Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

W zgodzie z naturą – odnawialne źródła energii

W zgodzie z naturą – odnawialne źródła energii

Zastąpienie trudno dostępnych i coraz droższych paliw kopalnych niewyczerpalnymi i tanimi źródłami energii, redukcja efektu cieplarnianego, zmniejszenie uzależnienia od obcych źródeł energii to tylko niektóre korzyści płynące z zastosowania odnawialnych źródeł energii.

Zastąpienie trudno dostępnych i coraz droższych paliw kopalnych niewyczerpalnymi i tanimi źródłami energii, redukcja efektu cieplarnianego, zmniejszenie uzależnienia od obcych źródeł energii to tylko niektóre korzyści płynące z zastosowania odnawialnych źródeł energii.

 
Powrót do korzeni
 
Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się odnawialne źródła energii. Jednak należy mieć świadomość, że nie są one wymysłem współczesnych ekologów czy walczących o klienta producentów energii. Otóż nasi praprzodkowie, nie znając alternatywy, byli zdani na korzystanie w celach energetycznych z odnawialnych źródeł. Dopiero wraz z postępującym rozwojem cywilizacji ludzkość coraz bardziej uzależniała się od energii produkowanej z paliw kopalnych. Perspektywa wyczerpania się światowych zasobów surowców, takich jak węgiel, gaz ziemny czy ropa naftowa, oraz świadomość ich szkodliwego wpływu na środowisko sprawiły z czasem, że ludzie coraz bardziej zaczęli interesować się odnawialnymi źródłami energii.
 
Od 1 stycznia 2003 r., zgodnie z art. 3 pkt 20 ustawy z 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (DzU Nr 54, poz. 348 z późn. zm.), za odnawialne źródło energii uważa się źródło wykorzystujące w procesie przetwarzania energię wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalną, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu wysypiskowego, a także z biogazu powstałego w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków albo rozkładu składowanych szczątek roślinnych i zwierzęcych.
 
Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym alternatywnym źródłom energii:
 
· energia wody – może być wykorzystywana na wiele sposobów; zazwyczaj jest przetwarzana na energię elektryczną; znajduje także zastosowanie przy napędzie maszyn; obecnie widoczny jest rozwój budownictwa elektrowni wodnych, których koszty użytkowania są niskie; ich lokalizacji najbardziej sprzyjają tereny górskie; elektrownie wodne dzieli się na małe (MEW) i duże – o mocy powyżej 5 MW;
· energia słoneczna – jejprzetwarzanie w ciepło służące np. do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody w gospodarstwach lub zakładach przemysłowych może odbywać się w kolektorach wodnych i powietrznych; bezpośrednia konwersja energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną jest możliwa dzięki ogniwom fotowoltaicznym; aktualnie dużą wagę przykłada się do wykorzystania tych ogniw w systemach wolnostojących, montowanych na obszarach oddalonych od sieci elektrycznej; elektrownie słoneczne odznaczają się wysokimi kosztami eksploatacyjnymi, dlatego też większe nadzieje wiąże się z wykorzystaniem energii słonecznej w małych instalacjach;
· energia wiatru – jest wykorzystywana do oświetlenia pomieszczeń, pompowania wody pitnej, nawadniania pól czy natleniania zbiorników wodnych; energia elektryczna pozyskana z wiatru uznawana jest za ekologicznie czystą, ponieważ do jej wytworzenia nie jest wymagane użycie jakiegokolwiek paliwa (z wyjątkiem etapu związanego z samym wyprodukowaniem i wybudowaniem elektrowni);
· biomasa – tonajstarsze znane źródło energii; do celów energetycznych wykorzystuje się najczęściej drewno i jego odpady, słomę, odpadki produkcji roślinnej, wodorosty; biomasa występuje w różnych stanach skupienia; są z niej produkowane stałe, płynne i gazowe biopaliwa; ponieważ ceny biomasy są konkurencyjne na rynku paliw, ogrzewanie nią jest opłacalne; ponadto wykorzystanie biomasy pozwala zagospodarować nieużytki i spożytkować odpady;
· biogaz – stanowiprodukt beztlenowej fermentacji biomasy; składa się z metanu i dwutlenku węgla; w wyniku spalania biogazu powstaje mniej szkodliwych tlenków azotu niż w przypadku spalania paliw kopalnych;
· energia geotermalna – wiąże się z wykorzystywaniem cieplnej energii wnętrza Ziemi; objawia się pod postacią gejzerów (erupcja pary wodnej lub gorącej wody z wnętrza Ziemi) i tzw. gorących skał, do wykorzystania których konieczne jest wywiercenie otworu i wtłaczanie do wnętrza Ziemi zimnej wody; energia geotermiczna o wyższym potencjale temperaturowym ma zastosowanie w produkcji energii elektrycznej, energia zaś o niższym potencjale służy jako źródło ciepła do ogrzewania pomieszczeń; gejzery są wykorzystywane do napędu turbin parowych bezpośrednio bądź pośrednio.
 
 
Nowoczesne rozwiązania w dziedzinie energetycznej
 
Urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii to m.in.: elektrownie wiatrowe, kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne. Wiele z tych rozwiązań coraz częściej znajduje zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym. Energia promieniowania słonecznego może być wykorzystywana np. podczas przygotowania ciepłej wody użytkowej do celów domowych. Umożliwia także stosowanie innowacyjnych rozwiązań w oświetlaniu budynków. Poza tym dzięki odnawialnym źródłom możliwe jest ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie różnego typu budynków – od mieszkalnych poczynając, a na przemysłowych kończąc.
 
Kolektory słoneczne – są urządzeniami wykorzystującymi docierające do powierzchni Ziemi w postaci fal elektromagnetycznych promienie słoneczne. Stopień, w jakim zostanie użyta padająca na kolektor energia zależy od sprawności tego urządzenia. Kolektory słoneczne służą najczęściej do przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynkach mieszkalnych. Znajdują również zastosowanie przy dużych obiektach, takich jak np. baseny. Wspomagają też instalacje centralnego ogrzewania. Tego typu urządzenia są umieszczane na dachach domów (rzadko na elewacjach). Pozyskują ciepło również w dni pochmurne – wówczas temperatura na kolektorach jest wyższa o minimum 15°C od temperatury powietrza, co w rezultacie powoduje ogrzewanie ciepłej wody w zasobniku. Szczególnie popularne są płaskie kolektory słoneczne. Można wyróżnić ich dwa rodzaje – powietrzne i cieczowe. Te drugie są używane do współpracy z układami grzewczymi. Ich niekwestionowanymi zaletami są: niezawodność działania, prosta budowa oraz atrakcyjna cena.
 
Pompy ciepła – cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów w budownictwie jednorodzinnym. Charakteryzują się bardzo niskimi kosztami eksploatacji. Odpowiednio dobrana i prawidłowo zainstalowana pompa ciepła całkowicie pokrywa zapotrzebowanie cieplne budynku. Jest to możliwe dzięki temu, że pompy ciepła przekształcają ciepło zgromadzone w ziemi, wodzie lub powietrzu w energię do ogrzania domu. Poza tym dzięki rozwiązaniu tego typu właściciel domu pozyskuje dodatkową przestrzeń do zagospodarowania, która przy tradycyjnych systemach grzewczych jest zajmowana np. przez instalację kominową.

Elektrownia wiatrowa – to system urządzeń (przede wszystkim turbina wiatrowa), które służą do produkcji energii elektrycznej. Do wytworzenia energii elektrycznej przy pomocy wiatru nie jest potrzebne paliwo, dlatego uznaje się ją za ekologicznie czystą. Elektrownia tego typu może stanowić niezależne od elektrowni konwencjonalnej źródło zaopatrzenia w elektryczność. Ekonomiczność instalacji wykorzystujących wiatr do produkcji energii elektrycznej jest uzależniona przede wszystkim od dużej prędkości wiatru i stałości jego występowania w danym miejscu. Z tego powodu elektrownie wiatrowe są najczęściej budowane na terenach nadmorskich i podgórskich.
 
Energia odnawialna jest tania, przyjazna środowisku i człowiekowi. Z zastosowaniem alternatywnych źródeł energii wiążą się liczne korzyści. Przede wszystkim zasoby tego typu źródeł uzupełniają się w naturalnych procesach. Zmniejszają one także uzależnienie od obcych źródeł energii, umożliwiają zagospodarowanie nieużytków na produkcję rolną dla sektora paliwowo-energetycznego, dają możliwość wykorzystania nadwyżek produkcji rolnej, redukują emisję zanieczyszczeń powietrza związanych z przetwarzaniem paliw kopalnych, regulują stosunki wodne oraz zmniejszają ilość odpadów. Dlatego budując dom jednorodzinny, warto zastanowić się nad zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie energetycznej. Zwłaszcza że pozyskiwanie surowców konwencjonalnych staje się coraz droższe.
 

 

Źródło: KRN.pl | 2009-05-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniahale i magazyny na wynajemdomy do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Częstochowskimieszkania na wynajem powiat Płońskimieszkania na wynajem gmina Tomaszów Lubelskimieszkania na wynajem gmina Leśnamieszkania na sprzedaż w Zalesiu Barcińskimmieszkania na sprzedaż w Piskachdomy na wynajem w Woli Jurkowej

Deweloperzy

);