W poszukiwaniu idealnego mieszkania przeglądasz ogłoszenia sprzedaży i natrafiasz na „udział w nieruchomości ze wskazaniem na lokal”. O co chodzi i czy warto kupić takie mieszkanie? Postaramy się rozwiać te wątpliwości.
Udział ze wskazaniem na lokal – co to jest? Oznacza to, że przystępując do takiej transakcji, nabywasz część udziałów w danej nieruchomości. Jednocześnie, możesz wejść w posiadanie wskazanego mieszkania. Nie jest to jednak pojęcie tożsame z jego własnością. Kupując zatem taki udział, zyskuje się nie mniej, nie więcej jak właśnie rzeczony udział w nieruchomości wspólnej, a nie prawo własności odrębnego mieszkania. Czy warto się na to zdecydować? Czy kupno udziału ze wskazaniem na lokal możliwe jest na kredyt hipoteczny? W tym artykule odpowiemy na te i inne pytania z tym związane.
Udział w nieruchomości najczęściej dotyczy rynku wtórnego
Wiesz już, że z pojęciem udziału w nieruchomości ze wskazaniem na lokal możesz mieć do czynienia przede wszystkim, gdy przeszukujesz oferty sprzedaży mieszkań pochodzących z rynku wtórnego. Czy jednak możesz również napotkać takie rozwiązanie w ogłoszeniu sprzedaży opublikowanym przez dewelopera? Teoretycznie tak – jeśli jednak chodzi o rynek pierwotny, najczęściej można się spotkać ze współwłasnością miejsc parkingowych czy ogródków.
Udział ze wskazaniem na lokal pojawia się zwykle wtedy, gdy przeglądamy wystawione na sprzedaż mieszkania w starych kamienicach. Szukając czegoś taniego, a jednocześnie stylowego i „z duszą”. Często lokale takie zachwycają oczywiście pod względem wizualnym. Miewają wspaniale zachowane parkiety, piękne drzwi wewnętrzne czy też są wyposażone w ciekawe dekoracje ścienne. Oprócz tegoposiadają słuszny metraż i imponującą wysokość, a nawet miewają antresole, która wizualnie powiększa powierzchnię użytkową danej nieruchomości. Z reguły zachęcająca jest też ich lokalizacja. Cena również jest niezwykle atrakcyjna. Udział w nieruchomości kupimy znacznie taniej, niż gdybyśmy chcieli nabyć podobną nieruchomość na własność. Szybka kalkulacja wykazuje, że cena za metr kwadratowy może być naprawdę korzystna.
Jednak czy aby na pewno jest to opłacalny zakup? Okazuje się, że niekoniecznie. Udział ze wskazaniem na lokal nie gwarantuje nam bowiem własności, co może rodzić nieprzewidziane konsekwencje w przyszłości.
Udział w nieruchomości a kredyt hipoteczny
Nic dziwnego, że coraz częściej pod uwagę bierzemy alternatywy takie, jak zakup udziału np. w kamienicy. Ceny nieruchomości zarówno od deweloperów, jak i z drugiej ręki wciąż nie chcą spaść, a inflacja doskwiera nam coraz bardziej. Szukamy więc tanich mieszkań, które nie zrujnują naszego budżetu i pozwolą cieszyć się własnym „M”. To zrozumiałe – obecna sytuacja na rynku nieruchomości na sprzedaż oraz wysokie stopy procentowe powodują, że rynek mieszkań na wynajem stał się bardzo drogi. Nierzadko okazuje się, że bardziej opłaca się lokal kupić niż wynajmować.
Schody w przypadku omawianego w tym artykule rozwiązania zaczynają się, gdy na zakup udziału ze wskazaniem na lokal chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny. Zastanawiasz się, czy dokonując takiego zakupu masz szansę na wsparcie finansowe z banku? Teoretycznie tak, jednak wymagałoby to zgody wszystkich współwłaścicieli, a to – jak łatwo się domyślić – jest mało prawdopodobne. W przypadku nabycia udziału w nieruchomości ze wskazaniem na lokal w grę wchodzi zatem raczej wyłącznie zakup za gotówkę.
Współwłasność – co to takiego?
Współwłasność reguluje Kodeks cywilny. Co do zasady, własność nieruchomości może przysługiwać nawet kilku osobom. I tu właśnie sprawy się komplikują, bowiem każdemu z właścicieli przysługuje de facto prawo do całej nieruchomości. Czemu rodzi to tyle problemów? Właściciel udziału może dysponować dowolnie swoim udziałem – np. może go sprzedać. Co istotne, nie potrzebuje do przeprowadzenia tej czynności zgody innych współwłaścicieli. Jednak gdyby chciał swoją część wydzierżawić, może okazać się, że musi najpierw uzgodnić to z innymi udziałowcami.
Art. 199 Kodeksu cywilnego wskazuje, że do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu niezbędna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Niestety, ustawodawca nie sprecyzował, jakie czynności zaliczają się do zakresu zwykłego zarządu, a jakie go przekraczają. Łatwo sobie więc wyobrazić, w jaki sposób można wykorzystywać taką sytuację i jakie komplikacje może ona rodzić.
Warto nadmienić tu, że w przepisach nie znajdziemy określenia „udział w nieruchomości ze wskazaniem na lokal”. To potoczny zwrot, wykorzystywany przede wszystkim na wtórnym rynku nieruchomości.
Kupując udział w nieruchomości w świetle prawa nie stajesz się właścicielem wybranego mieszkania. W najlepszym razie nabywając udział ze wskazaniem na lokal, zostaniesz zaledwie jego posiadaczem. Takie rozwiązanie różni się więc bardzo od zakupu mieszkania stanowiącego pełną własność i posiadającego odrębną księgę wieczystą. Nabycie nieruchomości w tej formie skusi więc z pewnością osoby polujące na cenowe okazje. Jeśli masz doświadczenie w obrocie takimi lokalami, zapewne warto zainteresować się tego typu ogłoszeniem. Jeśli jednak na rynku nieruchomości stawiasz swoje pierwsze kroki, lepiej jest dobrze przemyśleć decyzję o zakupie takiego lokum. Źródło: KRN.pl | 2022-12-15
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)