W budynkach jednorodzinnych największe straty ciepła związane są ze ścianami zewnętrznymi. W skrajnym przypadku przez ściany zewnętrzne „ucieka” nawet 35 proc. ciepła z całego domu, dlatego prawidłowy dobór elementów ściennych jest niezmiernie istotny z punktu widzenia kosztów eksploatacji budynku.
Oszczędność energii
W budynkach jednorodzinnych największe straty ciepła związane są ze ścianami zewnętrznymi. W skrajnym przypadku przez ściany zewnętrzne „ucieka” nawet 35 proc. ciepła z całego domu, dlatego prawidłowy dobór elementów ściennych jest niezmiernie istotny z punktu widzenia kosztów eksploatacji budynku.
Dom energooszczędny coraz bardziej przemawia do świadomości inwestorów. Energooszczędność staje się pożądaną cechą budynku oraz istotnym kryterium dobrego projektu i jakości wykonawstwa. Wszystko dlatego, że właścicielowi i użytkownikowi przynosi wymierne korzyści w postaci niewielkich kosztów ogrzewania pomieszczeń. O energooszczędności domu powinno się zacząć myśleć już na etapie jego projektowania. Bryła budynku i jej orientacja względem stron świata ma duże znaczenie w przypadku energooszczędności. Aby ogrzewać budynki efektywnie i tanio, należy przede wszystkim ograniczyć straty ciepła przez dach, ściany i podłogi.
Jak to osiągnąć?
W przypadku ścian należy stosować najlepsze i najcieplejsze materiały ścienne, a pod względem izolacyjności cieplnej beton komórkowy H+H nie ma sobie równych.
Dzięki zastosowaniu betonu komórkowego H+H możliwe jest wznoszenie ścian jednowarstwowych grubości 365 mm oraz ścian warstwowych w przypadku bloczków grubości 240 mm. Tym samym osiągamy najlepszy współczynnik przenikania ciepła U.
Oszczędność czasu
Budując dom, chcemy jak najszybciej się do niego wprowadzić. Jednak zbudowanie domu wymaga czasu. Aby ograniczyć czas wybudowania domu, należy stosować pewne i sprawdzone rozwiązania.
Budowanie w systemie H+H pozwala ograniczyć do minimum czas wznoszenia domu, ponieważ wszystkie elementy wykonane są z jednorodnego materiału, łatwego w obróbce i szybkiego w murowaniu.
Porowata struktura bloczków powoduje, że są one lżejsze o ponad 60 proc. od innych materiałów ściennych. Ich lekkość, zastosowany system piór i wpustów, dzięki któremu nie trzeba stosować zaprawy w spoinach pionowych, a także wyprofilowane uchwyty montażowe znacznie ułatwiają prace murarzy. Czas murowania jest krótszy również dlatego, że na 1 m kw. muru zużywamy tylko 7 bloczków, co w innych technologiach jest niemożliwe.
Stosowanie gotowych belek nadprożowych powoduje skrócenie czasu murowania oraz brak przerw technologicznych wywołanych wiązaniem i twardnieniem betonu w nadprożach tradycyjnych. Dodatkowo bardzo duża dokładność wymiarowa bloczków H+H pozwala na ograniczenie czasu robót instalacyjnych i wykończeniowych.
Oszczędność pieniędzy
Jakie są koszty budowy domu, wie każdy. Jednak rozsądne przemyślenia i sprawdzone rozwiązania mogą przyczynić się do ograniczenia kosztów bez pogorszenia parametrów technicznych budynku.
Wybierając beton komórkowy H+H, osiągamy wyśmienite parametry użytkowe mieszkania, takie jak: bardzo dobra izolacyjność cieplna, najwyższa odporność ogniowa budynku, najlepszy mikroklimat itp.
Dlaczego wybierając beton komórkowy H+H możemy zaoszczędzić pieniądze?
● Po pierwsze, beton komórkowy H+H jest materiałem, z którego wymurujemy dom najszybciej, oszczędzając pieniądze na robociźnie.
● Po drugie, wykonując ściany jednowarstwowe grubości 365 mm oszczędzamy na ociepleniu budynku, gdyż wymurowana ściana ma współczynnik U=0,29 W/m2K.
● Po trzecie, gładka powierzchnia i minimalne odchyłki wymiarowe (1,5 mm), pozwalają na zastosowanie mniejszej grubości tynków, co w przypadku innych materiałów budowlanych jest niemożliwe.
● Po czwarte, przy murowaniu (klejeniu) na zaprawę cienkowarstwową zużywamy mniej zaprawy, a to również wpływa na koszt jednostkowy 1m2 ściany.
● Bardzo ważne jest więc, aby nie kierować się cenami jednostkowymi materiałów – jest to bardzo mylące i nie przekłada się na niższy koszt wykonania ścian.
Źródło: Serwis Budowlany.pl | 2009-02-23
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)