Zaczyna się sezon montażu okien, który w przypadku domu jednorodzinnego oznacza spory wydatek.
Koszt montażu okna zależy m.in. od jego wielkości, użytych materiałów, rodzaju muru i konstrukcji, w jakiej zostanie ono zamontowane. Doświadczony montażysta jest w stanie zaproponować nieco tańsze, a prawidłowe i niezawodne rozwiązania. Należy do nich, np. wybór podpór, podtrzymujących ramę okienną od spodu – zamiast 4 konsoli metalowych, kosztujących ok. 100 zł można zastosować klejony krawędziak drewniany, za który zapłacimy niewiele ponad 20 zł. Również pozostałe materiały różnią się kosztami, przy czym równie dobre jakościowo mogą być te tańsze – w tym przypadku znajomość rynku procentuje.
Skutki błędów
Koszt montażu okna nie zawsze kończy się na kwocie, którą zapłacimy zatrudnionej ekipie. Jeśli bowiem wykona swoją pracę nierzetelnie, w skrajnej sytuacji, może dojść do uszkodzenia okna. Znacznie częściej spotykanym defektem jest nieszczelność lub przemarzanie w miejscu styku ramy z murem. Jednak o tym możemy dowiedzieć się , niestety dopiero z rachunku za ogrzewanie. Dlatego najlepiej montaż okna powierzyć nie tym fachowcom, którzy deklarują najniższą cenę, ale tym, którzy potrafią wylegitymować się umiejętnościami i wskazać bezawaryjne realizacje.
Koszty montażu
Przyjęte jest, iż koszt standardowego montażu okna wynosi minimum 15 proc. jego wartości. Jeśli zatem zgłosi się do nas wykonawca, skłonny przyjąć mniejsze wynagrodzenie, powinniśmy ostrożnie podejmować decyzję o zleceniu mu prac. Jeśli wyceni swoją pracę wysoko zapytajmy, czy stosuje montaż warstwowy. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca potwierdzi to możemy się zdecydować na jego usługi. Montaż okien, jak wspomnieliśmy, jest ściśle związany z wydatkami ponoszonymi potem na eksploatację domu, dlatego tak ważny jest wybór wykonawcy.
Materiały do montażu warstwowego są droższe oprócz pianki montażowej stosowane są tu również inne produkty. Od strony pomieszczenia powinny znaleźć się taśma paroszczelna lub silikon, których zadaniem jest uniemożliwienie przenikania pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku do pianki. Pianka montażowa ma swoje ważne miejsce w warstwie izolacyjnej – wypełnia szczelinę między ramą okna a murem, pełniąc funkcję izolacji termicznej, a także akustycznej. Od zewnątrz warstwę pianki zakrywa się taśmą paroprzepuszczalną i jednocześnie wodoodporną, która ochroni wnętrze szczeliny przed wilgocią z zewnątrz (np. opadami atmosferycznymi).
Trudne czasy zmuszają nas do szukania oszczędności we wszystkich dziedzinach życia. Trzeba myśleć perspektywicznie i pamiętać, iż zainwestowanie w warstwowy montaż okien, w dodatku wykonany przez sprawdzoną ekipę, przyniesie wymierne korzyści. Tak zamontowane okna będą funkcjonowały sprawnie przez wiele lat, ich konserwacja najczęściej sprowadzi się tylko do kilku prostych czynności, które nie wymagają wzywania fachowców. Poza tym wydatki na ogrzewanie nie zwiększą się, a rzeczywiście tym bardziej że o nowoczesne materiały obecnie nie trudno, znacznie trudniej znaleźć dobrą ekipę, ale i to się powoli zmienia.
Dobre ekipy naleźć można w Klubie Dobrych Montaży na stronie Zrzeszenia Montażystów Stolarki.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)