Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Ukłon prawodawcy w kierunku budownictwa

Ukłon prawodawcy w kierunku budownictwa

Liczne zmiany w zakresie zasad i trybu uzyskiwania pozwolenia na budowę i pozwolenia na użytkowanie powstałych obiektów wprowadzi nowelizacji ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.

Sejm dokonał 12 lutego nowelizacji ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2006 r. nr 156 poz. 1118, z późn. zm.). Nowa ustawa, która musi jeszcze zostać zaaprobowana  przez Senat i prezydenta, wprowadzi liczne zmiany w zakresie zasad i trybu uzyskiwania pozwolenia na budowę i pozwolenia na użytkowanie powstałych obiektów.

Wychodząc naprzeciw licznym postulatom inwestorów z branży nieruchomości, Sejm przyjął w nowelizacji za zasadę, że nie będzie trzeba ubiegać się o pozwolenia na budowę. Nie będzie wymagane również pozwolenie na użytkowanie po zakończeniu budowli. Wystarczy, że inwestor przed rozpoczęciem budowy złoży staroście komplet dokumentów (m.in. projekt budowlany, zaświadczenia o uprawnieniach projektanta czy osoby sprawdzającej, oświadczenie o prawie do wykorzystania danej nieruchomości w celach budowlanych), w celu dokonania rejestracji inwestycji. Starosta – w razie braku nieprawidłowości w dokumentach – w nieprzekraczalnym terminie 30 dni od ich złożenia powinien wydać dziennik budowy, co upoważni inwestora do rozpoczęcia planowej inwestycji.
 
Nowelizacja przewiduje ponadto, iż po 21 dniach od zgłoszenia staroście zakończenia robót, inwestor będzie mógł użytkować przedmiot inwestycji w zgodzie z ustawą. Tym samym nie będzie potrzebne uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Zasada ta ma odniesienie do obiektów powstałych na podstawie rejestracji.
 
Przyjęte przez Sejm przepisy zawierają kilka istotnych wyjątków od powyższych zasad. Nadal utrzymane zostaną wymogi uzyskania pozwolenia na budowę, gdy planowana budowa będzie oddziaływać na środowisko, tudzież na obszar Natura 2000. Pozwolenie będzie także obowiązkowe, gdy inwestor chcący zarejestrować przyszłą budowę, nie przedstawi wszystkich wymaganych dokumentów, a starosta w terminie 30 dni zgłosi swój sprzeciw. W takim wypadku inwestora czeka normalna, 65-dniowa procedura zmierzająca do uzyskania pozwolenia na budowę.
 
W przypadkach, w których wymagane będzie pozwolenie na budowę, inwestor będzie musiał również uzyskać pozwolenie na użytkowanie budynku. Taka zgoda starosty będzie ponadto konieczna, gdy dany inwestor zachce rozpocząć użytkowanie tylko części obiektu lub dokona legalizacji tzw. samowoli budowlanej.
 
Nowelizacja ustawy przewiduje też duże uproszczenia w kwestii remontów budynków i ich przyłączeń do sieci energetycznej, gazowej, kanalizacyjnej itp. W takim przypadku nie będzie wymagane ani pozwolenie, ani nawet rejestracja u starosty. Przepisy obligują inwestora tylko do wyznaczenia kierownika budowy.
 
Proponowana przez Sejm nowelizacja w prawie budowlanym, mimo że nie wprowadza radykalnych zmian, zasługuje na uwagę. Warto mieć nadzieję, że w dalszym etapie procesu legislacyjnego zawarte w przepisach uproszczenia nie zostaną pominięte oraz że prezydent jej nie zawetuje.
 
 

 

Źródło: KRN.pl | 2009-02-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na sprzedażdziałki na wynajemdomy poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat Monieckilokale użytkowe na wynajem powiat Makowskimieszkania na sprzedaż gmina Przeworsklokale użytkowe na wynajem gmina M. Legnicadomy na sprzedaż w Sierakówkumieszkania na wynajem w Szczawiniemieszkania na wynajem w Porzeziny-

Deweloperzy

);