Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Ustawa o elektrowniach wiatrowych

Ustawa o elektrowniach wiatrowych

W dniu 22 czerwca 2016 r. prezydent podpisał ustawę z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach dotyczących elektrowni wiatrowych.

Podpisana przez prezydenta ustawa określa warunki i tryb budowy oraz lokalizacji elektrowni wiatrowych. Została uchwalona w związku z dynamicznym rozwojem energetyki wiatrowej i jednoczesnym brakiem odpowiednich ram prawnych. Ustawa wprowadza definicję elektrowni wiatrowej i ustala, że instalacje tego typu będą mogły być lokalizowane wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Elektrownię wiatrową będzie można postawić w odległości nie mniejszej niż dziesięciokrotność jej wysokości (wraz z wirnikiem i łopatami) od zabudowań mieszkalnych i mieszanych, w skład których wchodzi funkcja mieszkaniowa oraz obszary szczególnie cennych pod względem przyrodniczym (np. parków narodowych czy krajobrazowych i rezerwatów).

Nowe przepisy dotyczą elektrowni wiatrowych o mocy większej niż 40 kW, czyli nie obejmują mikro instalacji.

W przypadku elektrowni wiatrowych użytkowanych w dniu wejścia w życie ustawy, niespełniających wymogów odległości, dopuszcza się jedynie przeprowadzenie remontu oraz wykonywanie innych czynności niezbędnych do prawidłowego użytkowania elektrowni, z wyłączeniem działań prowadzących do zwiększenia parametrów użytkowych farm wiatrowych lub zwiększenia ich oddziaływań na środowisko.

Pozwolenia na budowę dotyczące elektrowni wiatrowych, wydane przed dniem wejścia w życie ustawy, zachowują moc, o ile w ciągu 3 lat od momentu wprowadzenia przepisów wydana zostanie decyzja o pozwoleniu na użytkowanie. Postępowania w przedmiocie pozwolenia na budowę, wszczęte i niezakończone do dnia wejścia w życie ustawy, prowadzi się na podstawie dotychczasowych przepisów. Zgłoszenia budowy, w stosunku do których organ przed dniem wejścia w życie ustawy nie wniósł sprzeciwu, pozostają skuteczne. Zgłoszenia budowy dokonane przed wejściem w życie ustawy, dla których do tego dnia nie upłynął termin na wniesienie sprzeciwu, ocenia się według dotychczasowych przepisów.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: KRN.pl | 2016-07-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemdziałki na wynajemgaraże do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Nowotomyskilokale użytkowe na wynajem powiat Lipskimieszkania na sprzedaż gmina Seceminmieszkania na sprzedaż gmina Nowogarddomy na sprzedaż w Pietrzyków-Koloniimieszkania na sprzedaż w Konotopiedomy na sprzedaż w Kuźnicy Żelichowskiej

Deweloperzy

);