Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

U notariusza szybciej, ale i drożej

U notariusza szybciej, ale i drożej

Dotychczas u notariusza mogliśmy dokonać zgodnego podziału spadku. Od października 2008 r. możemy uzyskać również poświadczenie dziedziczenia.

Dotychczas u notariusza mogliśmy dokonać zgodnego podziału spadku. Od października 2008 r. możemy uzyskać również poświadczenie dziedziczenia. Poświadczenie może dotyczyć zarówno dziedziczenia ustawowego, jak i spadku na podstawie testamentu, chyba że mamy do czynienia z testamentem ustnym lub nieruchomości wchodzące w skład spadku położone są poza granicami Polski – wtedy właściwa będzie droga sądowa. Wszyscy spadkobiercy muszą być jednak zgodni, w przeciwnym razie sprawą zajmie się sąd. Po zarejestrowaniu spisany przez notariusza akt poświadczenia dziedziczenia będzie miał taki sam skutek jak prawomocne postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku, z tym że w przeciwieństwie do orzeczenia sądu nie trzeba czekać na jego uprawomocnienie się. Zarejestrowany akt sam w sobie jest dowodem, że dana osoba jest spadkobiercą.

Zmiany te miały na celu przyspieszenie procedury związanej z nabyciem spadku. Niestety, w przepisy wdarł się chaos, gdyż notariusze nie do końca wiedzą, jak korzystać ze swoich nowych uprawnień. Elektroniczny rejestr aktów dziedziczenia, do utworzenia którego została zobowiązana Krajowa Rada Notarialna, jest dopiero w fazie testów. Po drodze pojawia się wiele problemów organizacyjnych, techniczny i prawnych. Rada nie zgadza się na finansowanie przez korporację rejestru aktów dziedziczenia, skarżąc to rozwiązanie do Trybunału Konstytucyjnego. Z kolei ministrowi sprawiedliwości nie podoba się pomysł, aby notariusze pobierali dodatkowe wynagrodzenie od klientów za wpis do rejestru aktów dziedziczenia, toteż korzystając ze swoich uprawnień wskazanych w art. 47 par 1 prawa o notariacie zaskarżył taką uchwałę Rady do Sądu Najwyższego.
 
Postępowanie w sądzie o stwierdzenie nabycia spadku to koszt około 50 zł. Notariusz za dokonanie swoich czynności może uzyskać wynagrodzenie w kwocie netto około 150 zł, jednakże zależy ono od konkretnego przypadku i czynności, które będzie musiał wykonać rejent. Kwota ta mogłaby dodatkowo nieznacznie wzrosnąć. Chodzi o treść art. 5 par 2 ustawy prawo o notariacie, gdzie mowa o tzw. niezbędnych wydatkach, poniesionych przez notariusza w związku z dokonaniem czynności, do których – zdaniem Krajowej Rady Notarialnej – można zaliczyć kwotę za dokonanie wpisu do rejestru.
 

 

Źródło: KRN.pl | 2009-01-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny do kupieniainne nieruchomości na zamianęlokale użytkowe na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Białogardzkimieszkania na sprzedaż powiat Strzyżowskilokale użytkowe na wynajem gmina Dobryszycelokale użytkowe na sprzedaż gmina Kazimierz Biskupimieszkania na wynajem w Bodzentyniemieszkania na sprzedaż w Brzozowejmieszkania na sprzedaż w Anusinie

Deweloperzy

);