantropa Krakowa A.D. 2007”.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)