Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Trwają prace nad Kodeksem budowlanym

Trwają prace nad Kodeksem budowlanym

Mniej obowiązków administracyjnych dla osób, które chcą wybudować dom – przewidują wstępne założenia do Kodeksu budowlanego, który przygotowuje Ministerstwo Infrastruktury.

Na razie niewiele wiadomo, jakie rozwiązania będzie zawierał Kodeks budowlany, nad którym trwają prace w Ministerstwie Infrastruktury. Planowane rozwiązania nie mają bowiem charakteru ani założeń do projektu ustawy, ani projektu ustawy.

W obecnym stanie prawnym prace nad budową domu inwestor może zacząć dopiero po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Wiąże się to z długotrwałym czekaniem na koniec postępowania administracyjnego.

Dobra wiadomość dla osób, które zamierzają wybudować dom jednorodzinny jest taka, że według propozycji powstającego właśnie Kodeksu budowlanego, nie będzie potrzeby uzyskiwania pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych zlokalizowanych na terenach, na których istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub też zostały wydane warunki zabudowy.

To, że nie będzie potrzeby uzyskiwania pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych w razie istnienia planu zagospodarowania przestrzennego nie oznacza, że nie trzeba będzie dopełnić innych formalności. Zamiast pozwolenia na budowę we wskazanych wyżej przypadkach będzie trzeba składać do gminy zgłoszenie wraz kompletem niezbędnych dokumentów, takich jak projekt budowlany. Z kolei, zamiast aktu notarialnego inwestor będzie musiał złożyć oświadczenie o posiadanym prawie własności. Budowę domu będzie można rozpocząć, w razie braku sprzeciwu ze strony gminy, w ciągu 30 dni od dnia zgłoszenia budowy.

Ponadto Kodeks budowlany ma uściślić jakie obiekty i roboty budowlane, wymagają pozwolenia na budowę. Ma to doprowadzić do wyeliminowania obecnych wątpliwości w tym zakresie.

Kodeks budowlany ma odnosić się tylko do kwestii, związanych z budową, utrzymaniem i rozbiórką obiektów budowlanych. W ocenie resortu infrastruktury proces budowlany powinien być uregulowany w Kodeksie budowlanym od początku do końca, czyli od ustalenia lokalizacji obiektu aż do zakończenia robót budowlanych przy jego wybudowaniu.

Źródło: KRN.pl | 2011-09-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice poszukiwane do wynajęciadziałki do kupieniainne nieruchomości poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat Mławskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Radziejowskidomy na wynajem gmina Wąbrzeźnodomy na wynajem gmina Szydłowodomy na wynajem w Znaniewiedomy na wynajem w Smoguleckiej Wsimieszkania na wynajem w Starych Miastie

Deweloperzy

);