Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Tanie piece, czyli kozy wracają do łask. Jak wybrać używany piec w rozsądnej cenie?

tanie-piece-czyli-kozy-wracaja-do-lask-jak-wybrac-uzywany-piec-w-rozsadnej-cenie
Tanie piece, czyli kozy wracają do łask. Jak wybrać używany piec w rozsądnej cenie?

Rosnące koszty życia, w tym ogrzewania, sprawiają, że właściciele coraz częściej sięgają po zapomniane dotychczas rozwiązania. Jednym z nich są kozy. Czy pomogą one ogrzać polskie domy tej zimy i jak wybrać piec tak, aby nie zbankrutować? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Element wystroju czy źródło ciepła?

Kozy coraz częściej wkraczają na salony, stanowiąc designerski dodatek wystroju wnętrz. Są niewielkie, mobilne, a przy okazji pozwalają na łączenie stylu nowoczesnego z klasycznym. Osoby, które poszukują efektownego dodatku, który urozmaici pomieszczenie, z łatwością znajdą perełki w rozsądnej cenie. Tanie piece, kozy używane - wybór zależy od wielkości i charakteru wnętrza, ale przede wszystkim od głównego przeznaczenia. Jeżeli piec ma stanowić jedynie element dekoracyjny, przyjemne ciepło, które będzie dawać on w chłodne, jesienne wieczory, będzie jedynie wartością dodaną.
 
Wybierając kozę, która będzie natomiast źródłem ogrzewania, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim ważne są materiały, które posłużyły do produkcji paleniska. Piec szamotowy utrzyma ciepło przez dłuższy czas i równie długo będzie oddawał je pomieszczeniu, w którym zostanie umieszczony. Wszystko to dzięki właściwościom szamotu, który jest materiałem akumulacyjnym.
 
Istotnym czynnikiem jest także materiał, z jakiego wykonany jest korpus pieca. Szczególnie popularne są kozy żeliwne. Zdecydowanie dłużej utrzymują ciepło niż te stalowe, ale oba gwarantują długotrwałą eksploatację, są odporne na uszkodzenia i wysokie temperatury. Decydując się na piec wykonany ze stali, trzeba pamiętać o tym, że cieńsze ścianki potrzebują więcej czasu na wyziębienie, pozostając gorące w środku, co przy nieuwadze grozić może oparzeniem.

Moc pieca i opał, czyli jak i czym ogrzewać pomieszczenie?

Popularne kozy, które dostępne są na rynku, charakteryzują się najczęściej mocą w zakresie od 2,5 do 17 kW. Warto pamiętać jednak o tym, że wartość, którą podaje producent, jest tą maksymalną, a piec utrzymuje ją jedynie przez krótki czas. Przy zakupie urządzenia pomocniejsza będzie moc nominalna, która zależna jest m.in. od typu, ale też ilości drewna, która będzie wykorzystywana przez właściciela.
 
Wybór kozy wiąże się więc z obliczeniem kubatury pomieszczenia i dostosowania do niej mocy pieca. Do ogrzania 10 mkw potrzeba ok. 1 kW. Mowa oczywiście o wnętrzach standardowej wysokości, czyli ok. 2,5 m. Szacunki te mają zastosowanie jedynie w przypadku właściwego ocieplenia domu. Sprawdzić należy też czas palenia (powinien wynosić min. 8 godzin) oraz sprawność pieca. Eksperci przypominają, że minimalna wartość w tym przypadku powinna wynosić 70 proc.
 
Piece wolnostojące zwykle wykorzystują do palenia drewno, jednak niektóre przystosowane są do wykorzystania pelletów. W tym przypadku często są one w pełni zautomatyzowane i posiadają wbudowany zasobnik paliwa. Wybierając drewno, najlepiej zastosować kaloryczne drewno liściaste. Producenci podkreślają, że najlepsze gatunki w tym przypadku to klon, jesion, wiąz, buk, akacja oraz brzoza. Środek opałowy generuje też dodatkowe koszta, dlatego drewno sprawia, że koza jest rozwiązaniem nie tylko prostym, ale przy tym także ekonomicznym.

Czy koza używana to dobre rozwiązanie?

Zakup nowego pieca wolnostojącego to wydatek rzędu ok. 2 tys. zł. Rynek wtórny oferuje jednak szeroki wachlarz ofert, które nie obciążają aż tak mocno domowego budżetu. Stąd też klient znajdzie wiele pieców w atrakcyjnej cenie. Kozy używane do ogrzewania czy piec do garażu - wszystko to bez wychodzenia z domu w zaledwie kilka minut i o ponad połowę taniej dostępne jest dzięki sprzedaży internetowej.
 
Koza to przenośne źródło ciepła, dlatego wszystko zależy od potrzeb właściciela. Plusem jest również to, iż tego typu pieca jest tańszy w instalacji i łatwiejszy w utrzymaniu. Efektownym dodatkiem może stać się norweski Bjørn albo kominkowy Bergen. Miłośnicy stylu retro z pewnością docenią także używaną kozę z historią, jak np. kominek Jotul Dovre. Dla osób poszukujących pieca do garażu czy innych pomieszczeń gospodarczych rozwiązaniem może być przenośny szamociak dobrej jakości, który zapewni ciepło jesienią i zimą.
 
Wybór urządzenia z rynku wtórnego jest nie tylko ekonomiczny, ale także ekologiczny. W ten sposób klient oszczędza, ale i sprawia, że przedmiot otrzyma drugie życie. To win - win dla każdej ze stron tej inwestycji, niezależnie czy chodzi o piec do garażu, czy designerską kozę z epoki.
 
 
Źródło: KRN.pl | 2022-10-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniainne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadziałki na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Lubartowskilokale użytkowe na wynajem powiat Sokólskimieszkania na wynajem gmina Ruciane-Nidadomy na wynajem gmina Siedlcemieszkania na wynajem w Winiarkachmieszkania na wynajem w Glinniedomy na sprzedaż w Adamowie

Deweloperzy

);