Za nocleg w tych hotelach trzeba zapłacić krocie. To architektoniczne perły stworzone po to, by zachwycać i zapewnić niezapomniany pobyt.
Hotel Corinthia
Pięciogwiazdkowy hotel Corinthia znajduje się w centrum dzielnicy handlowej, biznesowej i administracyjnej Chartumu, stolicy Sudanu. Nazywany jest "Jajem Kaddafiego", ponieważ jego budowa została sfinansowana i zrealizowana przez libijski rząd za kwotę wynoszącą ponad 80 mln euro. Oficjalne otwarcie miało miejsce 17 sierpnia 2008 r. 18-piętrowy budynek ma owalną, zakrzywioną fasadę wykonaną ze stali i szkła.
Podobnie jak w przypadku Burj Al Arab, został zaprojektowany tak, aby z daleka przypominał wyłaniający się żagiel statku. Do dyspozycji odwiedzających jest łącznie 230 pomieszczeń – w hotelu znajdują się 173 pokoje i 57 apartamentów, z których roztacza się panoramiczny widok na zbieg Białego i Błękitnego Nilu. Hotel posiada 6 światowej klasy restauracji, kawiarnie oraz zaplecze rekreacyjne, w tym spa, basen, siłownię, korty tenisowe i do squasha.
Hotel Puerta America
Hotel Puerta America to jeden z najbardziej designerskich hoteli na świecie. Budynek należący do hiszpańskiej sieci hotelarskiej Silken znajduje się w Madrycie. Powstał według projektu 19 światowej sławy architektów, projektantów i designerów. Każde z 12 pięter zostało zaprojektowane przez innego architekta, dzięki czemu poszczególne poziomy i apartamenty mają swój niepowtarzalny i indywidualny styl, a sam budynek stanowi współczesne dzieło sztuki.
Za projekt generalny hotelu odpowiada francuski architekt Jean Nouvel, a poszczególne piętra zaprojektowali m.in: Zaha Hadid, Norman Foster, David Chipperfield, Richard Gluckman, Kathryn Findlay i Arata Isozaki. Każde piętro w 5-gwiazdkowym hotelu liczy 1300 mkw. powierzchni i mieści 28 standardowych pokoi oraz 2 apartamenty i część wspólną. Oprócz tego w hotelu znajdują się restauracje, basen, siłownia, spa i parking podziemny. Wszystko przykrywa wielokolorowa elewacja. Hotel powstał w 2005 r., a jego koszt wyniósł 75 mln euro.
Hotel Puerta America, fot. Luis García, fot. na lic. Wikimedia Commons
Hotel Ryugyong
Wieżowiec hotelowy w Pjongjangu jest jedynym hotelem w Korei Północnej oraz największą konstrukcją w kraju. Był to także pierwszy budynek zbudowany poza Stanami Zjednoczonymi, który przekroczył wysokość 300 m. W połowie lat 80. władze Korei Północnej podjęły decyzję o zbudowaniu hotelu w stolicy, w celu przyciągnięcia potencjalnych inwestorów z zagranicy. Obiekt będący symbolem sukcesów północnokoreańskiej władzy jest w budowie od ponad 30 lat i nadal pozostaje nieukończony. Jego budowa rozpoczęła się w 1987 r. i miała potrwać 2 lata. W 1992 r. całkowicie przerwano prace budowlane, a budynek pozostawiono bez okien, elewacji i wyposażenia.
Wieżowiec o powierzchni użytkowej 360 tys. mkw. liczy 330 m wysokości, co przekłada się na 105 pięter. Żelbetowa konstrukcja składa się z 3 skrzydeł o wspólnym wierzchołku, gdzie każde z nich liczy 100 m długości i 18 m szerokości. Wierzchołek stanowi 40-metrowa, okrągła konstrukcja zawierająca 8 obrotowych pięter. Łącznie hotel miał oferować 3 tys. pokoi, kasyna, bary, restauracje oraz centrum handlowe. Do momentu przerwania budowy koszt realizacji szacowano na 1,27 mld dolarów, co przełożyło się na 2 proc. PKB całego kraju.
Hotel Ryugyong, fot. Joseph Ferris, flickr.com
Oasia Hotel Downtown
Wieżowiec Oasia Hotel Downtown powstał w 2016 r. w Singapurze i z miejsca został okrzyknięty najpiękniejszym wieżowcem na świecie. Budynek zaprojektowany przez pracownię WOHA ma stanowić alternatywę dla parków i terenów zielonych, na które w gęsto zabudowanym mieście nie ma miejsca. Wieżowiec ma 190 m wysokości, co przekłada się na 27 pięter, które mieszczą 314 pokoi hotelowych. Na jego terenie znajdują się także: odkryty basen, restauracja, bar oraz ogólnodostępne tarasy.
Budynek nazywany „tropikalną wieżą" wyróżnia fasada, której elewacje zostały obłożone siatką wykonaną z czerwonej aluminiowej blachy. Jej kolor nawiązuje do historycznej zabudowy w tej okolicy. Najważniejszy element stanowi zieleń – po siatkach elewacji pną się 54 gatunki tropikalnych roślin. Oasia Hotel Downtown został ogłoszony najlepszym wieżowcem na świecie w rankingu Best Tall Building Worldwide 2018. Zdobył także główną nagrodę w konkursie organizowanym przez The Council on Tall Buildings and Urban Habitat.
Oasia Hotel Downtown. fot. City-Reader, fot. na lic. Wikimedia Commons
Park Royal Hotel
Hotel Park Royal znajduje się w centrum Singapuru. Projekt budynku powstał w malezyjskim biurze projektowym WOHA, znanym z tworzenia przyjaznych środowisku konstrukcji. Architekci zamiast standardowej zielonej ściany na elewacji budynku, postanowili stworzyć tarasy stanowiące małe ekosystemy – balkony wypełnione tropikalnymi roślinami i winoroślami tworzą wiszące ogrody, ułożone kaskadowo z zachowaniem topografii krajobrazów naturalnych, uzupełnione alejkami, instalacjami wodnymi i małą architekturą. Tropikalne rośliny kwitną w całym kompleksie, obejmując powierzchnię 15 tys. mkw. zieleni, czyli dwukrotnie więcej od powierzchni działki, na której postawiono hotel.
12-kondygnacyjny obiekt wybudowany został na planie litery E – każdy z 367 pokoi oferuje widok na ogrody. Eleganckie wnętrza utrzymane są w jasnych odcieniach, w których dominują kamień i drewno. W hotelu znajdują się także: basen, przestronny hol, restauracje tematyczne, salon spa, sale konferencyjne, liczne tarasy i parking podziemny.
Park Royal Hotel, fot. Nicolas Lannuzel, fot. na lic. Wikimedia Commons
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)