Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Top 7 książek dla miłośników architektury

top-7-ksiazek-dla-milosnikow-architektury
Top 7 książek dla miłośników architektury

Jesteś miłośnikiem architektury? A może zastanawiasz się, co wręczyć na prezent osobie zafascynowanej tą branżą? Poniżej przygotowaliśmy zestawienie top 7 książek, które mogą zainteresować każdego pasjonata budynków, architektury oraz historii miast. To propozycje zarówno dla osób żywo zainteresowanych tematyką, jak i dopiero wkraczających w ten świat.

1. „Uwaga, budowa!”, czyli poznajmy proces budowy od A do Z

„Uwaga, budowa!” to książka, której autorami są: Rolf Toyka, Ferenc B. Regos oraz Heike Ossenkop. Głównym bohaterem tej pozycji jest chłopiec o imieniu Marek. Towarzyszymy mu podczas realizacji ważnego projektu – budowy domu. Dzięki temu wspólnie z nim możemy obserwować każdy etap prac. Przygoda zaczyna się na wykonaniu projektu domu, a kończy na jego wyposażaniu i urządzaniu. Wraz z chłopcem mamy możliwość poznania materiałów i narzędzi, które są stosowane podczas budowy
 
Dzięki odpowiedniemu przedstawieniu akcji i obrazowaniu każdego etapu prac książka ta z pewnością zaciekawi małego czytelnika. Oczywiście, nie zabrakło również kolorowych grafik, które nawiązują do treści. Pozycja ta podkreśla, że realizacja tak dużego projektu wymaga umiejętności, fachowej wiedzy oraz odpowiedniego zorganizowania. 
 
„Uwaga, budowa!” powinna znaleźć się w biblioteczce każdego małego miłośnika budownictwa. To także idealna pozycja dla dzieci, które wspólnie z rodzicami uczestniczą w procesie budowy ich domu. 

2. „Ignaś Kitek. Architekt” – historia nieszablonowo myślącego małego architekta 

„Ignaś Kitek. Architekt” to książka, której autorami są: Andrea Beaty oraz David Roberts. Opowiada historię Ignasia Kitka. To chłopiec z głową pełną pomysłów, który w wolnym czasie poświęca się budowaniu różności. Na uwagę zasługuje jednak tutaj fakt, że Ignaś stawia na rozwiązania niekonwencjonalne i dość oryginalne. Wśród konstrukcji, które chłopiec wzniósł, wymienić należy, chociażby wieżę z brudnych pieluch, łuk z naleśników czy też kościół z jabłek. Kreatywności z pewnością nie można mu odmówić. 
 
Rodzice Ignasia kibicują chłopcu, doceniając jego nieszablonowe myślenie. Nie każdy jednak jest tak entuzjastycznie przekonany do pomysłów Ignasia. Stara się on jednak pokazać m.in. nauczycielom w szkole, że jego pomysły są godne uwagi. 
 
„Ignaś Kitek. Architekt” to propozycja dla dzieci, które lubią malować i wznosić różnego typu konstrukcje. Niesie za sobą ważny przekaz: nigdy nie wolno się poddawać, zawsze trzeba wierzyć w siebie i swoje możliwości. To doskonała pozycja zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. 

3. „Młody Frank. Architekt” – krótka historia o tym, jak mały wizjoner przekonał architekta starej daty 

Autorem książki „Młody Frank. Architekt” jest Frank Viva. Tytułowym bohaterem jest mały chłopiec, który uwielbia budować ze wszystkiego, co znajdzie w domu. Jego wyobraźnia jest tak rozbudowana, że nie ma on problemów z tworzeniem oryginalnych konstrukcji. Chłopiec ma dziadka – również Franka – architekta starej daty. Mężczyzna nie zawsze jest zachwycony pomysłami wnuka. Wszystko zmienia się po wspólnej wizycie tej dwójki w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Dziadek zauważa talent wnuka i przekonuje się do jego nieszablonowych pomysłów. 
 
Z pewnością pozycja ta przypadnie do gustu młodym wielbicielom architektury, którzy podobnie jak Frank, uwielbiają budować „coś” z rzeczy, które znajdą wokół siebie.  Dodatkowo do książki dołączona jest makieta Nowego Jorku do samodzielnego złożenia. To z pewnością zachwyci każdego małego architekta. 

4. „Deliryczny Nowy Jork”, czyli historia miasta pełnego sprzeczności  

Autorem pozycji „Deliryczny Nowy Jork” jest Rem Koolhaas. Nowy Jork to miasto, które inspiruje i fascynuje. Znamy je głównie jako tło historii – tych opowiadanych w innych książkach oraz obrazowanych na małych i dużych ekranach. Teraz możemy przyjrzeć się bliżej rozwojowi tej metropolii. Autor analizuje go już od okresu pojawienia się tutaj pierwszych osadników flamandzkich. Przedstawia czas intensywnej rozbudowy oraz konkurowania ze sobą różnych koncepcji urbanistycznych. Chociaż Nowy Jork jest pełen architektonicznych sprzeczności, z pewnością może inspirować współczesnych architektów. 
 
Pozycja „Deliryczny Nowy Jork” przypadnie do gustu miłośnikom architektury, wielkich miast oraz ich historii. 

5. „Uczyć się od Las Vegas. Zapomniana symbolika formy architektonicznej” – historia miasta, w której symbolizm gra ważną rolę 

„Uczyć się od Las Vegas. Zapomniana symbolika formy architektonicznej” to pozycja, której autorami są: Robert Venturi, Denise Scott Brown oraz Steven Izenour. Tytułowe miasto kojarzone jest z barwnymi szyldami reklamowymi, migającymi neonami, kasynami oraz wiecznie tętniącym życiem. Las Vegas nigdy nie śpi. Autorzy tej książki opowiadają o swojej teorii architektury kontrastowej, która łączy w sobie zwyczajność i brzydotę z kreatywnością. Punktem ich rozważań jest modernizm La Corbusiera. 
 
Amerykańscy architekci w zabawny, czasami wręcz sarkastyczny sposób przedstawiają zasady modernizmu. Na pierwszy plan wysuwają towarzyszące im sprzeczności. W Las Vegas symbolizm gra ważną rolę. Nikt nie wyobraża sobie bowiem tego miasta bez reklam, neonów, znaków czy dekoracji, których celem było nadanie budynkom określonego znaczenia. Dziś wiele z nich zostało zapomnianych. 
 
„Uczyć się od Las Vegas. Zapomniana symbolika formy architektonicznej” to obowiązkowa pozycja, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego miłośnika architektury, pasjonata wielkich miast i ich historii oraz studentów budownictwa i architektury. Jeden z autorów, Robert Venturi, uznawany jest za ojca architektury postmodernistycznej. Książka ta jest efektem kilkuletnich badań nad tkanką urbanistyczną miasta uważanego za największą jaskinię hazardu na świecie.   

6. „Źle urodzone” – historia o budynkach okresu PRL-u

„Źle urodzone” to książka Filipa Springera. Opowiada o trudnym czasie PRL-u. Okres ten niósł za sobą ogrom przemian – gospodarczych, społecznych i kulturowych. Miał również duży wpływ na architekturę. Peerelowskie budynki z jednej strony zachwycają, z drugiej wywołują zdumienie. Mają swoich zwolenników oraz przeciwników.
 
„Źle urodzone” opowiada o architekturze PRL-u. Autor zachęca czytelnika, aby ten sam zastanowił się nad sensem istnienia niektórych budynków w Polsce. W książce przybliżono sylwetki architektów tamtego okresu. Znalazło się miejsce na przedstawienie ich koncepcji i światopoglądu. 

7. „Jak czytać nowoczesne budynki. Przyspieszony kurs wiedzy o architekturze epoki nowoczesnej” – czyli jak patrzeć na budynki?

„Jak czytać nowoczesne budynki. Przyspieszony kurs wiedzy o architekturze epoki nowoczesnej” to książka autorstwa Willa Jonesa. Znajdziemy w niej budowle z całego świata. Na ich przykładzie autor pokazuje współczesne koncepcje architektoniczne. Wskazuje, w jaki sposób patrzeć na te konstrukcje, szukać ich charakterystycznych cech oraz odpowiednio klasyfikować.  
 
Pozycji „Jak czytać nowoczesne budynki. Przyspieszony kurs wiedzy o architekturze epoki nowoczesnej” nie powinno zabraknąć na półce studentów architektury oraz osób interesujących się sztuką, architekturą i budownictwem. Książka ta stanowi połączenie podręcznika z przewodnikiem po najważniejszych kierunkach architektury nowoczesnej
 
Na rynku możemy znaleźć wiele propozycji, które przypadną do gustu zarówno młodszym, jak i starszym miłośnikom architektury. Powyżej przedstawione książki idealnie sprawdzą się jako prezent, po który obdarowany z dużą chęcią będzie ponownie sięgać. 
 
Źródło: KRN.pl | 2022-09-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupienialokale użytkowe na wynajemmieszkania do kupieniamieszkania na wynajem powiat Szydłowieckilokale użytkowe na wynajem powiat Pińczowskidomy na wynajem gmina Skąpemieszkania na wynajem gmina Zambrówdomy na sprzedaż w Panistrudzedomy na wynajem w Składowicachmieszkania na wynajem w Ligocie

Deweloperzy

);